Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-25, 11:00 Autor: PAP

Warmińsko-mazurskie/ Stawiguda chce formalnego powołania dwóch nowych wsi

Podolsztyńska gmina Stawiguda (warmińsko-mazurskie) podjęła starania o utworzenie dwóch nowych wsi - Binduga i Łańsk. Choć obie wsie istnieją od lat i są zakorzenione w lokalnej społeczności, nie są powołane formalnie.

Wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz powiedział PAP, że gmina podjęła starania o formalne utworzenie dwóch nowych wsi, by uporządkować stan faktyczny i zadośćuczynić lokalnej historii. Chodzi o wsie Łańsk i Binduga.


"Obie wsie istnieją w lokalnych społecznościach od lat, ludzie posługują się tymi nazwami miejscowymi" - powiedział PAP wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz. Dodał, że obie wsie mają też swoją ugruntowaną i bogatą historię: Binduga to spolszczona nazwa wsi „Winduga". Nazwę zawdzięczała lasowi Wienduga, który przez kilkaset lat – na mocy przywileju kapituły katedralnej z 4 maja 1378 – był lasem miejskim Olsztyna (drugim obok Lasu Dywickiego). Binduga jest osadzona w tradycji miejsca, nawiązując do leżących po sąsiedzku bindug. To miejsca służące do przygotowania drewna do spławu.


"Łańsk to historia sięgająca +tylko+ PRL-u za to jaka historia! W ośrodku wczasowym w tej miejscowości wypoczywali dygnitarze partyjni nie tylko z Polski, ale całego świata. Organizowano tu polowania, bale. Łańsk to legenda sama w sobie, która u ludzi jest bardzo żywa" - powiedział PAP Kontraktowicz.


Obecnie Binduga jest formalnie częścią wsi Ruś, zaś Łańsk jest podzielony między sołectwa Pluski i Rybaki. "Chcemy uporządkować sytuację obu wsi, dlatego podjęliśmy działania, by MSWiA powołało je, jako odrębne wsie" - powiedział wójt Kontraktowicz. Zapewnił PAP, że zainteresowani mieszkańcy wyrażają pełną aprobatę dla tych działań.


Ostateczna decyzja, co do powołania Bindugi i Łańska będzie należała do MSWiA. (PAP)


Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska


jwo/ dki/


Kraj i świat

2022-12-08, godz. 02:20 Portugalia/ Media: policja zidentyfikowała autora podejrzanych przesyłek do ambasady Ukrainy Portugalska policja ustaliła tożsamość autora dwóch listów skierowanych w poniedziałek do ambasady Ukrainy w Lizbonie z podejrzaną zawartością. To osoba… » więcej 2022-12-08, godz. 01:50 Zełenski: Ukraina w sądzie odzyskała skradzione przez Rosję aktywa na Krymie Sąd Najwyższy Francji podtrzymał decyzję o odzyskaniu prawie 1,5 mld USD od państwa agresora na rzecz Oszczadbanku. To pierwsze od sześciu lat zwycięstwo… » więcej 2022-12-08, godz. 01:30 Śląskie/ Sejmik przyjął apel ws. objęcia wojewódzkiej spółki wodociągowej maksymalną ceną energii Apel do rządu ws. objęcia Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego ustawą o środkach nadzwyczajnych, która ustanowiła cenę maksymalną energii… » więcej 2022-12-08, godz. 01:30 Sejmik woj. śląskiego wysłuchał informacji ws. kontroli w Funduszu Górnośląskim Sejmik woj. śląskiego wysłuchał w środę wieczorem informacji zarządu woj. śląskiego ws. wyników kontroli projektu Funduszu Górnośląski dot. zakupu… » więcej 2022-12-08, godz. 01:00 Śląskie/ Sejmik zmienił skład swojego prezydium Radni woj. śląskiego odwołali podczas środowej nadzwyczajnej sesji sejmiku jego dotychczasową wiceprzewodniczącą Beatę Kocik z PiS. Na nowych przewodniczących… » więcej 2022-12-08, godz. 00:50 W. Brytania/ Raport: niepodległość jedną z trzech dróg do rozważenia dla Walii Sposób, w jaki obecnie rządzona jest Walia, jest nieefektywny i nie do utrzymania - napisano w opublikowanym w środę raporcie. Jako jedną z trzech opcji do… » więcej 2022-12-07, godz. 23:30 Sejmik woj. śląskiego powołał komisję ds. inwestycji rządowych Sejmik woj. śląskiego powołał w środę późnym wieczorem doraźną komisję sejmiku ds. analizy inwestycji kolejowych i innych inwestycji, realizowanych… » więcej 2022-12-07, godz. 23:20 USA/ Departament Stanu o słowach Putina: Każda luźna wzmianka o broni jądrowej jest absolutnie nieodpowiedzialna Każda luźna wzmianka o broni jądrowej jest absolutnie nieodpowiedzialna - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Skomentował w ten sposób… » więcej 2022-12-07, godz. 23:10 Ekstraklasa siatkarzy - 14. kolejka (tabela) Wyniki meczów 14. kolejki i tabela ekstraklasy siatkarzy: 2022-12-06:PSG Stal Nysa - Projekt Warszawa 1:3 (25:18, 21:25, 15:25, 20:25) Aluron CMC Warta Zawiercie… » więcej 2022-12-07, godz. 23:10 Belgia/ Media: policja otoczyła dom wicepremiera i ministra sprawiedliwości z powodu „poważnego zagrożenia” Policja otoczyła w środę wieczorem szczelnym kordonem dom belgijskiego wicepremiera i ministra sprawiedliwości Vincenta Van Quickenborne'a z powodu „poważnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »