Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-19, 09:40 Autor: PAP

Poniedziałek (19.09) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Pogrzeb królowej Elżbiety II w Londynie [fot. PAP/EPA/ANDY RAIN]
Pogrzeb królowej Elżbiety II w Londynie [fot. PAP/EPA/ANDY RAIN]
Ludzie czekają na państwową procesję pogrzebową królowej Elżbiety II w Londynie, Wielka Brytania [fot. PAP/EPA/VINCE MIGNOTT]
Ludzie czekają na państwową procesję pogrzebową królowej Elżbiety II w Londynie, Wielka Brytania [fot. PAP/EPA/VINCE MIGNOTT]
(21:40) Rozwiązania mające na celu zamrożenie w 2023 r. cen energii dla gospodarstw domowych zużywających poniżej 2000 kWh są rewolucyjne.

Nie słyszałem, by w Europie któryś z krajów poszedł tak daleko w kierunku ochrony obywateli przed podwyżkami cen energii - ocenił minister Waldemar Buda.

Dowiedz się więcej.

(19:10) MSWiA zaostrza ograniczenia wjazdu Rosjan do Polski - wynika z projektu zmian w rozporządzeniu. Obywatele rosyjscy nie będą mogli podróżować do Polski w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych - wyjaśnił wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Zmiany są uzgodnione z krajami bałtyckimi.


W Rządowym Centrum Legislacji w poniedziałek ukazał się projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które obecnie ogranicza możliwość przyjazdów i przylotów do Polski z Rosji i z Białorusi do określonych kategorii podróżnych.

Dowiedz się więcej.

(18:30) Gdy ostrzegaliśmy przed odrodzeniem neoimperialnych ambicji Kremla, traktowano nas z przymrużeniem oka, jako głos histerii; musimy mieć odwagę nazywać zło złem, Rosja jest dzisiaj imperium zła i imperium kłamstwa - mówił w poniedziałek w Bratysławie premier Mateusz Morawiecki.


Szef rządu w poniedziałek w Bratysławie wraz z premierem Słowacji Eduardem Hegerem wziął udział w II Szczycie Konserwatywnym. Tematem przewodnim spotkania były najważniejsze wyzwania dla współczesnej Europy.

Dowiedz się więcej.

(17:40) Nie będzie w listopadzie w Poznaniu imienin ulicy Święty Marcin – poinformował w poniedziałek organizator wydarzenia Centrum Kultury Zamek. Tradycyjne imieniny w tym roku zastąpią Dni Świętomarcińskie.


Rokrocznie 11 listopada w stolicy Wielkopolski celebrowane są Święto Niepodległości oraz imieniny jednej z głównych ulic miasta – ulicy Święty Marcin.

Dowiedz się więcej.

(16:30) Informację o wycieku w elektrowni jądrowej Isar II podało w poniedziałek w Berlinie ministerstwo środowiska – poinformowała agencja Reutera. Jest to jedna z trzech działających obecnie elektrowni atomowych w Niemczech.

Operator elektrowni jądrowej Isar II, zlokalizowanej na południu Niemiec, przekazał wiadomość o wycieku ministerstwu środowiska, zapewniając, że „nie zagraża bezpieczeństwu, ale może wymagać prac naprawczych”.

Dowiedz się więcej.

(15:50) Premier Dolnej Saksonii Stephan Weil uznał, że "gazociąg Nord Stream 2 nigdy nie zostanie uruchomiony", nawet po zakończeniu ery Putina.

"Utrata zaufania jest tak fundamentalna, że już nigdy nie będzie sytuacji, w której niemiecki rząd może polegać na energii z Rosji" - powiedział Weil w poniedziałek agencji dpa.

Dowiedz się więcej.

(15:40) Premier Mateusz Morawiecki przybył w poniedziałek po południu do Bratysławy na II Szczyt Konserwatywny; wygłosi tam przemówienie dotyczące współczesnych wyzwań dla Europy Środkowej oraz weźmie udział w dyskusji panelowej z premierem Słowacji Eduardem Hegerem.

Rzecznik rządu Piotr Müller wskazał, że wydarzenie skupia przedstawicieli europejskich środowisk konserwatywnych ze świata polityki, kultury oraz religii.

Dowiedz się więcej.

(14:40) Cztery tysiące żołnierzy uczestniczyło bądź jeszcze będzie uczestniczyło w odprowadzaniu trumny z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

Dowiedz się więcej.

(13:40) Nowe odkrycia w dawnej zakopiańskiej siedzibie gestapo i związany z nimi zakres prac, może opóźnić ukończenie powstającego tu muzeum II wojny światowej.

Dodatkowymi problemami są skutki związane z wojną na Ukrainie, czyli brak rąk do pracy, dostęp do materiałów i idące w górę ceny – powiedział PAP z-ca dyrektora Muzeum Tatrzańskiego Michał Murzyn odpowiedzialny za stworzenie nowej placówki.

Dowiedz się więcej.

(12:10) Światowe media opisują sobotnie otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Artykuły o tym wydarzeniu ukazały się m.in. na portalach dzienników "Washington Post", "Le Figaro" czy "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Depeszę relacjonującą otwarcie przekopu opublikowały m.in. agencje Associated Press, AFP, Bloomberg, UPI, Anatolia i Lusa.

Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną demonstruje uniezależnienie Polski od Rosji - pisze AP w artykule opublikowanym m.in. przez amerykański dziennik "Washington Post", portale telewizji ABC i Euronews czy hongkońską gazetę "South China Morning Post".

Dowiedz się więcej.

(11:40) Niemcy/ "FAZ": otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną to dla Polski wolność i niezależność od Rosji

Polska zrealizowała swój zamiar i otworzyła kanał łączący Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim, omijający rosyjski obwód kaliningradzki – pisze niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Jak podkreśla, data otwarcia kanału była symboliczna, bo to 17 września 1939 roku ZSRR niedługo po Niemcach zaatakował Polskę w ramach realizacji paktu Ribbentrop-Mołotow.

Dowiedz się więcej.

(10:30) Wiceszef MSZ: spotkanie prezydenta z brytyjską premier pokazuje rolę, jaką Polska odgrywa w polityce międzynarodowej

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z nową brytyjską premier Liz Truss w "zacnym gronie" czterech innych premierów pokazuje rolę, jaką Polska odgrywa dzisiaj w polityce międzynarodowej - mówił w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Dowiedz się więcej.

(9:30) Ukraina/ Prezydent Zełenski o ostrzale elektrowni atomowej: Rosję trzeba zatrzymać

Rosja zagraża całemu światu, trzeba zatrzymać ją, póki nie jest za późno - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski komentując ostrzał przez wojska rosyjskie Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej w obwodzie mikołajowskim.

Dowiedz się więcej.

(9:20) Izrael/ Prezydent Duda dla dziennika "Israel Hajom": Rosja zawsze chce władzy nad Europą Środkową i Wschodnią

Rosja zawsze chce władzy nad całą Europą Środkową i Wschodnią, ale wolna Polska, wolna Ukraina i wszystkie inne niepodległe państwa naszego regionu nigdy się na to nie zgodzą; dla naszych narodów to kwestia życia i śmierci, zachowania tożsamości i przetrwania - napisał prezydent RP Andrzej Duda w artykule opublikowanym na portalu dziennika "Israel Hajom".

Dowiedz się więcej.

(8:30) Woody Allen kończy karierę. Kręci właśnie swój ostatni film

Równie legendarny co niesławny reżyser Woody Allen przebywa właśnie w Paryżu, gdzie kręci pięćdziesiąty film w swoim dorobku. W trakcie zdjęć znalazł chwilę, by porozmawiać z hiszpańską gazetą „La Vanguardia”. W udzielonym jej wywiadzie Woody Allen wyznał, że kręcony właśnie „Wasp 22” będzie ostatnim filmem, jaki wyreżyseruje. Potem odchodzi na emeryturę.

Dowiedz się więcej.

(8:00) Do 94 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych walk na pograniczu Kirgistanu i Tadżykistanu

Liczba ofiar śmiertelnych prowadzonych w zeszłym tygodniu walk na pograniczu Kirgistanu i Tadżykistanu wzrosła do 94. Kirgistan poinformował o 59, Tadżykistan - o 35 zabitych. Walki na niestabilnej od lat granicy obu państw wybuchły w środę, w piątek ogłoszono zawieszenie broni.

Dowiedz się więcej.

(7:10) Wiceszef MON: mordy w Izium i Buczy pokazują, że to nie wyjątek, a reguła działania wojska rosyjskiego

Mordy w Izium, Buczy i wielu innych miejscach Ukrainy wyczerpują znamiona zbrodni wojennych i to popełnianych na masową skalę; nie jest to więc wyjątek, a reguła działania wojska rosyjskiego - ocenił w poniedziałek w rozmowie z PAP wiceszef MON Marcin Ociepa.

Dowiedz się więcej.

(2:50) Prezydent USA Joe Biden oświadczył w wywiadzie dla CBS, że w przypadku "bezprecedensowego ataku Chin" na Tajwan wojska USA będą go bronić. Potwierdził też "żelazne" zaangażowanie USA na rzecz pomocy Ukrainie. Nie chciał potwierdzić, że będzie kandydował w kolejnych wyborach prezydenckich.

Zapytany w wyemitowanym w niedzielę programie telewizji CBS "60 Minutes" czy wojska USA będą bronić Tajwanu w przypadku chińskiego ataku, Biden odparł: "Tak, jeśli w istocie byłby to bezprecedensowy atak".

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-09-27, godz. 12:40 Włochy/ Prasa po wyborach: epokowy przełom, który wymaga poczucia odpowiedzialności 'Epokowy przełom' dla Włoch, Europy i Zachodu, który teraz wymaga poczucia odpowiedzialności i unikania ryzykownych ruchów - takie opinie wyrażane są we… » więcej 2022-09-27, godz. 12:40 Dom matki Johna Lennona sprzedany za 279 tys. funtów Bliźniak z trzema sypialniami położony przy Blomfield Road w Liverpoolu był świadkiem narodzin zespołu The Beatles, to bowiem tu swoje umiejętności muzyczne… » więcej 2022-09-27, godz. 12:40 Premier: kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu (krótka) Kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu; dzisiaj rozpoczynamy nową epokę - suwerenności energetycznej, wolności energetycznej i zwiększonego bezpieczeństwa… » więcej 2022-09-27, godz. 12:40 Marszałek Senatu o sprowadzaniu węgla: to może być druga "afera respiratorowa"; konieczne wyjaśnienie tych dział… Sprowadzanie z Indonezji po 2 tys. zł za tonę mułu węglowego, który w Polsce można kupić za 200 zł, rodzi pytanie, czy to nie druga 'afera respiratorowa'?… » więcej 2022-09-27, godz. 12:40 USA/ Marynarka wojenna skierowała najnowocześniejszy na świecie okręt nawodny do Japonii Wielozadaniowy niszczyciel rakietowy USS Zumwalt, najnowocześniejszy okręt marynarki wojennej USA przybył w poniedziałek do Japonii, gdzie będzie na stałe… » więcej 2022-09-27, godz. 12:40 Prezydent: Baltic Pipe rozwiązuje również problem dostaw gazu do państw UE (krótka 2) W najbliższym czasie do Polski będzie transportowany gaz przez gazociąg Baltic Pipe, który rozwiąże w ogromnej części również problem dostaw gazu do… » więcej 2022-09-27, godz. 12:40 Ambasador USA w Polsce: Ukraina wygra wojnę, nie ma żadnej możliwości, aby się poddała (krótka) Ukraina wygra wojnę, nie ma żadnej możliwości, by się załamała, poddała. Obserwowaliśmy już w historii, jak Rosja przegrywała inne konflikty i tak też… » więcej 2022-09-27, godz. 12:40 Prezydent: otwarcie gazociągu Baltic Pipe to ogromny krok w kierunku wzmacniania suwerenności Polski (krótka3) Otwarcie gazociągu Baltic Pipe to ogromny krok w kierunku wzmacniania suwerenności Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości otwarcia… » więcej 2022-09-27, godz. 12:30 Sejm/ Podkomisja omówiła projekt ws. sędziów pokoju (krótka) Sejmowa podkomisja zakończyła we wtorek omawianie projektu o sędziach pokoju. Nie oznacza to końca prac podkomisji, musi ona jeszcze omówić projekt ustawy… » więcej 2022-09-27, godz. 12:30 Norwegia/ Policja: rośnie liczba Rosjan wjeżdżających przez granicę na dalekiej północy Rośnie liczba Rosjan wjeżdżających do Norwegii przez niewielkie przejście graniczne Storskog na północy kraju - poinformowała we wtorek norweska policja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »