Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-23, 01:10 Autor: PAP

Prezydent: Edward Mosberg był wielkim polskim patriotą; jego ostatnie słowa do nas to "kocham Polskę"

Edward Mosberg był wielkim polskim patriotą, który niestrudzenie i niezłomnie bronił dobrego imienia Polaków; jego ostatnie słowa do nas, dwa dni temu przez telefon, to "kocham Polskę" – powiedział w czwartek w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda.

Edward Mosberg, polski Żyd ocalony z Holokaustu, zaangażowany w rozwijanie polsko-żydowskiego dialogu, zmarł w wieku 96 lat. Informację o jego śmierci przekazał w mediach społecznościowych konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.


Prezydent Andrzej Duda, który wraz małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywa z wizytą w USA, uczestniczył w czwartek w New Jersey w uroczystościach pogrzebowych Mosberga.


Na konferencji prasowej w Nowym Jorku prezydent podkreślił, że Edward Mosberg był "wielkim polskim patriotą". "Niestrudzenie i niezłomnie bronił dobrego imienia Polaków. Nie znam drugiej osoby ze środowiska ocalałych z Holokaustu, która z taką determinacją broniłaby Polaków i Polski. Mimo tego, że był poddawany atakom ze strony różnych środowisk, to zawsze stawał w obronie Polski i za to miał mój ogromny szacunek" - zaznaczył prezydent.


Jak dodał, dla Edwarda Mosberga drzwi Pałacu Prezydenckiego były zawsze otwarte. Przypomniał, że w tym roku towarzyszył Mosbergowi w jego ostatnim Marszu Żywych w Auschwitz. "Poprosił mnie na początku tego roku, żebym poszedł razem z nim w Marszu Żywych w Oświęcimiu, w Auschwitz. Powiedziałem, że będę mu towarzyszył, dlatego że obawiałem się, że to jego ostatni Marsz Żywych" - wspominał prezydent.


Jak mówił, planował spotkać się z Mosbergiem w trakcie swojej wizyty w USA. "Mieliśmy się spotkać tutaj w Konsulacie Generalnym, byliśmy umówieni. Niestety pogorszenie się stanu zdrowia uniemożliwiło mu przyjazd. (...) Jego ostatnie słowa, bardzo słabym głosem przez telefon do nas dwa dni temu były: +kocham Polskę+. Chciałbym, żeby ostatnie słowa większości moich rodaków były właśnie takie jak jego" - powiedział prezydent, który pośmiertnie nadał Mosbergowi Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP.


Edward Mosberg urodził się 6 stycznia 1926 r. w Krakowie. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wyjechał do Nowego Jorku. Mieszkał w New Jersey.


W czerwcu 2019 r. prezydent Duda odznaczył Mosberga Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP "za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu i upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów".


"W wieku 93 lat wrócić do miasta, w którym się urodziłem, i otrzymać takie odznaczenie jest dla mnie okolicznością niesamowicie poruszającą" - powiedział wówczas Mosberg.


"Przyjmuję tę nagrodę w imieniu siebie, mojej żony, moich dzieci i wnuków, a co najważniejsze, na cześć mojej matki, ojca, rodzeństwa oraz 6 milionów Żydów, brutalnie zamordowanych przez niemieckich nazistów podczas Holokaustu. Ważne aby ci, którzy przychodzą po nas, byli naszymi świadkami i mieli pewność, że tragedia Holocaustu nigdy nie zostanie zapomniana" - mówił.


"Odznaczenie dedykuję także na cześć tych, którzy oddali i ryzykowali swoje życie, aby ratować Żydów w czasie wojny, jak rodzina Ulmów z Markowej, a także w nadziei na lepsze relacje między narodem Żydowskim i Polskim - dodał.


Edward Mosberg wielokrotnie uczestniczył w Marszach Żywych w Auschwitz. Zasłynął także obroną Pomnika Katyńskiego w New Jersey, który miał zostać umieszczony w mniej eksponowanym miejscu.(PAP)


autorki: Karolina Kropiwiec, Aleksandra Rebelińska


kkr/ reb/ sp/


Kraj i świat

2022-09-27, godz. 14:20 Rosja bojkotuje Oscary - nie wystawi swojego kandydata do tych nagród W poniedziałek wieczorem 27 września Rosyjska Akademia Filmowa ogłosiła, że żaden film z tego kraju nie będzie ubiegał się o Oscara w kategorii dla najlepszego… » więcej 2022-09-27, godz. 14:20 Ambasador USA w Polsce: Baltic Pipe to inwestycja w przyszłość Polski Gazociąg Baltic Pipe to inwestycja w przyszłość Polski; informacja o otwarciu gazociągu jest bardzo istotna, a nowe, zdywersyfikowane źródła energii są… » więcej 2022-09-27, godz. 14:20 Warszawa/ Wydano wszystkie pozwolenia na użytkowanie bródnowskiego odcinka metra Wydano wszystkie pozwolenia na użytkowanie bródnowskiego odcinka metra - poinformował we wtorek zespół prasowy wojewody mazowieckiego. Stołeczny ratusz podał… » więcej 2022-09-27, godz. 14:20 Premier o otwarciu Baltic Pipe: To symboliczne zamknięciem debaty - czy z Putinem można robić interesy? Otóż nie -… Dzisiejsza uroczystość jest symbolicznym zamknięciem debaty: czy z Putinem można i powinno się robić interesy? Otóż nie - nie można! Nigdy więcej 'business… » więcej 2022-09-27, godz. 14:10 Olsztyn/ Rozpoczęto budowę nowej jednostki straży pożarnej w dzielnicy Jaroty W olsztyńskiej dzielnicy Jaroty zostanie zbudowana nowa jednostka straży pożarnej. Stacjonujący w niej strażacy będą obsługiwać południowe dzielnice… » więcej 2022-09-27, godz. 14:10 Białystok/ Pierwsze Podlaskie Forum Ekonomiczne będzie poświęcone współpracy z krajami Azji Promocji potencjału regionu podlaskiego i nawiązywaniu nowych kontaktów gospodarczych z partnerami z krajów azjatyckich ma służyć pierwsze Podlaskie Forum… » więcej 2022-09-27, godz. 14:10 Holandia/ Ponad 900-kilometrowe korki na autostradach z powodu obfitych opadów deszczu We wtorek rano na autostradach utworzyły się kilkuset kilometrowe korki, informuje Holenderski Automobilklub (ANWB). Powodem zatłoczonych dróg są obfite opady… » więcej 2022-09-27, godz. 14:10 Ruszyło nowe narzędzie dla samorządów wspierające rozwój usług telekomunikacyjnych (MediaRoom) Poradnik „Rozwój infrastruktury samorządowej” ma pomóc samorządowcom w pracy nad poprawą dostępności usług cyfrowych i likwidacji tzw. białych… » więcej 2022-09-27, godz. 14:10 Niemcy/ Rekordowa liczba mieszkańców kraju w związku z napływem uchodźców z Ukrainy Głównie w związku z napływem uchodźców z Ukrainy w Niemczech mieszka obecnie więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej. W pierwszej połowie 2022 roku liczba… » więcej 2022-09-27, godz. 14:00 Watykan/ Polak nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze Papież Franciszek mianował księdza Tomasza Grysę nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze oraz delegatem apostolskim na Komorach i wyspie Reunion i podniósł… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »