Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-19, 16:30 Autor: PAP

USA/ Ukrainian Freedom Orchestra w nowojorskim Lincoln Center

W nowojorskim Lincoln Center wystąpiła w czwartek w pierwszym z dwóch koncertów Ukrainian Freedom Orchestra. Żołnierzami i bojownikami kultury nazwał muzyków ukraińskich dyrektor generalny Metropolitan Opera Peter Gelb.

Darmowy koncert w Damrosch Park pod gołym niebem wypełniły m.in. VII symfonia ukraińskiego kompozytora Wałentyna Sylwestrowa, II koncert fortepianowy Fryderyka Chopina z udziałem ukraińskiej pianistki Anny Fedorowej, a także „Abscheulicher! Wo eilst du hin?” z opery „Fidelio” w wykonaniu znanej także z Matropolitan Opara sopran Liudmyły Monastyrskiej.


„Ci muzycy są swego rodzaju żołnierzami, bojownikami kultury. Walczą z Putinem na froncie kulturalnym” – ocenił Gelb.


Ukrainian Freedom Orchestra prezentowała się pod batutą jego żony Keri-Lynn Wilson. Szef Metropolitan Opera przypomniał, że jej pradziadkowie pochodzili z Ukrainy i byli częścią migracji, która osiedliła się w Winnipeg w Kanadzie.


„Cieszę się ogromnie, że będę mogła poprowadzić tych utalentowanych artystów podczas występów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Ta trasa koncertowa to wyraz ich miłości do ojczyzny i hołd dla tych, którzy zginęli i tak dużo wycierpieli” – mówiła wcześniej dyrygentka.


75-osobowy zespół tworzą muzycy związani m.in. z Kijowską Operą Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej, Operą w Charkowie, a także Orkiestra Tonkünstler w Wiedniu, belgijską Orkiestrą Narodową i Królewską Orkiestrą Concertgebouw. Są w nim uchodźcy, a kilku muzyków po zakończeniu tournee ma powrócić do swego kraju, aby służyć w wojsku.


Mieszkający w Nowym Jorku pisarz Yuriy Tarnawsky powiedział PAP, że Ukraiński Instytut Ameryki w Nowym Jorku, którego jestem członkiem, witał muzyków w środę przed koncertem na specjalnym przyjęciu, w którym uczestniczył z żoną Kariną.


„Jako Ukrainiec mieszkający za granicą jestem niezmiernie zadowolony z tego, że świat zjednoczył się przeciwko Rosji w tej horrendalnej wojnie. Wysiłki dyplomatyczne i pomoc wojskowa są oczywiście najważniejsze, ale takie inicjatywy kulturalne jak koncert Orkiestry Wolności i wcześniejszy koncert Metropolitan Opera dla Ukrainy mają pozytywne implikacje polityczne i są emocjonalnie podnoszące na duchu. Potrzeba ich więcej” – ocenił Tarnawsky.


Inicjatorami międzynarodowej trasy orkiestry, zainaugurowanej 28 lipca koncertem w Warszawie, jest nowojorska Metropolitan Opera oraz warszawski Teatr Wielki – Opera Narodowa. Demonstruje to ich solidarność z narodem ukraińskim.


Nowojorczycy usłyszą jeszcze ukraińskich muzyków w piątek. W Stanach Zjednoczonych wystąpią oni także w sobotę w waszyngtońskim Kennedy Center.


Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/ mal/


Kraj i świat

2022-10-04, godz. 15:10 Chorzów/ Rodzinny piknik futurologiczny „Lemoniada” w Planetarium Śląskim - w weekend W najbliższy weekend Planetarium - Śląski Park Nauki w Chorzowie wypełni się robotami i postaciami z Gwiezdnej Sagi. Będą wykłady, prezentacje i rozmowy… » więcej 2022-10-04, godz. 15:10 Lubelskie/ 30 mln zł dodatkowego wsparcia finansowego dla czternastu szpitali w regionie 30 mln zł dodatkowego wsparcia finansowego otrzyma czternaście szpitali z Lubelszczyzny. Pieniądze trafią do placówek, które mają problemy ze zbilansowaniem… » więcej 2022-10-04, godz. 15:10 Mazowieckie/ 1567 punktów dystrybucji jodku potasu Tabletki z jodkiem potasu, które w razie zagrożenia należy przyjmować, już są w całym województwie. Dokładnie w 1567 miejscach potencjalnej dystrybucji… » więcej 2022-10-04, godz. 15:10 Premier: Kreml chce pokonać Ukrainę finansowo, chce by ona zbankrutowała Kreml chce pokonać Ukrainę finansowo, chce by ona zbankrutowała - mówił podczas Warsaw Security Forum premier Mateusz Morawiecki i podkreślał rolę wsparcia… » więcej 2022-10-04, godz. 15:10 Raport: we wrześniu zarejestrowano w Polsce o 5,76 proc. więcej nowych aut rdr Ponad 40,8 tys. aut osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t zarejestrowano w Polsce we wrześniu br., czyli o 5,76 proc. więcej rdr… » więcej 2022-10-04, godz. 15:10 Lublin/ Pijana matka i babcia opiekowały się małymi dziećmi Pijana matka i babcia opiekowały się dziećmi w wieku 3 i 9 lat w mieszkaniu w Lublinie. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak policja otrzymała zgłoszenie o jednym… » więcej 2022-10-04, godz. 15:10 Prof. Marek Żukowski o nobliście: Anton Zeilinger to genialny fizyk Anton Zeilinger to genialny fizyk. W czasie naszej pracy mieliśmy wzloty i upadki, czasami błądziliśmy, ale prawie zawsze to, co on powiedział, okazywało… » więcej 2022-10-04, godz. 15:10 DMŚ w tenisie stołowym - Polki wyeliminowane po trzeciej porażce Polskie tenisistki stołowe przegrały z Węgrami 0:3 w czwartym meczu i odpadły z dalszej rywalizacji drużynowych mistrzostw świata w chińskim Chengdu. To… » więcej 2022-10-04, godz. 15:00 W najbliższą niedzielę dwa koncerty JAZZ PO POLSKU w Jassmine (MediaRoom) W ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Live Sessions for China & Korea 2022” w najbliższą niedzielę, 9 października w warszawskim klubie Jassmine odbędą się… » więcej 2022-10-04, godz. 15:00 Podkarpackie/ Multitool dla astronauty wśród nagrodzonych projektów hackathonu Multitool dla astronauty, aplikacja do obserwacji różnych powłok Słońca oraz program śledzący międzynarodowe stacje kosmiczne i satelity w 3D - te trzy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »