Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-19, 14:40 Autor: PAP

Podlaskie/ "Pomosty przyszłości" będą promować najlepsze przykłady współpracy nauki i biznesu

Fundacja Technotalenty w Białymstoku i samorząd województwa podlaskiego rozpoczęły konkurs "Pomosty przyszłości", który ma promować najlepsze przykłady efektów współpracy nauki i biznesu dla gospodarki.

Zgłoszenia konkursowe są przyjmowane od poniedziałku do 31 października 2022 r. Uroczysta gala z wręczeniem statuetek najlepszym odbędzie się 12 grudnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku - poinformowali w poniedziałek organizatorzy konkursu na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.


Konkurs będzie przeprowadzony w czterech kategoriach: pomost do biznesu dla instytucji naukowej i osoby indywidualnej i pomost do nauki dla podmiotu reprezentującego biznes i osoby indywidualnej. To kategorie dla osób indywidualnych, ale też uczelni, wydziałów uczelni, instytutów badawczych, firm współpracujących z nauką, podmiotów gospodarczych.


Nagrodzonych wybierze kapituła konkursu.


Pomysłodawca konkursu, wiceprezes Fundacji Technotalenty Tomasz Stypułkowski wyjaśnił, że chcą nagradzać, promować naukowców, którzy współpracują z biznesem, realizujących projekty dla instytucji badawczo-rozwojowych na rzecz przemysłu, ale też firm, które współpracują z naukowcami. Chodzi o to, by pokazali swoje projekty, ich efekty, rezultaty oraz wpływ i znaczenie tych projektów na gospodarkę regionu. Organizatorom zależy też na pokazywaniu najlepszych praktyk tym, którzy jeszcze nie zdecydowali się na współpracę nauki i biznesu.


Stypułkowski powiedział, że konkurs dotyczy wielu dziedzin, nie tylko wysokich technologii, ale też m.in. rozwiązań prawnych, ekonomicznych czy też socjologiczno-społecznych.


"Umówmy się, środowisko naukowe i środowisko biznesowe, mimo że ocierają się o siebie codziennie i spotykają się przy szeregu różnych okazji, one jednak myślą w kompletnie różnych kryteriach i mają - nie tyle rozbieżne - co różne cele do osiągnięcia. Nie ma tu błędu po żadnej stronie, tak funkcjonuje system" - powiedział Stypułkowski. Dodał, że w Podlaskiem nie brakuje przykładów efektów współpracy - nie były one do tej pory jednak szeroko prezentowane, nagrodzone, ale wciąż trzeba pracować, aby było ich więcej.


Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że efekty współpracy nauki i biznesu są dla rozwoju regionu bardzo istotne. "(...) wreszcie będziemy mogli uhonorować, wskazać, te najlepsze projekty, które są realizowane w naszym regionie, bo (...) nie wszyscy o nich wiemy" - powiedział marszałek. Dodał, że pokazanie tych przykładów służy ich nagrodzeniu, ale też ma zachęcać innych do podejmowania wyzwań.


"W dobie dzisiejszej współpraca między przemysłem a nauką to nie jest tylko kwestia rozwoju, ale ja bym wręcz powiedział, pokusił się o takie stwierdzenie, że jest to kwestia przetrwania" - ocenił przedsiębiorca Marek Siergiej, prezes firmy Promotech, przewodniczący Rady Fundacji Technotalenty.


Siergiej zaznaczył, że w związku z dużym wzrostem cen energii, trudnościami w dostępności np. komponentów w elektronice, firmy mają ogromne wyzwania, aby się utrzymać, sprzedać swoje produkty. "Bez współpracy z nauką nie da się tych problemów rozwiązać" - powiedział Siergiej. Dodał, że popularyzowanie realizowanych pomysłów może być impulsem dla działania dla innych.


Prezes Fundacji Technotalenty Adam Walicki przypomniał, że fundacja skupia głównie przedsiębiorców, a jej główny cel to działanie na rzecz większej konkurencyjności gospodarki regionu. Przypomniał, że organizacja działa od ośmiu lat, m.in. przeprowadziła sześć edycji konkursu: Technotalent. Partnerami fundacji są białostocki wyższe uczelnie, przedsiębiorstwa, organizacje biznesowe. (PAP)


autorka: Izabela Próchnicka


kow/ mmu/


Kraj i świat

2023-10-02, godz. 20:10 Z.Rau: obecnie jeśli chodzi o stosunki między Polską a Ukrainą, wchodzimy w okres dekoniunktury Moja nieobecność na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Kijowie wynika głównie z tego, że jeśli chodzi o stosunki między Polską a Ukrainą, wchodzimy… » więcej 2023-10-02, godz. 20:10 1. liga piłkarska - 10. kolejka (tabela) Wyniki meczów 10. kolejki i tabela 1. ligi piłkarskiej: 2023-09-29:Arka Gdynia - Motor Lublin 2:0 (1:0) Polonia Warszawa - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:0… » więcej 2023-10-02, godz. 20:10 Premierzy Chorwacji i Albanii wezwali UE do podjęcia kroków przeciwko Serbii w związku z wydarzeniami w Kosowie Premierzy Chorwacji i Albanii, Andrej Plenković i Edi Rama, wezwali w poniedziałek Unię Europejską do podjęcia kroków przeciwko Serbii w związku z ostatnim… » więcej 2023-10-02, godz. 20:10 1. liga piłkarska - 10. kolejka (wyniki) Wyniki meczów 10. kolejki 1. ligi piłkarskiej: 2023-09-29:Arka Gdynia - Motor Lublin 2:0 (1:0) Bramki: 1:0 Karol Czubak (45+1-głową), 2:0 Michał Marcjanik… » więcej 2023-10-02, godz. 20:10 Armenia/ Rząd: wojska azerbejdżańskie ostrzelały nasz samochód wojskowy, jeden żołnierz zginął Rząd Armenii poinformował w poniedziałek, że jeden żołnierz tego kraju zginął, a dwóch zostało rannych, gdy ich pojazd został zaatakowany przez siły… » więcej 2023-10-02, godz. 20:10 El. ME 2024 - kadra Czech na mecze z Albanią i Wyspami Owczymi Trener Jaroslav Silhavy powołał 23-osobową piłkarską kadrę Czech na mecze kwalifikacyjne Euro 2024 - 12 października z Albanią w Tiranie i trzy dni później… » więcej 2023-10-02, godz. 20:00 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - 7. kolejka (tabela) Wyniki meczów 7. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarzy ręcznych: 2023-10-01:Zagłębie Lubin - Grupa Azoty Unia Tarnów 21:25 (11:11) Zepter KPR Legionowo… » więcej 2023-10-02, godz. 20:00 WHO zaaprobowała nową, drugą już szczepionkę przeciwko malarii Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył w poniedziałek, że organizacja zaaprobowała nową, drugą już… » więcej 2023-10-02, godz. 20:00 Ekstraklasa piłkarska - Górnik - Zagłębie 0:1 (do przerwy) Górnik Zabrze - KGHM Zagłębie Lubin 0:1 do przerwy Bramki: 0:1 Serhij Bułeca (36). Sędzia: Wojciech Myć (Lublin).(PAP) gir/ mak/ co/ » więcej 2023-10-02, godz. 20:00 1. liga piłkarska - Górnik - Zagłębie 1:1 Górnik Łęczna - Zagłębie Sosnowiec 1:1 (0:0) Bramki: 1:0 Paweł Żyra (53), 1:1 Kamil Bębenek (88). Żółta kartka - Górnik Łęczna: Damian Zbozień… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »