Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-26, 03:40 Autor: PAP

Europejska prawica gratuluje Giorgii Meloni zwycięstwa w wyborach we Włoszech

Politycy europejskiej prawicy, sympatyzujący z liderką ugrupowania Bracia Włosi Giorgią Meloni- triumfatorką niedzielnych wyborów parlamentarnych składają gratulacje jej i całemu blokowi centroprawicy. Otrzymał on około 43 procent głosów.

Premier Polski Mateusz Morawiecki pogratulował w mediach społecznościowych Giorgii Meloni: "Wielkie zwycięstwo" - podkreślił. Prawo i Sprawiedliwość - przypomina agencja Ansa, jest w jednej frakcji z jej partią w Parlamencie Europejskim.


Lider hiszpańskiego narodowo- konserwatywnego ugrupowania Vox Santiago Abascal napisał na Twitterze: "Dziś w nocy miliony Europejczyków pokładają nadzieje we Włoszech. Giorgia Meloni wskazała drogę do Europy dumnej, wolnej i suwerennych narodów , zdolnych współpracować dla bezpieczeństwa i dobrobytu wszystkich".


Polityczny doradca premiera Węgier Viktora Orbana, Balazs Orban złożył gratulacje Meloni, a także jej sojusznikom- Matteo Salviniemu z Ligi i Silvio Berlusconiemu z Forza Italia.


"W tych trudnych czasach bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy przyjaciół, którzy podzielają wizję i wspólne podejście do wyzwań Europy"- napisał doradca szefa węgierskiego rządu.


Zadowolenie z wyniku wyborów wyraziła też partia Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen. Jej eurodeputowany Jordan Bardella podkreślił w tweecie: "Włosi udzielili lekcji pokory Unii Europejskiej, która głosem pani (Ursuli) von der Leyen rościła sobie prawo do narzucenia wyniku wyborów".


Tak odniósł się do niedawnych słów przewodniczącej Komisji Europejskiej , która stwierdziła, że jeśli sprawy we Włoszech pójdą w "trudnym kierunku", to Unia ma "narzędzia", takie, jak w przypadku Węgier i Polski.


Bardella dodał: "Żadna groźba nie może zatrzymać demokracji; narody europejskie podnoszą głowę i biorą los w swoje ręce".


Polityk skrajnej francuskiej prawicy Eric Zemmour oświadczył zaś: "Od Szwecji do Włoch, w ostatnich tygodniach widzimy drugą zwycięską koalicję prawicy w Europie, której cementem jest kwestia tożsamości".


Giorgii Meloni i całej centroprawicy pogratulowała też wiceliderka prawicowo- populistycznej Alternatywy dla Niemiec Beatrix von Storch. Jak dodała, "rządy lewicy należą do przeszłości".


Agencja Ansa zwraca uwagę na milczenie przedstawicieli Unii Europejskiej.


Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)


sw/wr/


Kraj i świat

2022-12-03, godz. 11:10 Warmińsko-mazurskie/ Opady śniegu - pługi i solarki wyjechały na drogi Opady śniegu przechodzą w sobotę od rana przez Warmię i Mazury. Na drogi krajowe wyjechały pługi i solarki - poinformował w sobotę PAP dyżurny utrzymania… » więcej 2022-12-03, godz. 11:00 Szrot: uchwały uznające Rosję za państwo sponsorujące terroryzm powinny być przyjmowane w konsensusie, dotyczy to… Uchwały uznające Rosję za państwo sponsorujące terroryzm powinny być przyjmowane w konsensusie i dotyczy to też poprawek - powiedział w sobotę szef gabinetu… » więcej 2022-12-03, godz. 11:00 Rozpoczęła się Rada Naczelna PSL, która omówi m.in. kwestie gospodarcze i demograficzne W sobotę o godz. 10.30 w Warszawie rozpoczęło się posiedzenie Rady Naczelnej PSL; głównymi tematami spotkania będą m.in. diagnoza demograficzna i potrzeba… » więcej 2022-12-03, godz. 10:50 Białystok/ Talerz ze słynnej huty szkła "Niemen" zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim Talerz ze wzorem w stylu art deco pochodzący z największego polskiego przedwojennego producenta i eksportera wyrobów szklanych Hut Szklanych J. Stolle 'Niemen'… » więcej 2022-12-03, godz. 10:50 MŚ 2022 - z Francją "13" Michniewicza (dokumentacja) Niedzielny mecz mistrzostw świata z Francją będzie 13. występem piłkarskiej reprezentacji Polski pod wodzą selekcjonera Czesława Michniewicza. Bilans dotychczasowych… » więcej 2022-12-03, godz. 10:50 MŚ 2022 - niekorzystny bilans 16 meczów z Francją (dokumentacja) Broniąca tytułu Francja będzie rywalem reprezentacji Polski w 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Niedzielny mecz będzie 17. w historii… » więcej 2022-12-03, godz. 10:40 Weterani walk o niepodległość w drodze na Litwę, gdzie upamiętnią 155. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego Weterani walk o niepodległość, działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane w PRL, przedstawiciele rządu i parlamentu wyruszyli w sobotę… » więcej 2022-12-03, godz. 10:40 M. Błaszczak: prawie 900 ochotników rozpocznie w ten weekend służbę w WOT Prawie 900 ochotników złoży w ten weekend przysięgę wojskową i rozpocznie służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej - poinformował w sobotę wicepremier… » więcej 2022-12-03, godz. 10:40 Podkarpackie/Rosjanin i dwaj Ukraińcy podejrzani o organizowanie nielegalnego przekraczania granicy Rosjanin oraz dwaj Ukraińcy usłyszeli zarzuty organizowania cudzoziemcom nielegalnego przekraczania granicy Polski. Mieli załatwiać imigrantom fałszywe oświadczenia… » więcej 2022-12-03, godz. 10:40 MŚ 2022 - Son Heung-Min: najdłuższe sześć minut mojego życia Koreański piłkarz Son Heung-Min z niepokojem czekał w piątek na potwierdzenie awansu swojej drużyny do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze. 'To było… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »