Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-19, 16:40 Autor: PAP

Słowacja/ Politycy porównali okupację Czechosłowacji w 1968 roku do sytuacji na Ukrainie

Słowaccy politycy porównali w piątek inwazję i okupację Czechosłowacji w 1968 roku przez wojska państw Układu Warszawskiego do obecnej inwazji Rosji na Ukrainę. Mówili o tym składając wieńce upamiętniające wydarzenia sprzed 54 lat, których rocznica przypada 21 sierpnia.

"Upamiętniamy wydarzenie historyczne, które nie należy do odległej przeszłości, ale ma potencjał aktualnego zagrożenia. Po raz kolejny giną niewinni ludzie, a to tylko dlatego, że chcieli swobodnie decydować o swojej przyszłości" – powiedziała prezydent Słowacji Zuzana Czaputova.


Według niej marzenia pokolenia sierpnia 1968 roku spełniły się dopiero po upadku komunistycznego reżimu w Czechosłowacji w 1989 roku i po wyjeździe żołnierzy sowieckich. Zwróciła uwagę, że Słowacja jest częścią demokratycznej społeczności międzynarodowej, która pomaga zaatakowanej Ukrainie.


Premier Eduard Heger wyraził przekonanie, że Ukraińcy doczekają się wolności. "Tęskniliśmy za wolnością i lepszym życiem. Ludzie na Ukrainie tęsknią za tym samym. Tak jak Moskwy ukarała Czechosłowację, tak Moskwa karze Ukrainę" - powiedział premier.


Uroczystość odbyła się przy tablicy pamiątkowej w gmachu Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie, która upamiętnia trzech zastrzelonych na początku inwazji wojskowej w sierpniu 1968 roku.


Interwencja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, która miała kryptonim „Dunaj”, rozpoczęła się w nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku. Oprócz wojsk sowieckich brały w niej udział oddziały z Węgier, Bułgarii, Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz Polski. Celem zbrojnej interwencji było powstrzymanie demokratycznych zmian określanych mianem „Praskiej Wiosny”. W pierwszych dniach okupacji zginęło kilkudziesięciu Czechów i Słowaków, a setki obywateli odniosło rany podczas protestów.


Sowiecka obecność wojskowa w Czechosłowacji trwała do 1991 roku.


Piotr Górecki (PAP)


ptg/ ap/


Kraj i świat

2022-10-04, godz. 16:30 Australia przeznaczy 30 proc. swego terytorium na tereny chronione dla zagrożonych gatunków Australia przeznaczy 30 proc. swego terytorium na tereny chronione dla gatunków zwierząt i roślin oraz ekosystemów zagrożonych wyginięciem - poinformowała… » więcej 2022-10-04, godz. 16:30 Austria/ Ekspertka: aż siedmiu kandydatów w niedzielnych wyborach prezydenckich Wybory prezydenckie w Austrii odbędą się w najbliższą niedzielę, 9 października. O reelekcję ubiega się prowadzący w sondażach obecny szef państwa… » więcej 2022-10-04, godz. 16:30 Prezes PiS o niemieckich elitach: pewne cechy pozostają Niemieckie elity nie potrafiły przeciwstawić się Hitlerowi; oczywiście dzisiaj te elity z tamtymi nie mają nic wspólnego, ale 'pewne cechy pozostają' -… » więcej 2022-10-04, godz. 16:30 Prezes PiS: w walce z inflacją chcemy oszczędzić społeczeństwu wzrostu bezrobocia i spadku dochodów Robimy wszystko, by walczyć z inflacją, ale nie tą najprostszą metodą, czyli poprzez schładzanie gospodarki; chcemy oszczędzić społeczeństwu wzrostu… » więcej 2022-10-04, godz. 16:30 W Lubinie rozpoczyna się budowa Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego Ponad 106 mln zł będzie kosztować budowa Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, które powstanie w Lubinie. We wtorek pod budowę tego obiektu wmurowano… » więcej 2022-10-04, godz. 16:30 MEiN: 138 podmiotów otrzyma dofinansowanie w ramach Programu Wsparcia Edukacji 138 podmiotów otrzyma dofinansowanie w ramach Programu Wsparcia Edukacji - podało we wtorek MEiN. Program jest skierowany do organizacji pozarządowych, w tym… » więcej 2022-10-04, godz. 16:20 Premierzy Polski i Litwy rozmawiali o sytuacji na Ukrainie i relacjach dwustronnych Obecna sytuacja na Ukrainie i związane z nią wyzwania oraz relacje dwustronne były tematami wtorkowych rozmów premierów Polski i Litwy: Mateusza Morawieckiego… » więcej 2022-10-04, godz. 16:20 Ministrowie SWiA przedstawili związkowcom propozycje mające zachęcić do jak najdłuższego pozostania w służbie Ministrowie SWiA przedstawili związkowcom propozycje mające zachęcić doświadczonych funkcjonariuszy do jak najdłuższego pozostania w służbie - poinformował… » więcej 2022-10-04, godz. 16:20 "Der Spiegel": dlaczego rok po wyborach w Niemczech nikt nie tęskni za Angelą Merkel? Gdy Angela Merkel żegnała się z urzędem kanclerskim, dwie trzecie Niemców było z niej zadowolonych. Polityk Lewicy Dietmar Bartsch napisał na Twitterze:… » więcej 2022-10-04, godz. 16:20 Warszawa/ Od środy nowa linia autobusowa 269 połączy pętlę Bródno-Podgrodzie ze stacją metra Bródno Odpowiadając na prośby pasażerów, od środy uruchamiamy linię 269. Autobus połączy pętlę Bródno-Podgrodzie ze stacją metra Bródno do czasu otwarcia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »