Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-19, 16:50 Autor: PAP

Warszawa/ Odnowiony Pomnik Polski Walczącej wrócił na Kopiec Powstania Warszawskiego

Po półrocznej nieobecności, odnowiony Pomnik Polski Walczącej powrócił na Kopiec Powstania Warszawskiego. W ten sposób zakończyły się prace modernizacyjne w Parku Akcji "Burza" na Mokotowie - poinformował w piątek stołeczny ratusz.

"Rano na Kopiec Powstania wjechał kilkudziesięciometrowy dźwig. Podniósł na linach przygotowaną wcześniej kotwicę - znak Polski Walczącej. Długo nie można jej było osadzić na cokole z powodu mocnego wiatru. W końcu ekipa odpowiednio nakierowała kotwicę i pomnik został zamocowany" - przekazał ratusz.


Tak zakończyły się prace modernizacyjne w Parku Akcji "Burza" pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Na szczycie wzniesienia powstała dwupoziomowa platforma widokowa, a w piątek zamontowano na niej ponownie, po półrocznej nieobecności, odnowiony Pomnik Polski Walczącej.


W 1958 r. w konkursie na Pomnik Bohaterów Warszawy złożono pracę, która zakładała przekształcenie miejsca składowania gruzu Warszawy na Czerniakowie w monumentalny pomnik-znicz. Autorami projektu byli krakowscy projektanci: Witold Cęckiewicz, Helena i Roman Hussarcy, Maria Ledkiewicz oraz ich współpracownicy. Jednak aż do połowy lat 90. Kopiec był jedynie zaniedbanym składem gruzu, który nazwę "Kopiec Powstania Warszawskiego" zyskał dopiero w 2004 r. Zmiana nazwy to efekt starań środowiska Światowego Związku Żołnierzy AK, a w szczególności podpułkownika Eugeniusza "Kotwy" Ajewskiego. Powstaniec i architekt Biura Odbudowy Stolicy przez ostatnich 15 lat życia intensywnie zabiegał o uporządkowanie terenu i nadanie mu rangi miejsca pamięci narodowej. Sam Ajewski ideę stworzenia takiego miejsca na Kopcu przypisywał przede wszystkim architektowi Stanisławowi Gruszczyńskiemu, który tuż po wojnie zainicjował usypanie wzniesienia z gruzów zburzonej stolicy.


W pierwotnej wersji pomnik ustawiono jako obiekt tymczasowy na dwóch stalowych słupach. Po kilku latach odnowiono go i wykonano betonowy cokół. Nowa podstawa pomnika ma około 4 metry wysokości i składa się z wielu pionowych prętów zbrojeniowych, wśród których umieszczono słupy podtrzymujące znak Polski Walczącej.


Plac na szczycie Kopca jest jednym z głównych miejsc obchodów rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego. Zgodnie z projektem, zwieńczenie wzniesienia wymodelowano w kształcie foremnego stożka. We wnętrzu powstał dwupoziomowy kolisty plac. Oprócz pomnika, w centralnym punkcie platformy widokowej znajduje się także półtorametrowy uskok eksponujący gruzy zburzonej Warszawy. Pomnik został przeniesiony na zachodnią oś widokowo-kompozycyjną.


W pobliżu pomnika powstało miejsce na ognisko pamięci. "Ogień będzie tam rozpalany na dwa dni w roku – w rocznicę wybuchu i zakończenia powstania. Natomiast od 1 sierpnia do 2 października, czyli przez 63 dni, monument będzie podświetlany w sposób imitujący płomień" - zaznaczył ratusz. Na czas remontu kopca, parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera na Mokotowie podniesiono na maszt flagę państwową i rozpalono „ogień pamięci” przeniesiony przez sztafetę pokoleń z Grobu Nieznanego Żołnierza. Będzie płonął do 2 października.


Zmieni się też teren parku, w którym przybędzie nasadzeń. Jak zaznaczył ratusz, obecnie zakładane są trawniki. Rozpoczęto również przygotowania do budowy kładki, która będzie poprowadzona w koronach drzew. Wykonano też część ścieżek spacerowych, a w miejscu gdzie powstanie plac zabaw, zamontowano ozdobne pnie.


Gruz ze zburzonej podczas wojny stolicy jest rozmieszczany m.in. wzdłuż edukacyjnej ścieżki prowadzącej na szczyt Kopca. "Do zamontowania szykowane są gabiony – specjalne kosze, w których eksponowane będą bryły. Na Kopcu znalazły się już także poprzeczne tamy z chrustu, które stabilizują wzniesienie oraz stanowią element ozdobny" - przekazał magistrat.(PAP)


Autorka: Marta Stańczyk


mas/ ok/


Kraj i świat

2022-10-04, godz. 14:20 Prognoza pogody na 5 października Jak podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa północno-zachodnia będzie w zasięgu rozległego niżu z frontami atmosferycznymi oraz z ośrodkiem… » więcej 2022-10-04, godz. 14:20 Maria Szabłowska, Stanisław Brejdygant i Grzegorz Damięcki z tytułem Mistrza Mowy Polskiej Dziennikarka Programu I Polskiego Radia Maria Szabłowska oraz aktorzy Stanisław Brejdygant i Grzegorz Damięcki zostali uhonorowani tytułem Mistrza Mowy Polskiej… » więcej 2022-10-04, godz. 14:20 "Splątany" Nobel z fizyki (opis) Laureaci tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie fizyki: Alain Aspect (Francja), John F. Clauser (USA) i Anton Zeilinger (Austria) przeprowadzili przełomowe eksperymenty… » więcej 2022-10-04, godz. 14:20 W środę prezydent udaje się na Maltę; weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos W środę prezydent Andrzej Duda rozpocznie dwudniową wizytę na Malcie, gdzie weźmie udział w spotkaniu prezydentów państw Grupy Arraiolos. Polski przywódca… » więcej 2022-10-04, godz. 14:20 Czechy/ Prawicowa koalicja SPOLU nie będzie mieć własnego kandydata w wyborach prezydenckich Współrządząca prawicowa koalicja SPOLU zdecydowała, że nie będzie mieć własnego kandydata w zbliżających się wyborach prezydenckich. Zdaniem premiera… » więcej 2022-10-04, godz. 14:20 Opolskie/ Ponad milion złotych z MZ otrzymają trzy szpitale w regionie Szpitale w Oleśnie, Strzelcach Opolskich i w Głuchołazach otrzymają w tym roku ponad milion złotych w ramach specjalnego wsparcia z Ministerstwa Zdrowia -… » więcej 2022-10-04, godz. 14:10 Niemcy/ Odchodzący ambasador Ukrainy: nie żałuję tego, co tutaj zrobiłem Odchodzący ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk konsekwentnie i nie przebierając w słowach, naciskał na rząd niemiecki w sprawie dostarczenia broni dla walczącej… » więcej 2022-10-04, godz. 14:10 Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, która ma poprawić bezpieczeństwo żeglugi Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy, która ma poprawić bezpieczeństwo żeglugi - poinformowała w komunikacie KPRM. Projektowana zmiana przewiduje… » więcej 2022-10-04, godz. 14:10 Białystok/ W Akademii Teatralnej zainaugurowano rok akademicki Największym wyzwaniem tegorocznego roku akademickiego jest jego organizacja w związku z rosnącymi cenami za ogrzewanie i energię - uważa prorektor filii Akademii… » więcej 2022-10-04, godz. 14:00 Zeilinger: Nobel to zachęta dla młodych ludzi (krótka3) Ta nagroda jest zachętą dla młodych. Nie byłaby możliwa bez ponad 100 młodych ludzi, którzy pracowali ze mną przez lata' - podkreślił jeden z tegorocznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »