Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-20, 09:34 Autor: PAP

Wtorek (20.09) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

77. Debata Ogólna Zgromadzenia Ogólnego ONZ [fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE]
77. Debata Ogólna Zgromadzenia Ogólnego ONZ [fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE]
(19:00) Gdyby prezydent Rosji Władimir Putin odważył się na użycie broni nuklearnej przeciwko Ukrainie w wojnie w tym kraju, to byłoby to złamanie światowych tabu i postawiłoby Rosję już całkowicie poza wszelkim nawiasem - mówił we wtorek w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda

Polski przywódca przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie bierze udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Dowiedz się więcej
(17:50) Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który przewiduje, że na pomoc dla firm energochłonnych, które ponoszą dodatkowe koszty w związku z nagłymi wzrostami cen energii elektrycznej i gazu, rząd przeznaczy łącznie 17,4 mld zł do 2024 r.

Rząd przyjął projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024, który "wprowadza możliwość udzielenia wsparcia finansowego określonym grupom przedsiębiorców w oparciu o programy rządowe".

Dowiedz się więcej
(16:50) We wtorek na Stadionie Narodowym Robert Lewandowski odebrał z rąk byłego reprezentanta i trenera Ukrainy Andrija Szewczenki opaskę kapitańską w barwach tego kraju

"To będzie dla mnie zaszczyt nosić tę opaskę kapitańską w barwach Ukrainy na mistrzostwa świata" - zapewnił napastnik FC Barcelony. Podczas spotkania z dziennikarzami na murawie PGE Narodowego w Warszawie kapitan reprezentacji Polski zadeklarował chęć noszenia obu opasek w trakcie meczów mundialu.

Dowiedz się więcej
(16:40) Kancelaria Premiera przekazała do konsultacji z przedstawicielami samorządu terytorialnego projekt noweli Kodeksu wyborczego zakładający utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców

Centralny Rejestr Wyborców ma zastąpić rozproszone rejestry wyborców wykorzystywane do sporządzania spisów wyborców na wybory powszechne oraz uprościć lub zlikwidować znaczną część czynności urzędników wyborczych.

Dowiedz się więcej
(15:20) Tylko prowadząca w światowym rankingu tenisistek Iga Świątek oraz jego wiceliderka Ons Jabeur z Tunezji są pewne występu w kończącym sezon turnieju WTA Finals, który października rozpocznie się w Fort Worth w Teksasie

W imprezie masters tradycyjnie uczestniczy osiem najlepszych zawodniczek sezonu na podstawie rankingu The Race, obejmującego wyniki w danym roku. Prowadzi w nim zdecydowania Świątek, która wygrała m.in. dwa z czterech turniejów wielkoszlemowych, a druga jest Jabuer, finalistka Wimbledonu i US Open, ale z dorobkiem ponad dwukrotnie mniejszym.

Dowiedz się więcej
(14:40) Zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej, obejmujące m.in. rozszerzenie pakietu badań, na które mogą kierować lekarze rodzinni przyczyni się do skrócenia kolejek do lekarzy specjalistów – stwierdził we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski

W Dzienniku Ustaw opublikowano w poniedziałek zmienione rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Przepisy te m.in. rozszerzają listę badań, na które mogą kierować lekarze POZ, a na które dotąd mogli wysłać specjaliści. Regulacja wejdzie w życie 1 października.

Dowiedz się więcej
(13:00) Nie mówimy, że Polska musi udowadniać, że należy do NATO, ale mówimy, że NATO nie byłoby tym, czym jest bez Polski - powiedział we wtorek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Podkreślił, że USA i Polska potrzebują siebie nawzajem.


We wtorek odbyło się spotkanie z okazji 25-lecia rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych Polski do NATO, zorganizowane przez fundację Aleksandra Kwaśniewskiego Amicus Europa oraz Instytut Bronisława Komorowskiego. W spotkaniu wziął m.in. udział ambasador USA w Polsce Marek Brzezinski.

Dowiedz się więcej.


(11:20) NATO jest filarem naszego bezpieczeństwa, więc trzeba dbać o jedność Sojuszu i unikać podziałów wewnątrz, bo to służy interesom Rosji - mówił były prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas konferencji z okazji 25-lecia rozpoczęcia rozmów o wejściu Polski do NATO.

We wtorek odbywa się spotkanie z okazji 25-lecia rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z NATO, zorganizowane przez fundację Aleksandra Kwaśniewskiego Amicus Europae oraz Instytut Bronisława Komorowskiego. W spotkaniu biorą udział liderzy ugrupowań opozycyjnych.

Dowiedz się więcej.


(10:10) We wtorek Rada Ministrów ma się zająć projektem dotyczącym programów pomocowych dla firm, które ponoszą dodatkowe koszty w związku z nagłymi wzrostami cen energii elektrycznej i gazu.

Chodzi o projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024, który "wprowadza możliwość udzielenia wsparcia finansowego określonym grupom przedsiębiorców w oparciu o programy rządowe".

Dowiedz się więcej.


(8:40) Na podstawie porozumienia między Rosją a Ukrainą dojdzie do wymiany 200 jeńców wojennych; myślę, że zostaną podjęte ważne kroki - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji PBS.

Turecki przywódca nie podał więcej szczegółów na temat planowanej wymiany.

Dowiedz się więcej.

(6:50) Jestem zwolennikiem daleko idącej jedności w sprawie wspólnego startu partii opozycyjnych w wyborach parlamentarnych; odnotowuję jednak głosy różnych opozycyjnych środowisk politycznych, które odczytuję jako zdecydowaną preferencję dla zbudowania dwóch list - powiedział PAP były prezydent Bronisław Komorowski.


We wtorek odbędzie się wspólna konferencja liderów opozycji i byłych prezydentów RP "Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - rola Polski" z okazji 25-tej rocznicy rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych pomiędzy Polską i NATO, organizowana przez Fundację Aleksandra Kwaśniewskiego Amicus Europae oraz Instytut Bronisława Komorowskiego.

Dowiedz się więcej.


(6:30) Zwrot akcji w temacie reżyserskiej kariery Woody’ego Allena. Znany twórca najpierw zdradził, że myśli o jej zakończeniu po kręconym właśnie pięćdziesiątym filmie w jego karierze. Potem ogłosił definitywnie, że właśnie po nim tę karierę skończy. By zaledwie dzień później ogłosić, że jednak nie zamierza kończyć z reżyserią.

Dowiedz się więcej.

(6:10) Wizyta w Nowym Jorku to będą trzy dni poświęcone podstawowemu problemowi, czyli agresji rosyjskiej, która toczy się u naszych granic - powiedział w poniedziałek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Jak dodał, priorytetem prezydenta w ONZ będzie "przekonywanie nieprzekonanych"

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybył w poniedziałek wieczorem do Nowego Jorku, gdzie weźmie udział w debacie generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-09-27, godz. 12:50 Grodzki: negatywnie oceniam pomysł PiS zmiany sposobu liczenia głosów Negatywnie oceniam przedstawiony przez PiS pomysł zmiany sposobu liczenia głosów w wyborach, to raczej opozycja może się obawiać fałszerstw - mówił we… » więcej 2022-09-27, godz. 12:50 Porozumienie Zielonogórskie: szacuje się, że w Polsce choruje na cukrzycę ponad 3 mln osób Szacuje się, że w Polsce choruje na cukrzycę ponad 3 mln osób. Ogromna większość, bo ponad 90 proc., ma cukrzycę typu 2 - przekazała we wtorek w komunikacie… » więcej 2022-09-27, godz. 12:50 Ruda Śląska/ Zaprzysiężenie prezydenta Michała Pierończyka – w czwartek Wyłoniony w przedterminowych wyborach prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk zostanie zaprzysiężony podczas uroczystej sesji rady miasta w czwartek o… » więcej 2022-09-27, godz. 12:50 Premier: Baltic Pipe to od dziś gazociąg wolności, suwerenności i bezpieczeństwa (krótka2) Baltic Pipe to od dziś gazociąg wolności, suwerenności, bezpieczeństwa i pokoju; na zawsze będzie symbolem suwerenności energetycznej - powiedział premier… » więcej 2022-09-27, godz. 12:50 Iga Świątek: w sporcie cały czas trzeba być czujnym Obecny sezon w wykonaniu Igi Świątek jest bardzo dobry, ale polska tenisistka nie zamierza spoczywać na laurach. 'W sporcie cały czas trzeba być czujnym… » więcej 2022-09-27, godz. 12:50 Christian Bale musiał izolować się od Chrisa Rocka na planie filmu „Amsterdam” Już od 14 października w polskich kinach będzie można oglądać najnowszy film Davida O. Russella zatytułowany „Amsterdam”. Na planie tej produkcji spotkało… » więcej 2022-09-27, godz. 12:40 Włochy/ Prasa po wyborach: epokowy przełom, który wymaga poczucia odpowiedzialności 'Epokowy przełom' dla Włoch, Europy i Zachodu, który teraz wymaga poczucia odpowiedzialności i unikania ryzykownych ruchów - takie opinie wyrażane są we… » więcej 2022-09-27, godz. 12:40 Dom matki Johna Lennona sprzedany za 279 tys. funtów Bliźniak z trzema sypialniami położony przy Blomfield Road w Liverpoolu był świadkiem narodzin zespołu The Beatles, to bowiem tu swoje umiejętności muzyczne… » więcej 2022-09-27, godz. 12:40 Premier: kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu (krótka) Kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu; dzisiaj rozpoczynamy nową epokę - suwerenności energetycznej, wolności energetycznej i zwiększonego bezpieczeństwa… » więcej 2022-09-27, godz. 12:40 Marszałek Senatu o sprowadzaniu węgla: to może być druga "afera respiratorowa"; konieczne wyjaśnienie tych dział… Sprowadzanie z Indonezji po 2 tys. zł za tonę mułu węglowego, który w Polsce można kupić za 200 zł, rodzi pytanie, czy to nie druga 'afera respiratorowa'?… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »