Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-19, 16:10 Autor: PAP

MKiDN: w Czechach odsłonięto tablicę pamiątkową Michała Sędziwoja

Bogaty dorobek naukowy Michała Sędziwoja stanowi zarazem wkład do polskiego oraz czeskiego dziedzictwa historycznego i jest świadectwem wielowiekowych związków obu narodów - napisał wiceszef MKiDN Jarosław Sellin w liście do uczestników uroczystości odsłonięcia tablicy Sędziwoja, polskiego alchemika, filozofa, lekarza i dyplomaty.

Uroczystość, będąca wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie, zrealizowanym przez Fundację "Silva Rerum Polonarum", odbyła się w piątek na Zamku w Krawarzach w Czechach.


Wiceminister Sellin przypomniał o łączących Polaków i Czechów szczególnie bliskich więzach przyjaźni.


"Analogiczne doświadczenie historii walk o niepodległość i wolność własnego kraju splotło nasze narody. Do pięknych kart wspólnego dziedzictwa dopisywaliśmy coraz to nowe rozdziały, naznaczone braterstwem, życzliwym sąsiedztwem i partnerską współpracą. Dzisiejsza uroczystość poświęcona upamiętnieniu Michała Sędziwoja – wybitnego polskiego alchemika, filozofa, lekarza i dyplomaty, którego doświadczenie przyczyniło się do odkrycia tlenu, wpisuje się w historię naszej przyjaźni" – podkreślił wiceminister kultury.


Sellin przypomniał, że Sędziwój był jedną z najciekawszych osobowości okresu późnego Odrodzenia. "Wielkim umiłowaniem Sędziwoja była alchemia. W trakcie swego życia poczynił on wiele udanych eksperymentów chemicznych. Miał ogromny autorytet i doskonałe kontakty w świecie alchemików, robiąc przy okazji użytek ze swej działalności dyplomatycznej i politycznej. Był autorem pionierskiej na tamte czasy pracy +Novum Lumen Chymicum+, wydanej w Pradze w 1604 roku, która zapewniła mu uznanie w całej Europie" – napisał.


Dziękując za przychylność i zgodę na umieszczenie tablicy na Zamku w Krawarzach – posiadłości i prawdopodobnego miejsca śmierci Michała Sędziwoja lokalnym władzom czeskim, wiceminister Sellin podkreślił, że upamiętnienie Michała Sędziwoja przyczyni się do popularyzacji jego dokonań, a także do zachowania pamięci o naszym rodaku, który część życia przebywał i tworzył poza granicami Rzeczypospolitej.


Michał Sędziwój (1566-1636) - był jedną z najciekawszych osobowości okresu późnego Odrodzenia. Od 1594 r. był dworzaninem cesarza Rudolfa II w Pradze, a od 1600 r. – sekretarzem króla Zygmunta III Wazy, często posłując między nimi, a także wykonując dla nich misje dyplomatyczne i polityczne.


W 1604 r. Sędziwój ogłosił drukiem w Pradze swoje pierwsze słynne dzieło alchemiczne "Novum Lumen Chymicum" (Nowe Światło Chemiczne) o rozszerzonym tytule "Dwanaście traktatów o kamieniu filozofów, wyprowadzonych ze źródła Natury i doświadczenia ręcznego". Dzieło napisane po łacinie zostało wydane anonimowo – autor zaopatrzył je w anagram: DIVI LESCHI GENUS AMO (Kocham ród boskiego Lecha) stworzony z liter własnego imienia i nazwiska: MICHAEL SENDIVOGIUS.


Praca ta stała się głośna w całej Europie Zachodniej, między 1604 r. a 1778 r. miała 53 wydania w językach: niemieckim, francuskim, angielskim, rosyjskim, holenderskim, czeskim i polskim. Egzemplarze pracy Sędziwoja znajdywały się w bibliotekach takich uczonych jak Isaac Newton i Antoine Lavoisier.


W 1607 r. w Kolonii wydane zostało kolejne dzieło Sędziwoja "Rozmowa Merkuriusza, alchemika i Natury". W 1616 r., także w Kolonii, został wydany drukiem "Traktat o siarce" oraz wznowione wydanie "Rozmów Merkuriusza" i praca "Nowe światło chemiczne".


W 1624 r. Sędziwój wyjechał do Padwy, kontaktując się z wybitnymi naukowcami tamtejszej uczelni. Od 1626 r. działał jako tajny radca cesarza Ferdynanda II Habsburga.


W 1630 r. z rozkazu cesarskiego za zasługi otrzymał w pobliżu Opawy majątek Krawarz i Kouty wraz z zamkiem. Najprawdopodobniej tam też zmarł. Został pochowany w kościele św. Mikołaja w Opawie.


Michał Sędziwój uważany jest za prekursora odkrycia tlenu. (PAP)


autor: Katarzyna Krzykowska


ksi/ dki/


Kraj i świat

2022-10-03, godz. 19:30 Niemcy/ Szefowa MSZ: przepracowywanie niezmierzonych cierpień, jakie Niemcy sprowadzili na ludzi w Polsce, pozostaje ważnym… 'Przepracowywanie i upamiętnianie niezmierzonych cierpień, jakie Niemcy sprowadzili na ludzi w Polsce, pozostają ważnymi zadaniami również dla naszego i… » więcej 2022-10-03, godz. 19:20 Prezydent UEFA Ceferin będzie ubiegał się o kolejną kadencję Prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej Aleksander Ceferin zapowiedział, że będzie ubiegał się o kolejną kadencję. 'Otrzymałem listy poparcia od wszystkich… » więcej 2022-10-03, godz. 19:20 Tatry/ Na szczytach ponownie zagrożenie lawinowe Od poniedziałku w Tatrach ponownie obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego - ogłosili ratownicy TOPR. Na szczytach ponownie zaczął… » więcej 2022-10-03, godz. 19:10 Świętokrzyskie/ Tabletki z jodkiem potasu trafiły do samorządów Do świętokrzyskich samorządów trafiło ponad 1,7 mln tabletek jodku potasu - poinformował w poniedziałek wojewoda Zbigniew Koniusz. Nie ma na razie realnego… » więcej 2022-10-03, godz. 19:10 Producent filmów o Bondzie zdradził, jak testują kandydatów do tej roli Po tym, jak Daniel Craig zakończył swoją przygodę jako James Bond, rola najsłynniejszego agenta wciąż pozostaje nieobsadzona. Michael G. Wilson, producent… » więcej 2022-10-03, godz. 19:00 Węgry/ Parlament przyjął pierwsze rozwiązania antykorupcyjne w celu odblokowania unijnych funduszy Węgierski parlament przyjął w poniedziałek nowelizację kodeksu postępowania karnego, co ma być pierwszym krokiem do osiągnięcia porozumienia z Komisją… » więcej 2022-10-03, godz. 19:00 MEiN: rusza kampania edukacyjna o szkolnych budżetach obywatelskich Rusza kampania edukacyjna o budżetach partycypacyjnych i o szkolnych budżetach obywatelskich - przekazało w poniedziałek Ministerstwo Edukacji i Nauki. » więcej 2022-10-03, godz. 19:00 Litwa/ W Wilnie wystawa „Tytus Brzozowski. 12 miast” W wileńskim ratuszu w poniedziałek otwarto wystawę „Tytus Brzozowski. 12 miast”. To cykl akwarel namalowanych przez artystę w ramach współpracy z Instytutem… » więcej 2022-10-03, godz. 18:50 Uniwersytet Warszawski zainaugurował rok akademicki 2022/2023 Stanowimy społeczność akademicką liczącą ok. 70 tys. osób, która tworzy elitarną instytucję - powiedział podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023… » więcej 2022-10-03, godz. 18:50 Francja/ Szef sztabu Macrona oskarżony o powiązania z włosko-szwajcarskim gigantem transportowym MSC Szef sztabu prezydenta Francji Emmanuela Macrona - Alexis Kohler, został oskarżony przez francuskiego prokuratora ds. przestępstw finansowych o konflikt interesów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »