Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-19, 16:20 Autor: PAP

Prawie 2,7 mln zł dla naukowców na badania wstępne, pilotażowe, kwerendy i staże naukowe

Blisko 70 badaczy otrzyma prawie 2,7 mln zł badania wstępne, pilotażowe, kwerendy, staże naukowe i wyjazdy konsultacyjne. O przyznaniu środków poinformowało w piątek Narodowe Centrum Nauki (NCN).

Mowa o środkach przyznanych w ramach konkursu Miniatura 6 NCN dla wniosków złożonych w maju


Jak podało NCN, na zwycięskie przedsięwzięcia w ramach nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce – przyznano 531 850 zł, na nauki ścisłe i techniczne – 1 368 480 zł i nauki o życiu – 775 624 zł. W sumie to blisko 2,7 mln zł. Skorzysta z nich 68 naukowców.


Wśród laureatów znalazło się 18 z nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce – wskazano w komunikacie. Motywem przewodnim trzech z nich jest czas. Dr Aleksandra Filip-Stachnik z Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach poprzez badania pilotażowe spróbuje odpowiedzieć na pytanie "czy funkcjonujemy w swojej strefie czasowej?" i przyjrzy się konsekwencjom czasu letniego. Z kolei dr Piotr Paluchowski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzi kwerendę naukową w Berlinie dotyczącą drukowanych kalendarzy z okresu nowożytnego, a dr Joanna Kotowska-Miziniak z Uniwersytetu Wrocławskiego przeanalizuje motyw czasu w twórczości literackiej i fotograficznej francuskiego noblisty Claude'a Simona.


Pieniądze otrzymało też 33 naukowców z nauk ścisłych i technicznych. Troje z nich będzie pracować nad zagadnieniami związanymi z obiegiem wody w przyrodzie. Jak podało NCN, dr inż. Magda Kasprzyk z Politechniki Gdańskiej zbada procesy usuwania zanieczyszczeń i wpływu ogrodów deszczowych na jakość wód opadowych. Dr Karol Witkowski z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie przeanalizuje transformacje układów korytowych rzek karpackich w okresie od XIX do XXI wieku, a dr inż. Filip Wasilczuk z Instytutu Maszyn Przepływowych im. R. Szewalskiego PAN w ramach wyjazdu badawczego zajmie się modelowaniem przepływu w otoczeniu morskich farm wiatrowych.


Finansowanie dostało też 17 badaczy z nauk o życiu. Wśród nich znalazły się badania wstępne i pilotażowe dotyczące chorób trapiących współczesne społeczeństwa. Dr Piotr Buda z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie zajmie się etiopatogenezą molekularną dziecięcego wieloukładowego zespołu zapalnego powiązanego z zakażeniem SARS-CoV-2. Z kolei dr Marta Zawadzka będzie poszukiwać korelacji pomiędzy stężeniem w surowicy i polimorfizmem genów kodujących wybranych cytokin a przebiegiem padaczki.


Celem konkursu Miniatura jest wspieranie działań naukowych prowadzących do przygotowania założeń projektu badawczego, który zostanie złożony w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych i międzynarodowych. W jego szóstej edycji można było uzyskać od 5 tys. do 50 tys. zł. Budżet całego konkursu wynosi 20 mln zł.


NCN jest agencją wykonawczą powołaną w 2010 r. do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych. Do zadań agencji należy m.in. finansowanie badań, nadzór nad ich realizacją i współpraca międzynarodowa.(PAP)


Autor: Szymon Zdziebłowski


szz/ joz/


Kraj i świat

2022-09-25, godz. 09:20 Wrocław/ Od poniedziałku konferencja nt. współpracy Polski z krajami Azji Przedsiębiorcy, samorządowcy oraz dyplomaci wezmą udział w pięciodniowej konferencji poświęconej współpracy Polski z krajami Azji w wymiarze gospodarczym… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 Łódź/ Pierwsze Łódzkie Targi Aktywności pomogą w wyborze sportu dla rodziców i dzieci Ponad 60 klubów i stowarzyszeń sportowych zaprezentuje w niedzielę w Łodzi swoją ofertę podczas pierwszych Łódzkich Targów Aktywności. W hali Miejskiego… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 Król Karol III jest jednym z najbardziej cenionych żyjących malarzy w Wielkiej Brytanii Nowy władca Wielkiej Brytanii od prawie pół wieku maluje akwarele. Jego ulubioną tematyką są pejzaże, często przedstawiające okolice królewskich rezydencji… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 W. Brytania/ Resort obrony: mobilizacja w Rosji może być użyta do wzmocnienia Rosgwardii Istnieje realna możliwość, że ogłoszona w Rosji częściowa mobilizacja zostanie wykorzystana do wzmocnienia dodatkowym personelem jednostek Rosgwardii, których… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 Piłkarska LN - przed meczem Walii z Polską brytyjskie media piszą głównie o powrocie Bale'a Głównym tematem w brytyjskich mediach w kontekście niedzielnego meczu reprezentacji Walii z Polską w piłkarskiej Lidze Narodów jest ewentualny powrót do… » więcej 2022-09-25, godz. 09:00 MŚ w kolarstwie - zwycięstwo Evenepoela (krótka) Belg Remco Evenepoel zdobył w australijskim Wollongong po samotnej ucieczce tytuł mistrza świata w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego elity. Na mecie wyprzedził… » więcej 2022-09-25, godz. 09:00 Kraków/ Zderzenie taksówki z tramwajem; komunikacja zastępcza Do zderzenia taksówki z tramwajem doszło w niedzielę rano przy ul. Ćwiklińskiej w Krakowie, w kierunku Nowego Bieżanowa. Pasażer samochodu odniósł niegroźne… » więcej 2022-09-25, godz. 08:50 Garderoba legendarnej redaktor naczelnej włoskiego „Vogue’a” trafiła na wystawę Do 30 października na wystawie w Mediolaniemożna podziwiać ubrania Francy Sozzani, dziennikarki, która przez prawie trzy dekady kierowała włoską edycją… » więcej 2022-09-25, godz. 08:40 MŚ 2022 - Meksyk wygrał z Peru Piłkarze Meksyku, grupowi rywale Polaków w zbliżających się mistrzostwach świata w Katarze, wygrali z Peru 1:0 (0:0) w towarzyskim meczu rozegranym w kalifornijskiej… » więcej 2022-09-25, godz. 08:40 Lubelskie/ Dwóch młodych mężczyzn zginęło w wypadku w powiecie tomaszowskim Mężczyźni w wieku 24 i 17 lat zginęli w wypadku, do którego doszło w nocy na trasie między miejscowościami Bełżec - Chyże (Lubelskie) w powiecie tomaszowskim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »