Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-23, 00:50 Autor: PAP

Prezydent Duda: jeśli Rosja przełamie nuklearne tabu, wykluczy się z cywilizowanego świata

Jeśli Rosja przełamie wszelkie tabu i użyje broni nuklearnej, to może się spodziewać odpowiedzi i wykluczy się z cywilizowanego świata - podkreślił w czwartek w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że bardzo istotne jest to, że administracja USA i najbliższe otoczenie prezydenta Joe Bidena bardzo poważnie traktuje groźby nuklearne Rosji.


"W Stanach Zjednoczonych też są przyciski odpalające rakiety z ładunkami nuklearnymi. Stany Zjednoczone są wielką potęga nuklearną, największą na świecie potęga militarną i to że Stany Zjednoczone traktują tą groźbę rosyjską poważnie, to jest także i groźba i dla Rosji. Jeżeli Rosja przełamie wszystkie tabu i wobec państwa, które nie posiada broni nuklearnej i prowadzi dzisiaj obronę swojego terytorium, stosując wyłącznie konwencjonalne uzbrojenie, jeżeli nawet taktyczna broń nuklearna zostanie wobec tego państwa (Ukrainy - PAP) użyta to Rosja może się spodziewać odpowiedzi" - powiedział prezydent.


Dodał, że ścieżka twardej, zdecydowanej, spokojnej odpowiedzi wobec Rosji jest w USA konsekwentnie realizowana.


Andrzej Duda zwrócił uwagę, że przywódcy rosyjscy, prezydent Władimir Putin oraz jego otoczenie, generałowie wiedzą, że "zastosowanie jakiegokolwiek, nawet taktycznego ładunku nuklearnego wobec państwa, które nie posiada broni nuklearnej, które broni swojego terytorium przed rosyjską agresją - cały świat wie że to jest obrona - jeżeli wobec tego państwa zostanie zastosowana taktyczna broń nuklearna, to ci panowie znajdują się poza jakimkolwiek nawiasem jakiejkolwiek polityki światowej". "To nie jest tylko i wyłącznie zagrożenie trybunałami karnymi i odpowiedzialnością, i potencjalnymi karami długoletniego pozbawienia wolności, ale to jest po prostu wykluczenie z cywilizowanego świata, ich i Rosji, dopóki oni stoją na jej czele" - dodał.


"Jeżeli zdecydowaliby się na taki desperacki, szalony bym powiedział krok, znajdą się poza wszelkim nawiasem, dla społeczności cywilizowanego, demokratycznego, uczciwego świata, jak gdyby przestali istnieć" - podkreślił prezydent Andrzej Duda.


W wyemitowanym w środę orędziu Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację oraz zagroził "użyciem wszelkich środków", by bronić Rosji przed rzekomym zagrożeniem z Zachodu.


autor: Michał Boroń, Aleksandra Rebelińska


mick/ reb/ sp/


Kraj i świat

2022-09-27, godz. 13:20 Świętokrzyskie/ Podpisano umowę na przebudowę drogi wojewódzkiej 754 Podpisano umowę na modernizację drogi wojewódzkiej 754 oraz budowę nowego mostu przez rzekę Kamienną w Ostrowcu Świętokrzyskim. To największa inwestycja… » więcej 2022-09-27, godz. 13:20 Min. energii i ropy Norwegii: Baltic Pipe to krok milowy w uniezależnieniu od Rosji Gazociąg Baltic Pipe to krok milowy w kierunku uniezależnienia się od energii z Rosji - ocenił we wtorek Terje Aasland, minister energii i ropy Norwegii podczas… » więcej 2022-09-27, godz. 13:20 Ukraina/ Wywiad: na pseudoreferendum w Enerhodarze Rosjanie grożą opornym mobilizacją W okupowanym Enerhodarze, mieście na południu Ukrainy, gdzie znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, Rosjanie zmuszają mieszkańców do udziału w pseudoreferendum… » więcej 2022-09-27, godz. 13:20 Budka o Baltic Pipe: dobrze, że ta inwestycja powstała Dobrze, że ta inwestycja powstała, mamy nadzieję, że gazociąg Baltic Pipe będzie w pełni wykorzystany - powiedział szef klubu KO Borys Budka, komentując… » więcej 2022-09-27, godz. 13:20 Szczecin/ Dodatkowe środki na ogrzewanie; ruszył nabór wniosków W Szczecińskim Centrum Świadczeń można składać wnioski o wsparcie na pokrycie kosztów zakupu opału. Dofinansowanie jest skierowane do osób, które ogrzewają… » więcej 2022-09-27, godz. 13:10 CPK kieruje do konsultacji koncepcję rozwoju Portu Solidarność (opis) Spółka CPK skierowała do konsultacji z samorządami Plan Generalny, czyli koncepcję rozwoju Portu Solidarność do 2060 roku - poinformował we wtorek rzecznik… » więcej 2022-09-27, godz. 13:10 Frederiksen: nowy korytarz gazowy w Europie krokiem do uniezależnienia się od gazu rosyjskiego Otwarcie nowego korytarza gazowego w Europie jest ważnym krokiem w kierunku uniezależnienia się od gazu rosyjskiego - powiedziała we wtorek premier Danii Mette… » więcej 2022-09-27, godz. 13:10 Juul Jorgensen: Baltic Pipe to wyraz europejskiej solidarności i współpracy Baltic Pipe jest wyrazem europejskiej solidarności, współpracy i woli politycznej - oceniła szefowa dyrektoriatu ds. energii Komisji Europejskiej Ditte Juul… » więcej 2022-09-27, godz. 13:10 Premier: rząd Jerzego Buzka postawił na agendzie projekt Baltic Pipe; później realizował go premier Jarosław Kaczyński… Rząd premiera Jerzego Buzka był pierwszym, który postawił na agendzie projekt budowy gazociągu Baltic Pipe; później ponownie został postawiony w stan realizacji… » więcej 2022-09-27, godz. 13:10 Kalendarz ważniejszych imprez sportowych - październik Kalendarz ważniejszych imprez sportowych - październik sobota, 1 października 2022============================================================- Biathlon… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »