Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-23, 09:00 Autor: PAP

Rosja/ Mobilizacja chaotyczna i masowa; wezwania otrzymują nawet nieżyjące osoby

Mobilizacja w Rosji przebiega chaotycznie i bez planu, jest masowa; władze wysyłają karty mobilizacyjne nieżyjącym, a zmobilizowanych siłą odcinają od świata zewnętrznego i pozbawiają kontaktu z bliskimi – informuje na Telegramie niezależny kanał Możem Objasnit. W regionie Buriacja wezwania wysłano do nieżyjących od dawna osób.

Ogłoszoną w środę przez Putina „częściową” mobilizację władze poszczególnych regionów Federacji Rosyjskiej prowadzą bez żadnego przygotowania, chaotycznie i na masową skalę. Pojawiają się doniesienia z różnych zakątków kraju o tym, jak władze starają się organizować masowy zaciąg do wojska, obejmujący studentów, osoby niepełnosprawne, a nawet nieżyjące – informuje kanał.


W Jakucji na rosyjskim Dalekim Wschodzie mężczyźni, którym masowo rozesłano wezwanie do stawiennictwa, już w czwartek zostali wsadzeni do wojskowych autobusów i wywiezieni w nieznanym kierunku – podaje Możem Objasnit, zamieszczając film z pożegnania zmobilizowanych z bliskimi i moment wsiadania do pojazdów.


Według kanału w Republice Buriacji wezwania rozsyłane są do wszystkich bez wyjątku. W szkole odwoływane są zajęcia, organizowane są łapanki, pojawiają się doniesienia, że mężczyźni „wyciągani są z własnych łóżek”. Możem Objasnit przytacza wypowiedź Aleksandry Garmażałowej, dyrektorki fundacji Wolna Buriacja: „W Buriacji mobilizują wszystkich, pracowników budżetowych i tych, którzy pracują w biznesie. (…) Ludzie pytają, jak uniknąć wysłania na wojnę. Nowe zapytania napływają praktycznie w każdej sekundzie. Jest wiele zapytań, jak wyjechać do Mongolii (…) To jedna z najstraszniejszych nocy w historii naszej republiki”.


Wolna Buriacja podaje również, że wezwania wysyłane są do osób od lat już nieżyjących.


W miasteczku Ocha na Sachalinie 100 zmobilizowanych mężczyzn w wieku od 21 do 52 lat zamknięto w hotelu robotniczym i zabrano im telefony. Mężczyźni przeszli „lekarskie badania kwalifikacyjne”, polegające na zmierzeniu ciśnienia. Nie wiadomo, jaki będzie ich dalszy los.


W wyemitowanym w środę orędziu prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację oraz zagroził "użyciem wszelkich środków", by bronić Rosji przed rzekomym zagrożeniem z Zachodu. Na ulice rosyjskich miast wyszli protestujący, lecz akty sprzeciwu nie potrwały długo z uwagi na masowe zatrzymania. Na komisariatach zatrzymanym mężczyznom wręczano wezwania do wojska na następny dzień. (PAP)


sm/ akl/


Kraj i świat

2022-11-28, godz. 15:10 Wiceminister klimatu: minimalne zapasy paliw mają zapewnić pracę systemu elektroenergetycznego bez przerw Minimalne zapasy paliw mają zapewnić pracę systemu elektroenergetycznego bez przerw - zaznaczyła wiceminister klimatu Anna Łukaszewska - Trzeciakowska. Dodał… » więcej 2022-11-28, godz. 15:10 Dłużewska, Cozac i Mastalerz z nominacjami do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Obraz" (krótka) Maria Dłużewska, Zdzisław Cozac i Andrzej Mastalerz otrzymali w poniedziałek nominacje do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii 'Obraz'. Nagrody Mediów… » więcej 2022-11-28, godz. 15:10 PiS: przedstawiamy projekt ustawy dot. komisji badającej politykę energetyczną polskiego rządu w latach 2007-2022 … Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki zapowiedzieli, że PiS chce przedstawić projekt ustawy dot. komisji badającej politykę energetyczną… » więcej 2022-11-28, godz. 15:10 Borowicz, Przemyk, Pospieszalski nominowani do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka" (krótka 2) Renata Przemyk, Łukasz Borowicz i Marcin Pospieszalski zostali nominowani do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii 'Muzyka'. Nominacje ogłoszono podczas poniedziałkowej… » więcej 2022-11-28, godz. 15:10 Bryll, Helak i Zybertowicz nominowani do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Słowo" (krótka 3) Ernest Bryll, Wiesław Helak i Andrzej Zybertowicz zostali nominowani do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii 'Słowo'. Nominowanych ogłoszono podczas poniedziałkowej… » więcej 2022-11-28, godz. 15:10 MŚ 2022 - rzecznik PZPN: w zamknięciu treningu nie ma żadnych podtekstów Poniedziałkowy trening polskich piłkarzy na mundialu w Katarze jest zamknięty dla mediów. 'Proszę nie doszukiwać się w tym podtektstów. Podobnie jak w… » więcej 2022-11-28, godz. 15:10 Andrzejczak, Długosz i Jakubowski nominowani do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Idea" (krótka4) Felicjan Andrzejczak, Leszek Długosz i Jarosław Jakubowski otrzymali nominacje do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii 'Idea'. 'To nagroda przyznawana osobom… » więcej 2022-11-28, godz. 15:10 Wiceszef MSZ w Brukseli: Unia Europejska musi zwiększać wsparcie humanitarne dla Ukrainy Państwa i przede wszystkim Unia Europejska muszą zwiększać wsparcie humanitarne dla Ukrainy, pomoc przeznaczoną na odbudowę jej infrastruktury energetycznej… » więcej 2022-11-28, godz. 15:10 K. Gawkowski o projekcie PiS ws. komisji ds. polityki energetycznej: nie będziemy popierali hucp politycznych Nie będziemy popierali żadnych hucp politycznych - tak szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski skomentował pomysł PiS ws. powołania komisji ds. polityki energetycznej… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 MŚ 2022 - Korea Płd. - Ghana 0:2 (do przerwy) Grupa H: Korea Płd. - Ghana 0:2 do przerwy. Bramki: 0:1 Mohammed Salisu (24), 0:2 Mohammed Kudus (34-głową). Żółta kartka - Korea Płd.: Jung Woo-Young… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »