Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-19, 16:30 Autor: PAP

Warchoł: złożyłem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Biuro Obrony Praw Dziecka

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł poinformował w piątek, że złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez stowarzyszenie Biuro Obrony Praw Dziecka. Dodał, że wolność religijna stanowi podstawowe prawo człowieka.

W piątek na konferencji prasowej w Chmielowie na Podkarpaciu wiceminister powiedział, że dla osób wierzących wolność religijna jest szczególnie ważna, ponieważ prowadzi do zbawienia.


"Niestety w ostatnim czasie doszło do rażącej dyskryminacji osób wierzących, biorących udział w rekolekcjach Oaza Ruch Światło-Życie, organizowanych przez archidiecezję łódzką w Tylmanowej. W związku z tym jako pełnomocnik rządu do spraw ochrony praw człowieka, składam dziś zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez stowarzyszenie Biuro Obrony Praw Dziecka, które poprzez dyskryminację, agresję i złożenie zawiadomienia przeciwko wiernym, biorącym udział w tych rekolekcjach sprawia, że doszło do nieakceptowalnego z punktu widzenia prawa wkroczenia w wolność religijną" - argumentował Warchoł.


Jak wyjaśnił, w Tylmanowej w czasie rekolekcji odbywały się inscenizacje teatralne "związane z kultywowaną od zawsze tradycją walki z grzechem, z nałogiem". "Ruch Światło-Życie od zawsze promował walkę z grzechem, z nałogiem poprzez inscenizację teatralne w formie pantomimy i one zawsze im towarzyszyły" – powiedział.


W komunikacie resort sprawiedliwości dodał, że ta praktyka "wywołała atak stowarzyszenia +Biuro Obrony Praw Dziecka+, które rozpowszechniło nieprawdziwe informacje na temat rekolekcji oraz zawiadomiło prokuraturę, zarzucając organizatorom znęcanie się nad dziećmi".


Jak zaznaczył wiceminister, chrześcijanie biorą udział w wielu rytuałach np. jasełkach, pielgrzymkach czy drodze krzyżowej. "To służy pogłębianiu wiary, refleksji religijnej. Niestety to spotkało się z agresją, z dyskryminacją ze strony lewackiego stowarzyszenia, które w ten sposób chce zamknąć usta wiernym, chce odstraszyć ich od udziału w tego typu uroczystościach na przyszłość, chce ich ośmieszyć, podeptać prawdy wiary, wartości dla nich najświętsze. Nie ma na to mojej zgody jako pełnomocnika rządu do spraw praw człowieka" – mówił Warchoł.


Wyjaśnił, że zawiadomienie dotyczy przepisu Kodeksu Karnego, który chroni prawo do wyznawania religii. "Wskazuje, że niedopuszczalne jest dyskryminowanie kogokolwiek z powodu wyznawanej przez niego religii. Drugi przepis, który podaje w zawiadomieniu, penalizuje zachowania polegające na złożeniu zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie. Ufam w to, że tego typu działania odejdą do przeszłości. Nie można bowiem godzić się na to, żeby chrześcijanie w swoim kraju byli traktowani jak sekciarze" – mówił.


Zdaniem Warchoła, nie można godzić się na to, żeby "cywilizacja śmierci zapanowała nad nami i forsowała, wrogie nam lewackie treści".


"Dlatego też w imię obrony wolności religijnej, w imię tego podstawowego prawa człowieka, jakim jest prawo do spokojnego wyznawania swojej religii, składam to zawiadomienie. Stop dyskryminacji, stop agresji wobec chrześcijan" – zaznaczył Warchoł. (PAP)


Autor: Wojciech Huk


huk/ godl/


Kraj i świat

2022-10-04, godz. 16:00 Turniej ATP w Astanie - Bublik rywalem Hurkacza w drugiej rundzie Aleksander Bublik będzie rywalem Huberta Hurkacza w drugiej rundzie turnieju ATP 500 w Astanie. Kazachski tenisista w pierwszym spotkaniu wygrał z Holendrem… » więcej 2022-10-04, godz. 16:00 Prezes PiS: pierwsza odpowiedź niemiecka na notę ws. reparacji to próba zbudowania barykady Pierwsza odpowiedź niemiecka na notę ws. reparacji wojennych to próba zbudowania takiej barykady, teraz przyjdzie nam tę barykadę forsować - stwierdził… » więcej 2022-10-04, godz. 16:00 Taszkent/ Otwarto wystawę „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” Wystawa „Szlaki nadziei” opowiada o narodzie, który kocha wolność, o tych którzy chcieli o nią walczyć, ale także o zagrożeniu obecnym także dziś… » więcej 2022-10-04, godz. 16:00 Ustka rezygnuje z imprezy sylwestrowej, zmniejszy liczbę iluminacji świątecznych i włączonych lamp ulicznych Burmistrz Ustki Jacek Maniszewski podjął pierwsze decyzje dotyczące ograniczenia zużycia prądu w mieście. Nie odbędzie się impreza sylwestrowa, iluminacji… » więcej 2022-10-04, godz. 16:00 Pomorskie/ Zderzenie 4 aut na dk 22 między Malborkiem a Starogardem Gdańskim Na drodze krajowej nr 22 w miejscowości Knybawa, między Malborkiem a Starogardem Gdańskim, doszło do zderzenia czterech samochodów. Jeden pas jest zablok… » więcej 2022-10-04, godz. 15:50 Mazowieckie/ 36,5 mln zł z NFZ na dodatkowe wsparcie dla szpitali 25 szpitali na Mazowszu, które mają problem ze zbilansowaniem budżetu, może liczyć na wsparcie finansowe z łącznej puli 36,5 mln zł, jaką dysponuje na… » więcej 2022-10-04, godz. 15:50 UE/ Ambasador Sadoś: Polska największym beneficjentem środków w ramach REPowerEU Jesteśmy usatysfakcjonowani wynikiem negocjacji ministrów finansów państw członkowskich w sprawie REPowerEU. Według przyjętego klucza alokacji Polska obok… » więcej 2022-10-04, godz. 15:50 Bułgaria/ Trzy osoby zginęły i trzy zostały ranne w eksplozji w zakładach zbrojeniowych Arsenał Trzy osoby zginęły, a trzy zostały ranne we wtorek w wybuchu w zakładach zbrojeniowych Arsenał w Kazanłyku w środkowej Bułgarii - poinformowało radio… » więcej 2022-10-04, godz. 15:50 Poseł Iwona Arent: odwołany został zarząd miejski PiS w Olsztynie Pełnomocnik PiS w okręgu 86 poseł Iwona Arent poinformowała we wtorek o odwołaniu zarządu miejskiego PiS w Olsztynie z jego przewodniczącym Dariuszem Rudnikiem… » więcej 2022-10-04, godz. 15:50 ONZ/ Była kanclerz Niemiec Merkel uhonorowana za politykę wobec uchodźców w latach 2015-2016 Była kanclerz Niemiec Angela Merkel otrzyma nagrodę im. Nansena, przyznawaną przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Merkel… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »