Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-19, 11:22 Autor: PAP

Piątek (19.08) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Na zdjęciu z drona wstrzymane prace inwestycyjne na korycie Odry między Kostrzynem i Górzycą [fot. PAP/Lech Muszyński]
Na zdjęciu z drona wstrzymane prace inwestycyjne na korycie Odry między Kostrzynem i Górzycą [fot. PAP/Lech Muszyński]
(21:20) "Wiele wskazuje na to, że katastrofa w Odrze mogła być pochodzenia naturalnego, pewne rozprzestrzenienie się glonów mogło doprowadzić do zabicia ryb" - mówi wiceminister spraw zagranicznych Polski w wywiadzie opublikowanym w piątek na portalu dziennika "Die Welt". "Nie można było przewidzieć katastrofy ekologicznej" - zaznacza.

Pytany, czy polskie władze późno zareagowały na umieranie ryb w Odrze i czy zawiodła komunikacja między Polską a Niemcami Szymon Szynkowski vel Sęk podkreśla, że "nie można było przewidzieć katastrofy ekologicznej. Koordynowaliśmy jednak pracę władz, aby jak najszybciej znaleźć przyczynę, zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń i ostrzec obywateli, ale także przekazać informacje naszemu partnerowi, Niemcom, i skoordynować współpracę. Ponieważ premier Morawiecki dowiedział się, że niektóre władze mogły szybciej zareagować na pierwsze symptomy, zdymisjonował dwóch wysokich urzędników".

Dowiedz się więcej.

(18:20) Nie zwalniamy inwestycji, inwestycje są kołem zamachowym, poprzez które walczymy z globalnym kryzysem - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystego otwarcia obwodnicy Smolajn w województwie warmińsko-mazurskim.

"Inwestycje to sianie ziarna pod przyszły wzrost gospodarczy" - mówił Morawiecki. Jak dodał, mapa nowych dróg to "mapa postępu". W ślad za nowymi drogami przychodzą do miejscowości nowi przedsiębiorcy, biznes - stwierdził. "Obwodnice wyciągają ruch poza miasto, ale jednocześnie czynią miejscowość, powiat, gminę bardziej atrakcyjną" - dodał.

Dowiedz się więcej.

(18:20) "To pierwszy znak nadziei po katastrofie: w Odrze ponownie wykryto żywe ryby" - pisze niemiecki portal rbb24. Podczas pierwszego próbnego połowu w pobliżu Brieskow-Finkenheerd w Brandenburgii naukowcy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Poczdamie wykryli w piątek liczne żywe ryby różnych gatunków.

Poinformował o tym Związek Rybołówstwa Brandenburg/Berlin. Także raki i małże wróciły do Odry i wydają się zdrowe - pisze rbb24.

Dowiedz się więcej.

(17:10) Wydarzenia sportowe w skrócie, piątek19 sierpnia, 17.00

Dowiedz się więcej.

(15:30) Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który w piątek składa wizytę w Odessie, oświadczył, że Rosja nie powinna odcinać Zaporoskiej Elektrowni Atomowej od ukraińskiej sieci energetycznej. O takich planach Moskwy poinformował ukraiński państwowy koncern atomowy Enerhoatom.

"Jest oczywiste, że elektryczność z Zaporoża, to elektryczność Ukrainy (...) i ta zasada powinna być w pełni respektowana" - dodał Guterres.

Dowiedz się więcej.

(14:30) Pobraliśmy blisko 700 prób i wykonaliśmy ponad 7,5 tys. analiz - poinformowała w piątek zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk, odnosząc się do monitorowania stanu jakości Odry. Zapewniła, że działania te będą kontynuowane "tak długo, jak będzie to konieczne".

Jak zapewniła podczas piątkowej konferencji Gosk, Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska "na bieżąco, codziennie pobiera próby wody, oraz prowadzi analizy szeregu parametrów po to, aby monitorować stan jakości Odry".

Dowiedz się więcej.

(13:50) W pięć tygodni zebraliśmy ponad 100 tys. podpisów pod inicjatywą "W obronie chrześcijan", która ma na celu m.in. ochronę symboli religijnych – poinformował w piątek minister w KPRM, wiceprezes Solidarnej Polski Michał Wójcik.

"W ciągu pięciu tygodni zebraliśmy ponad 100 tys. podpisów pod inicjatywą +W obronie chrześcijan+" – powiedział minister w KPRM i wiceprezes Solidarnej Polski Michał Wójcik w piątek na konferencji prasowej w Myślenicach (Małopolskie). Jak podkreślił, obywatelska akcja ma na celu zmiany w kodeksie karnym i doprecyzowanie przepisów o wolności wyznania, aby prokuratura i sąd nie mieli wątpliwości, czy dany czyn jest zabroniony.

Dowiedz się więcej.

(13:10) 21 proc. młodych osób od 18 do 24 lat w ogóle nie chce mieć dzieci – wynika z najnowszego badania CBOS. Sondaż pokazuje jednocześnie, że niewiele ponad połowa Polaków ma tyle dzieci, ile pragnęła.

CBOS zapytał respondentów o ocenę polityki rodzinnej rządu i ich potrzeby prokreacyjne.

Dowiedz się więcej.

(12:20) "Historia i teraźniejszość" Wojciecha Roszkowskiego nigdy nie powinna być zatwierdzona jako podręcznik, to książka, która pokazuje frustrację autora zmieniającym się światem i uczy wykluczania różnych środowisk, nie tylko dzieci z in vitro - oceniły w piątek posłanki KO.

Na piątkowej konferencji przed gmachem ministerstwa edukacji podręcznik krytykowały posłanki KO: Krystyna Szumilas, Katarzyna Lubnauer i Kinga Gajewska.

Dowiedz się więcej.

(11:20) Anna Wielgosz awansowała do finału biegu na 800 m w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium. Adrianna Czapla i Angelika Sarna odpadły w eliminacjach.

"Cieszę się, że walczyłam do końca i nie wypuściłam tego miejsca, które daje awans do finału" - powiedziała Wielgosz na antenie TVP.

Dowiedz się więcej.

(10:30) Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) twierdzi, że otrzymał nowe informacje potwierdzające, że rosyjskie siły okupacyjne planują zamach w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Większości specjalistów powiedziano, by „zostali w domach”, a przedstawiciele Rosatomu opuścili teren elektrowni - podał HUR.

„Biorąc pod uwagę ilość uzbrojenia, które znajduje się na terytorium elektrowni, a także niejednokrotnie prowokacyjne ostrzały, istnieje wysokie prawdopodobieństwo dużego aktu terrorystycznego w obiekcie jądrowym” – podkreślił HUR.

Dowiedz się więcej.

(10:30) Analitycy NASK odnotowują, że w ostatnich dniach w polskiej infosferze na pierwszy plan wysunęły się dezinformujące treści, których głównym celem jest zmiana pozytywnego nastawienia do przebywających w Polsce Ukraińców - poinformowała w piątek Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

"Zmanipulowane treści sugerują, że Ukraińcy cieszą się w Polsce większymi przywilejami niż Polacy. Pojawiają się w nich fałszywe doniesienia m.in. o darmowych wizytach u specjalistów. Do tego typu treści odniosło się Ministerstwo Zdrowia, zapewniając, że żaden szpital w Polsce nie stosuje tego typu praktyk" - przekazano w komunikacie NASK.

Dowiedz się więcej.

(9:50) Po raz pierwszy w historii Izraela stanowisko dyrektora wydziału wywiadowczego Mosadu objęła kobieta - podał portal Times of Israel, powołując się na komunikat izraelskiej agencji wywiadowczej.

Mosad podkreślił, że kobiety zajmują w agencji dwa wysokie stanowiska - szefa wydziału wywiadowczego oraz także szefa biura odpowiedzialnego za kwestie związane z Iranem.

Dowiedz się więcej.

(9:20) Czechy otrzymają od Stanów Zjednoczonych za darmo osiem śmigłowców, w tym sześć szturmowych i dwa wielozadaniowe - poinformowała na Twitterze w nocy z czwartku na piątek ambasada USA w Pradze.

Przekazanie maszyn odbędzie się w ramach programu Excess Defense Articles (EDA), który pozwala na przekazywanie sojusznikom sprzętu wycofanego z eksploatacji w armii USA.

Dowiedz się więcej.

(8:20) Wytwarzające toksyczne związki "złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów: zabójczy jest dopiero ich zakwit. Niektóre ich toksyny łatwo się rozkładają pod wpływem światła i dezaktywują w środowisku kwaśnym. W praktyce brakuje jednak sposobu na przyspieszenie tego procesu.

O tym, że Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł w próbkach wody z Odry złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn, zabójczych dla ryb i małży - poinformowała w czwartek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Dowiedz się więcej.

(7:40) W Kanadzie od piątku zaczyna obowiązywać czasowy zakaz importu broni krótkiej. Będzie on ważny do wejścia w życie rozwiązań ustawowych, nad którymi pracuje parlament.

Według danych kanadyjskiego urzędu statystycznego od 2014 r. liczba przestępstw z użyciem broni palnej rośnie, a broń krótka jest używana w większości tych przypadków. 86 proc. broni używanej w przestępstwach pochodzi z przemytu z USA – wynika z kolei z danych policji w Toronto.

Dowiedz się więcej.

(6:30) Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci w ramach szczepień obowiązkowych — powiedziała PAP prof. Magdalena Marczyńska, specjalistka chorób zakaźnych wieku dziecięcego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W jej ocenie to bardzo niebezpieczne zjawisko, które może spowodować - także w obliczu ogromnej fali migracji — zwiększenie przypadków chorób, które dzięki szczepieniom udawało się skutecznie neutralizować.

Dowiedz się więcej.

(6:10) Na całym świecie pracują setki tysięcy pracowników humanitarnych, ale jest to kropla w morzu potrzeb - powiedziała PAP globalna kierowniczka programowa Beata Dolińska z Polskiej Akcji Humanitarnej. Przy takiej liczbie obecnych kryzysów niemożliwe jest, aby pomóc wszystkim - dodała.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, obchodzony 19 sierpnia, upamiętnia pracowników organizacji niosących pomoc, którzy zginęli lub zostali ranni w trakcie wykonywania pracy. W szacunkach na 2022 rok Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że wsparcia ze strony organizacji humanitarnych będą potrzebowały rekordowe 274 mln osób.

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-10-07, godz. 11:00 PiS: budżet na 2023 r. to budżet bezpieczeństwa i odpowiedzialności Projekt budżetu na 2023 r. odpowiada na wyzwania makroekonomiczne - zapewnił w piątek w Sejmie Andrzej Kosztowniak z PiS. Według niego to budżet bezpieczeństwa… » więcej 2022-10-07, godz. 11:00 Wąsik: Są pieniądze na budowę zapory perymetrycznej na granicy z Rosją Straż Graniczna uzyskała środki na budowę zapory perymetrycznej na granicy z Rosją - poinformował w piątek w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw… » więcej 2022-10-07, godz. 11:00 Lewica zapowiada dalsze prace nad budżetem w Sejmie Klub Lewicy będzie pracował nad budżetem na rok 2023 w komisjach sejmowych - zapowiedział podczas piątkowej debaty poseł Tomasz Trela Lewicy nie zdradzając… » więcej 2022-10-07, godz. 11:00 Ukraina/ W Kijowie rozpoczęły się XVII Dni Kina Polskiego W stolicy Ukrainy rozpoczęły się w czwartek wieczorem XVII Dni Kina Polskiego. Jest to wydarzenie, organizowane przez Instytut Polski w Kijowie. W tym roku… » więcej 2022-10-07, godz. 11:00 Francja/ Brak paliwa na wielu stacjach benzynowych, kilometrowe kolejki samochodów Na wielu stacjach benzynowych we Francji ustawiają się od kilku dni kilometrowe kolejki samochodów. Około 15 proc. stacji w kraju nie ma paliwa, głównie… » więcej 2022-10-07, godz. 11:00 MI: ograniczenia w przewozach drogowych do, z i przez terytorium Federacji Rosyjskiej (komunikat) Ministerstwo Infrastruktury informuje: Ministerstwo Infrastruktury informuje o ograniczeniach obowiązujących od 10 października 2022 r. w wykonywaniu międzynarodowych… » więcej 2022-10-07, godz. 11:00 Tusk o Kuchcińskim: trzeba spytać prezesa PiS, dlaczego skompromitowany polityk znalazł się w tak kluczowym miejscu Trzeba skierować bezpośrednie pytanie do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o to, jakie argumenty stoją za tym, żeby skompromitowany polityk, którego sam… » więcej 2022-10-07, godz. 10:50 Warmińsko-mazurskie/ Straż graniczna przejęła papierosy o wartości 163 tys. zł Funkcjonariusze straży granicznej w Braniewie przejęli białoruskie papierosy o szacunkowej wartości 163 tys. zł. Przewoził je 45-latek z Suwałk, który… » więcej 2022-10-07, godz. 10:50 Lider PO o Nuclear Sharing: dopóki taka mizerna administracja nami rządzi, wolę, żeby nie miała broni atomowej. Póki taka bałaganiarska administracja z panami typu Jacek Sasin, takie polityczne monstra zarządzają naszym życiem publicznym, to wolę, żeby nie mieli do… » więcej 2022-10-07, godz. 10:50 17 listopada Solidarność zorganizuje manifestację w Warszawie (opis) Po dwóch turach rozmów z rządem Solidarność zdecydowała o zorganizowaniu 17 listopada protestu w Warszawie. W ocenie Związku propozycje rządu nie gwarantują… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »