Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-19, 16:20 Autor: PAP

Lubelskie/ Mieszkańcy dostają nieodpłatnie drewno; prawo przyznał im car w XIX wieku

Około 230 mieszkańców czterech wsi i części Biłgoraja (Lubelskie) otrzymuje nieodpłatnie blisko 130 metrów sześciennych drewna na rok - to prawo nadał ich przodkom blisko 160 lat temu car Aleksander II Romanow.

Zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Biłgoraj Mariusz Szabat powiedział PAP, że prawo do serwitutów, czyli uprawnienie do korzystania z dworskich łąk, pastwisk i lasów, przyznał mieszkańcom car Aleksander II Romanow na podstawie ukazu z 1864 r.


"Podczas powstania styczniowego car uwłaszczył chłopów, między innymi po to, aby zniechęcić ich do udziału w walkach. Dostali oni na własność ziemię, zabudowania, inwentarz, a także serwituty, czyli uprawnienie do korzystania z dworskich łąk, pastwisk i lasów" - stwierdził Szabat. Wyjaśnił, że w późniejszych latach potomkowie uwłaszczonych chłopów zaczęli dostawać serwituty w naturze, czyli w drewnie. "Tak pozostało do dnia dzisiejszego" - dodał.


Jak wskazał, na liście osób uprawnionych do serwitutów znajduje się około 230 osób ze wsi Gromada, Edwardów, Wola Mała, Wola Duża i dawnej wsi Rożnówka Stawy (dziś w granicach Biłgoraja).


Mieszkańcy, podał Szabat, mają prawo do pobierania łącznie 129,3 metrów sześciennych drewna na rok. Doprecyzował, że otrzymują drewno użytkowe wielkowymiarowe, z którego można wyciąć kantówkę czy deski z przeznaczeniem na cele budowlane.


"Serwituty wydajemy zwykle w okresie wczesnowiosennym. Staramy się, aby to było maksymalnie skumulowane w czasie. Zwykle w ciągu dwóch tygodni wydajemy całość" - powiedział. Dodał, że każda wieś ma swojego koordynatora, który kontaktuje się bezpośrednio z nadleśnictwem i to za jego pośrednictwem ustalany jest termin, sposoby wydawania drewna i lista uprawnionych.


Szabat poinformował, że drewno dla serwitutantów przygotowywane jest w leśnictwach znajdujących się w sąsiedztwie wsi uprawnionych do pobierania serwitutów. "Drewno to znajduje się na składnicy leśnej i jest przygotowane do wywozu. Wywóz drewna jest w gestii odbiorcy" - uzupełnił dodając, że drewno przekazywane jest odbiorcom na podstawie wystawionego w biurze nadleśnictwa dokumentu.


"Należy nadmienić, iż za drewno mieszkańcy nie uiszczają opłaty i przekazywane jest ono nieodpłatnie na mocy obowiązującego prawa. Jedynymi kosztami jakie mieszkańcy ponoszą jest niewielka opłata za przygotowanie drewna, czyli koszty pozyskania i zrywki" - podał.


Nadleśnictwo Państwowe w Biłgoraju powstało zaraz po I wojnie światowej, o czym świadczy dokument z 26 listopada 1918 r. dotyczący przejęcia tartaku parowego w Zwierzyńcu po byłym rządzie rosyjskim i austriackim. Formalnie Nadleśnictwo Biłgoraj zostało utworzone na mocy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych z 27 stycznia 1925 r. Obecnie nadleśnictwo posiada 12 leśnictw: Wola, Bojary, Nadrzecze, Zagumnie, Luchów, Ciosmy, Sól, Biszcza, Potok, Ujście, Huta i Rogóźnianka oraz szkółkę leśną Bojary wchodzące w skład trzech obrębów: Tarnogród, Huta i Biłgoraj. Łączna powierzchnia to ponad 17,7 tys. ha.(PAP)


Autor: Piotr Nowak


pin/ aszw/


Kraj i świat

2022-10-06, godz. 06:10 Chiny rozpoczęły nową rekrutację astronautów Chińska agencja kosmiczna ogłosiła rekrutację na astronautów. Będzie to już czwarta grupa chińskich astronautów, która wzbogaci zasoby kadrowe chińskiego… » więcej 2022-10-06, godz. 06:10 Asteroida, która zgładziła dinozaury, wywołała ogromne tsunami Ogromne tsunami, rozległe na tysiące kilometrów, powstało wskutek uderzenia asteroidy, która przyniosła zagładę dinozaurom - donoszą naukowcy na łamach… » więcej 2022-10-06, godz. 06:00 Piłkarska LK - Lech gra o drugie zwycięstwo Piłkarze Lecha w czwartek zagrają o drugie zwycięstwo w Lidze Konferencji. Ich rywalem będzie izraelski Hapoel Beer Szewa, który jak dotąd ma jeden punkt… » więcej 2022-10-06, godz. 06:00 Ukraina/ Władze: nocny ostrzał miasta Zaporoże Nocny ostrzał miasta Zaporoże w południowo-wschodniej części Ukrainy uszkodził lub zniszczył kilka budynków mieszkalnych, powodując pożary i obrażenia… » więcej 2022-10-06, godz. 05:40 Lubelskie/ Dwie osoby ranne po wypadku na dk nr 2 w Zalesiu Dwie osoby zostały ranne po zderzeniu samochodu osobowego z samochodem ciężarowym w Zalesiu na drodze krajowej nr 2 w woj. lubelskim. Droga została tam zablokowana… » więcej 2022-10-06, godz. 05:40 Dziś (czwartek, 6 października) w kraju Dziś jest czwartek, dwieście siedemdziesiąty dziewiąty dzień roku. Wschód słońca o godz. 6.24, zachód o 18.05. Imieniny obchodzą: Artur, Brunon oraz… » więcej 2022-10-06, godz. 05:40 Prognoza pogody na 6 i 7 października Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa północno-zachodnia jest w zasięgu rozległego niżu z frontami atmosferycznymi oraz z ośrodkiem… » więcej 2022-10-06, godz. 05:10 Gwatemala/ Ciężarówka runęła w przepaść, zginęło co najmniej 17 osób Co najmniej 17 osób zginęło, a 13 zostało rannych w wypadku drogowym na wschodzie Gwatemali. Jak poinformowała w środę policja, ciężarówka przewożąca… » więcej 2022-10-06, godz. 04:40 Brazylia/ Lula przewodzi w sondażach przed drugą turą wyborów prezydenckich Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva powinien wygrać drugą turę wyborów na urząd szefa państwa - wynika z opublikowanego w środę sondażu… » więcej 2022-10-06, godz. 04:10 Grecja/ Co najmniej 15 migrantów zginęło w katastrofie morskiej w pobliżu wyspy Lesbos Co najmniej 15 migrantów zginęło, gdy łódź, którą płynęli, zatonęła w czwartek w pobliżu greckiej wyspy Lesbos na Morzu Egejskim - poinformowała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »