Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-23, 10:40 Autor: PAP

Armenia oskarża Azerbejdżan o naruszenie porozumienia o zawieszeniu broni

Ministerstwo obrony Armenii oskarżyło w piątek siły zbrojne Azerbejdżanu o otwarcie ognia na pozycje ormiańskie, z naruszeniem porozumienia o zawieszeniu broni - poinformowała w piątek armeńska agencja prasowa Armenpress.

Powołuje się ona na informacje z ministerstwa obrony Armenii. Jak na razie nie ma doniesień o ofiarach. Jednocześnie resort obrony zaprzeczył doniesieniom strony azerbejdżańskiej, która w czwartek wieczorem informowała, jakoby to Ormianie pierwsi otworzyli ogień.


Zawieszenie broni w najnowszej odsłonie konfliktu pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem weszło w życie 15 września, po trwających kilka dni wzajemnych ostrzałach, w których łącznie zginęło 155 osób.


Do wznowienia walk pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem doszło w nocy z 12 na 13 września. Erywań oskarżał Baku o przeprowadzenie "prowokacji na dużą skalę" oraz ostrzelanie kilku przygranicznych miast. Rząd w Baku z kolei ogłosił, że to Armenia rozpoczęła wymianę ognia, bombardując pozycje wojsk azerskich, przeprowadzając prowokacje na granicy i rozstawiając miny.


Ponowny wybuch ciężkich walk między pozostającymi od dekad w sporze państwami wzbudził obawy społeczności międzynarodowej o rozpoczęcie kolejnego konfliktu zbrojnego na obszarze poradzieckim. Wielu ekspertów międzynarodowych jest zdania, że w konflikt mogą zaangażować się wspierająca Armenię Rosja i pomagająca Azerbejdżanowi militarnie i politycznie Turcja.


Armenia i Azerbejdżan od dziesięcioleci toczą spór o Górski Karabach, zamieszkany przez Ormian separatystyczny region będący de iure częścią Azerbejdżanu. Do ostatniego poważnego zaostrzenia konfliktu doszło w 2020 roku, gdy Azerbejdżan podjął próbę odzyskania kontroli nad tym terytorium. Zginęło wówczas ponad 6,6 tys. osób.


Po sześciu tygodniach walk, w trakcie których Baku uzyskało znaczną przewagę i zdobycze terytorialne, podpisano trójstronne porozumienie o zawieszeniu broni; sygnatariuszami dokumentu są Armenia, Azerbejdżan oraz Rosja jako gwarant. Azerbejdżan utrzymał zdobyte na Ormianach tereny a także przejął kontrolę nad trzema rejonami przylegającymi do Górskiego Karabachu. Moskwa rozlokowała w regionie około 2 tys. żołnierzy, jako siły pokojowe.


W ostatnich dniach Armenia zwróciła się o pomoc militarną do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) - sojuszu wojskowego, w którego skład wchodzą Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosja, Tadżykistan i Uzbekistan. Pomocy odmówiono, tłumacząc to w następujący sposób: "Uważamy stosowanie siły za niedopuszczalne. W celu regulowania konfliktów należy stosować wyłącznie metody polityczne i dyplomatyczne".


Wielu ekspertów wiąże takie postępowanie z faktem, że Rosja, największe państwo sojuszu, osłabiona wojną na Ukrainie, nie ma wystarczających środków na angażowanie się w kolejny konflikt, a pozostałe kraje chcą na tym zbić własny kapitał polityczny. (PAP)


sm/ mal/


arch.


Kraj i świat

2022-11-28, godz. 16:00 MŚ 2022 - Wieteska: Messiemu nie można dać zbyt dużo miejsca Obrońca reprezentacji Polski Mateusz Wieteska przyznał przed środowym meczem z Argentyną w grupie C mistrzostw świata, że słynnemu piłkarzowi rywali Lionelowi… » więcej 2022-11-28, godz. 16:00 Śląskie/ Bielski pediatryk powiększył dziecięcą psychiatrię Bielski szpital pediatryczny powiększył całodobowy oddział psychiatryczny z 17 do 30 łóżek. Trzy z nich są izolatkach na wypadek pacjentów z COVID-19… » więcej 2022-11-28, godz. 16:00 USA/ Biały Dom: Chinom ciężko będzie powstrzymać wirusa za pomocą strategii "zero Covid", demonstranci mają prawo… Uważamy, że Chinom ciężko będzie powstrzymać koronawirusa za pomocą strategii 'zero Covid', a demonstranci mają prawo do pokojowych protestów - przekazała… » więcej 2022-11-28, godz. 16:00 Międzynarodowa impreza branży wystawienniczej stawia Chengdu w centrum światowego zainteresowania (MediaRoom) CHENGDU, Chiny, 28 listopada 2022 r. /PRNewswire/ -- Elastyczny ekran AMOLED, wytworzony na linii produkcyjnej BOE w Chengdu, stolicy południowo-zachodniej chińskiej… » więcej 2022-11-28, godz. 15:50 Wiceszef MAP: uelastyczniamy limit zakupu węgla przez gospodarstwa domowe (opis) Uelastyczniamy limit zakupu węgla przez gospodarstwa domowe - poinformował wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Zmieniamy rozporządzenia tak, żeby… » więcej 2022-11-28, godz. 15:50 Life Electric: wprowadzenie marki GWM na rynek brazylijski i światowa premiera HAVAL H6 PHEV 4WD (MediaRoom) BAODING, Chiny, 28 listopada 2022 r. /PRNewswire/ -- 23 listopada w Muzeum Jutra w Rio koncern GWM zaprezentował swoją markę i dokonał światowej premiery… » więcej 2022-11-28, godz. 15:50 Śląskie/ Policja szuka mężczyzny, który strzelał z broni hukowej do kioskarza Młodego mężczyzny, który dwukrotnie wystrzelił w kierunku sprzedawcy w kiosku, prawdopodobnie z broni hukowej, poszukuje bielska policja. Napastnik w poniedziałek… » więcej 2022-11-28, godz. 15:50 GIS ostrzega przed niedozwoloną substancją w partii suplementu diety dla mężczyzn Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w poniedziałek o wykryciu niedozwolonej substancji w partii suplementu diety dla mężczyzn 'BOSS Energy Extra'… » więcej 2022-11-28, godz. 15:40 MŚ 2022 - Korea Płd. - Ghana 2:3 (bramka) Grupa H: Korea Płd. - Ghana 2:3 w 69. min. Bramki: 0:1 Mohammed Salisu (24), 0:2 Mohammed Kudus (34-głową), 1:2 Cho Gue-Sung (58-głową), 2:2 Cho Gue-Sung… » więcej 2022-11-28, godz. 15:40 Batmobil z filmów Tima Burtona na sprzedaż! Kolekcjonerzy nietypowych filmowych pojazdów mają niecodzienną okazję nabyć Batmobil, który pojawił się w dwóch filmach Tima Burtona „Batman” z 1989… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »