Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-22, 11:24 Autor: PAP

Czwartek (22.09) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Dąbrowa Górnicza, wybuch w Koksowni Przyjaźń [fot. PAP/Tomasz Wiktor]
Dąbrowa Górnicza, wybuch w Koksowni Przyjaźń [fot. PAP/Tomasz Wiktor]
Protest przeciwko częściowej mobilizacji w Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie [fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV]
Protest przeciwko częściowej mobilizacji w Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie [fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV]
(20:30) Ukraina nadal może liczyć na wsparcie, przede wszystkim wsparcie amerykańskie, ale generalnie tutaj jest pełna mobilizacja, aby wspierać Ukrainę aż do zwycięstwa - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda, który w Nowym Jorku bierze udział w Zgromadzeniu ONZ.

Andrzej Duda podczas czwartkowej rozmowy z TVP Info w Nowym Jorku był pytany o to, jaki sygnał płynie z 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której uczestniczy m.in. polski prezydent. "Przede wszystkim płynie bardzo ważny sygnał o tym, że to wsparcie dla Ukrainy jest wsparciem stabilnym" - odpowiedział Duda.
Dowiedz się więcej.

(20:10) NATO oświadczyło w czwartek, że nie uzna referendów w Donbasie oraz w okupowanych częściach obwodów chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji.

W oświadczeniu Sojusz wezwał wszystkie państwa do odrzucenia działań Rosji, które określił jako "rażące próby podboju terytorialnego na Ukrainie".
Dowiedz się więcej.

(19:40) Polska opowiada się za pełnym pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności i zapłacenia przez nią odszkodowania za zniszczenia spowodowane jej agresją na Ukrainę - powiedział w czwartek szef MSZ Zbigniew Rau na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rau dodał, że Polska wspiera inicjatywę Ukrainy, by stworzyć specjalny trybunał do osądzenia rosyjskich zbrodni.

W swoim wystąpieniu polski minister oskarżył Rosję o złamanie "najbardziej fundamentalnych zasad naszego porządku międzynarodowego" oraz systematyczne popełnianie zbrodni przez jej żołnierzy.
Dowiedz się więcej.

(19:30) Zakończyła się akcja poszukiwawcza w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, gdzie w czwartek po południu w wyniku wybuchu rannych zostało sześciu pracowników – przekazał rzecznik spółki JSW Koks.

Do wybuchu doszło przed godz. 15, wszyscy poszkodowani został przewiezieni do szpitali.
Dowiedz się więcej.

(18:00) Wszystkie osoby poszkodowane w czwartkowym wybuchu w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej zostały przewiezione do szpitali, stan trzech z nich został określony jako zagrażający życiu i zdrowiu – poinformował PAP dyrektor Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu.

Do wybuchu doszło przed godz. 15 w jednej z hal; poważnie uszkodzone zostały dwa budynki zakładu. Rannych zostało sześć osób. Na miejsce wysłano pięć karetek pogotowia i dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – z Krakowa i Katowic.
Dowiedz się więcej.

(17:30) Nie możemy i nie pozwolimy na to, by pogwałcenie suwerenności Ukrainy uszło Putinowi na sucho - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Ukrainy. Stwierdził też, że doniesienia z Ukrainy świadczą o systematycznym popełnianiu zbrodni przez Rosjan.

"Cały porządek międzynarodowy, który jesteśmy zobowiązani podtrzymywać, jest rozdzierany na naszych oczach. Nie możemy i nie pozwolimy na to, by pogwałcenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy uszło prezydentowi Putinowi na sucho" - powiedział Blinken w swoim wystąpieniu.
Dowiedz się więcej.

(17:20) Chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę deklaruje 37 proc. badanych (wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu do poprzedniej fali badań); na Koalicję Obywatelską chce głosować 30 proc. respondentów (o 4 punkty proc. więcej niż poprzednio) - wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.

"Najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych, zrealizowany przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, przynosi dobre wieści dwóm największym siłom politycznym. Spada poparcie dla Lewicy oraz PSL; oba te ugrupowania zbliżają się do progu wyborczego" - podkreśla wPolityce.pl.
Dowiedz się więcej.

(16:20) Sześć osób zostało rannych w wybuchu, do którego doszło w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej; poszkodowani doznali głownie poparzeń – przekazała PAP straż pożarna. Na miejscu pracuje ok. 60 strażaków.

Jak przekazał rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski, wybuchu doszło w jednej z hal na terenie koksowni "Przyjaźń" JSW Koks SA. "Doszło tam do wybuchu w komorze węglowej pieca, w wyniku wybuchu zniszczony został piec i częściowo budynek hali" - powiedział Kierzkowski.
Dowiedz się więcej.

(14:40) Polska i kraje regionu Morza Bałtyckiego przygotowują wspólną propozycję kolejnych sankcji UE wobec Rosji. Prace zakończą się w ciągu najbliższych godzin – przekazało w czwartek PAP unijne źródło dyplomatyczne.

Kolejny unijny pakiet sankcji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę został zapowiedziany przez Komisję Europejską jeszcze przed wakacjami. W ostatnich godzinach, wraz z ogłoszeniem przez prezydenta Władimira Putina mobilizacji, prace nad pakietem nabrały dynamiki. Ogłoszenie nowych restrykcji zapowiedzieli szefowa KE Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Dowiedz się więcej.

(14:30) W Wilnie rozpoczęły się w czwartek sześciodniowe Uroczystości Ponarskie z udziałem delegacji Stowarzyszenia Rodzina Ponarska. Celem uroczystości jest upamiętnienie około 20 tys. Polaków zamordowanych w czasie II wojny światowej w podwileńskim lesie w Ponarach.

„Ten rok jest dla nas specjalnie ważny, bo jest to 80. rocznica zamordowania grupy młodzieży ze Związku Wolnych Polaków, ponad 100 młodych dziewcząt i chłopców. Głównie im będą poświęcone wszystkie nasze uroczystości” – powiedziała PAP prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska Maria Wieloch.
Dowiedz się więcej.

(13:10) W niedalekiej odległości od Teatru Stanisławowskiego w Łazienkach Królewskich stanie nowy gmach Polskiej Opery Królewskiej

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński uczestniczy w spotkaniu prasowym z okazji 5-lecia Polskiej Opery Królewskiej.

Dowiedz się więcej

(13:00) Ochrona tożsamości narodowej powinna być podstawowym prawem człowieka uznanym na poziomie międzynarodowym

Ochrona praw mniejszości etnicznych jest głównym elementem polityki zagranicznych Węgier; rząd jest gotów toczyć o nią walkę na forum międzynarodowym – stwierdził cytowany przez agencję MTI Szijjarto na konferencji poświęconej Deklaracji Praw Mniejszości.

Dowiedz się więcej

(12:40) Coraz więcej Rosjan próbuje przedostać się do Finlandii

Jak poinformował oddział straży granicznej dla południowo-wschodniej Finlandii obecnie ruch na granicy jest większy niż w poprzednich dniach. Oddział kontroluje przejścia drogowe w południowej Karelii, tj. łączące Finlandię głównie z regionem Petersburga

Dowiedz się więcej

(11:10) Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska przeznaczą 14 mln zł na odnowienie życia w Odrze i jej zarybienie

Program jest skierowany zarówno do podmiotów, które mają umowy na zarybianie, jak i do uniwersytetów, które prowadzą badania naukowe. Stwierdziła, że na środki mogą liczyć „generalnie wszystkie jednostki i instytucje, wymienione w ustawie o rybactwie śródlądowym

Dowiedz się więcej

(10:40) Oficerowie i żołnierze rezerwy, którzy nie otrzymali jeszcze wezwania mobilizacyjnego, mają zakaz opuszczania stałego miejsca zamieszkania bez zgody władz wojskowych

Radio Swoboda opublikowało rozkazy komendantów wojskowych obwodu samarskiego i Republiki Dagestanu, udostępnione przez Pawła Czykowa, adwokata, szefa organizacji Agora, zajmującej się obroną praw człowieka. Wynika z nich, że wszyscy żołnierze rezerwy – od szeregowych do oficerów, zarówno w wojskach lądowych, jak i morskich, którzy nie otrzymali jeszcze karty mobilizacyjnej, nie mogą opuszczać miejsca zamieszkania bez zgody wojskowej komisji uzupełnień.

Dowiedz się więcej

(10:10) Szef dyplomacji UE: dodatkowe sankcje wobec Rosji zostaną przyjęte tak szybko, jak to będzie możliwe

Unia Europejska w najostrzejszych słowach potępia ostatnią eskalację przez Rosję nielegalnej, niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji na Ukrainę. Pomimo licznych apeli społeczności międzynarodowej do Rosji o natychmiastowe zaprzestanie agresji militarnej na Ukrainę przywódcy rosyjscy niestety postanowili inaczej.

Dowiedz się więcej

(9:50) Węgry potępiają agresję Rosji na Ukrainę i wzywają Narody Zjednoczone do uznania pokoju za najwyższy priorytet

„W Międzynarodowym Dniu Pokoju staję tutaj, żeby wezwać światowych przywódców do wierności dziedzictwu Elżbiety II, abyśmy mogli żyć w pokoju” – powiedziała prezydent Węgier Katalin Novak.

Dowiedz się więcej

(8:40) Ogłoszona w Rosji "częściowa mobilizacja" jest faktycznym przyznaniem, że wyczerpały się zapasy ochotników do walki na Ukrainie

W środę rosyjski prezydent Władimir Putin ogłosił "częściową mobilizację" w celu wsparcia operacji na Ukrainie, a minister obrony Siegiej Szojgu potwierdził później, że będzie to oznaczało mobilizację 300 tys. rezerwistów.

Dowiedz się więcej

(8:00) Grupa komisarzy, w tym ja uznała, że kamienie milowe zapisane w polskim KPO nie są wystarczająco jasne.

Większość kolegów zaakceptowała KPO i teraz kluczowe jest, by ocenić, czy kamienie milowe w nim zapisane zostały wykonane - podkreśliła w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wiceszefowa KE i komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Dowiedz się więcej

Kraj i świat

2022-09-27, godz. 13:30 Dr hab. M. Mikołajewski: w najbliższym czasie uderzenia planetoid raczej nam nie grożą, ale lepiej się przygotowa… W najbliższym czasie ryzyko uderzenia w Ziemię planetoid o rozmiarach kilkuset metrów raczej nam nie grozi. Jednak lepiej się na nie przygotować, bo potencjalna… » więcej 2022-09-27, godz. 13:30 Dania/ Premier Frederiksen o wycieku z gazociągów Nord Stream: nie można wykluczyć sabotażu Nie można wykluczyć sabotażu - tak skomentowała premier Danii Mette Frederiksen informację o wycieku gazu z gazociągów Nord Stream. Duńska Agencja Energii… » więcej 2022-09-27, godz. 13:30 Pomorskie/ Uczczono 83. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego 'Jesteśmy wdzięczni bohaterom za budowę Polskiego Państwa Podziemnego' - powiedział we wtorek wojewoda pomorski Dariusz Drelich w trakcie uroczystości 83… » więcej 2022-09-27, godz. 13:30 Słowacja/ Ministrowie obrony V4 opowiadają się za integralnością terytorialną Ukrainy (opis) Ministrowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej, którą tworzą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry, oświadczyli we wtorek na spotkaniu w Bańskiej Szczawnicy… » więcej 2022-09-27, godz. 13:30 Wiceminister Jarosińska-Jedynak: 218 mln zł z UE na wsparcie organizacji pozarządowych W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus przeznaczyliśmy około 218 mln zł na budowanie potencjału organizacji pozarządowych - powiedziała we wtorek… » więcej 2022-09-27, godz. 13:30 W całym kraju jednostki straży pożarnej o godz. 18 uczczą druha, który zginął na służbie Jednostki straży pożarnej w całym kraju o godz. 18 we wtorek włączą sygnały świetlne i dźwiękowe, by w ten sposób uczcić druha OSP Balice, który w… » więcej 2022-09-27, godz. 13:30 Śląskie/ Sosnowieckie Wodociągi zmodernizują oczyszczalnię za blisko 37 mln zł Samorządowa spółka Sosnowieckie Wodociągi rozpoczyna rozpisaną na 26 miesięcy, kolejną już modernizację oczyszczalni ścieków przy ul. Ostrogórskiej… » więcej 2022-09-27, godz. 13:30 Białystok/ Muzeum Wojska chce zachęcić do swoich działań dorosłych odbiorców Działania mówiące o II wojnie światowej w kontekście bieżących wydarzeń skierowane do dorosłych odbiorców - to główne założenie projektu rozpoczętego… » więcej 2022-09-27, godz. 13:30 Małopolskie/ Wody Polskie zbudują suchy zbiornik, aby zabezpieczyć gminę Kłaj Kosztem prawie 3 mln zł powstanie suchy zbiornik na rzece Tusznica w gminie Kłaj (woj. małopolskie), który zwiększy bezpieczeństwo powodziowe tego obszaru… » więcej 2022-09-27, godz. 13:20 Świętokrzyskie/ Podpisano umowę na przebudowę drogi wojewódzkiej 754 Podpisano umowę na modernizację drogi wojewódzkiej 754 oraz budowę nowego mostu przez rzekę Kamienną w Ostrowcu Świętokrzyskim. To największa inwestycja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »