Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-19, 15:30 Autor: PAP

W. Brytania/ Rząd chce dopuszczenia w pełni autonomicznych samochodów do 2025 roku

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w piątek, że chce, aby w pełni autonomiczne samochody mogły się pojawić na drogach tego kraju do 2025 roku. Aby to umożliwić, przekaże na rozwój tej technologii 100 mln funtów.

Z tej kwoty 34 mln zostanie przeznaczone na badania w dziedzinie bezpieczeństwa, które pomogą w opracowaniu nowych przepisów. Testy te obejmować będą m.in. zachowanie autonomicznych samochodów podczas złych warunków atmosferycznych.


Zgodnie z przedstawionym planem, pojazdy, które jeździłyby bez udziału kierowcy tylko na autostradach, mogłyby się pojawić w sprzedaży już w przyszłym roku, choć nadal do poruszania się nimi potrzebne byłoby prawo jazdy. Natomiast za trzy lata do ruchu byłyby dopuszczone w pełni autonomiczne samochody, do których nie potrzebne byłoby prawo jazdy. Brytyjski rząd wskazał, że miałby one w pierwszej kolejności zastosowanie w takich dziedzinach jak rozwożenie towarów czy transport pasażerów na lotniskach.


W wydanym oświadczeniu rząd wyjaśnił też, że opracowywane przepisy będą jasno stanowić, iż to producenci będą w pełni odpowiadać za ewentualne wypadki, w czasie gdy pojazd będzie się poruszał bez udziału kierowcy.


Minister transportu Grant Shapps powiedział, że technologia autonomicznych samochodów może "poprawić dostęp ludzi do edukacji i innych istotnych usług" oraz "uczynić nasze drogi bezpieczniejszymi poprzez zmniejszenie ryzyka kolizji drogowych wskutek błędu kierowcy". "Chcemy, aby Wielka Brytania była w czołówce rozwoju i wykorzystania tej fantastycznej technologii, dlatego inwestujemy miliony w istotne badania nad bezpieczeństwem i ustalamy przepisy, aby zapewnić, że uzyskamy pełne korzyści, które ta technologia obiecuje" - podkreślił.


Brytyjski rząd szacuje, że powstający rynek pojazdów autonomicznych ma wartość 42 mld funtów, a także, że może dzięki temu powstać 38 tys. nowych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ ap/


Kraj i świat

2022-10-07, godz. 18:10 Szefowa KE: szczegóły na temat środków ws. cen energii - w najbliższych tygodniach (krótka2) Komisja Europejska w nadchodzących tygodniach będzie miała bardziej szczegółowe propozycje dla UE dotyczące przeciwdziałania wzrostowi kosztów energii… » więcej 2022-10-07, godz. 18:10 Mazowieckie/ Dwie osoby zginęły, a trzy zostały poszkodowane w wypadku na dk 7 Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w wypadku samochodowym, do którego doszło w piątek na drodze krajowej nr 7 w miejscowości Załuski między Płońskiem… » więcej 2022-10-07, godz. 18:10 Płock/ MODR i PKN Orlen chronią pszczoły - w planach rozbudowa pasieki Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego (MODR) w Płocku chciałby rozbudować pasiekę, która powstała we współpracy z PKN Orlen, do 40-50 rodzin pszczelich… » więcej 2022-10-07, godz. 18:10 Dawid Podsiadło opublikował nowy teledysk. Wystąpił w nim gwiazdor filmu „Johnny” Piosenka „To co masz Ty!” jest drugim singlem zwiastującym nadchodzący krążek Dawida Podsiadły „Lata Dwudzieste”. Klip do tej piosenki ujrzał światło… » więcej 2022-10-07, godz. 18:10 Gen. Wiesław Kukuła, gen. Michał Rohde i Tomasz Zdzikot wśród laureatów nagrody Buzdyganów Gen. Wiesław Kukuła, gen. Michał Rohde, podpułkownik Krzysztof Balina, Tomasz Zdzikot oraz st. szer. Witold Ostynowicz, st. szer. Monika Krasińska-Ligejka… » więcej 2022-10-07, godz. 18:10 Liga angielska - za tygodniową pensję Haaland kupił drogie mieszkanie w Norwegii Norweski piłkarz Manchesteru City Erling Haaland kupił swoje pierwsze mieszkanie w Norwegii w rodzinnej miejscowości Bryne za milion euro. Jest to luksusowy… » więcej 2022-10-07, godz. 18:10 Rosja/ Memoriał: Nobel daje moralną siłę ludziom walczącym w kraju o prawa człowieka Jan Raczyński, szef Memoriału - rosyjskiej organizacji badającej zbrodnie stalinowskie, uhonorowanej w piątek Pokojową Nagrodą Nobla - powiedział, że nagroda… » więcej 2022-10-07, godz. 18:10 USA nałożyły restrykcje mające utrudnić produkcję i kupno chipów dla chińskiego wojska Amerykańskie Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa (BIS) dodało 31 chińskich firm technologicznych do listy podmiotów, objętych kontrolą eksportu. Celem jest… » więcej 2022-10-07, godz. 18:00 Tatry/ Zginął turysta porwany przez lawinę śnieżną Niewielka lawina - tak zwany zsuw śnieżny porwał turystę w rejonie Przełęczy Krzyżne w Tatrach Wysokich. Mężczyzna nie przeżył upadku z wysokości -… » więcej 2022-10-07, godz. 18:00 Minister rozwoju podjął decyzję o wprowadzeniu tymczasowego zarządu do Novatek Green Energy Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podjął decyzję o wprowadzeniu do Novatek Green Energy tymczasowego zarządu przymusowego - poinformował w piątek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »