Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-19, 07:20 Autor: PAP

W minionym roku Lekarze bez Granic udzielili ponad 12,5 mln konsultacji medycznych

W 2021 r. Lekarze bez Granic udzielili ponad 12,5 mln konsultacji, przeprowadzili blisko 112 tys. operacji, asystowali przy 317 tys. porodów. Leczyli 2,6 mln przypadków malarii, a programem leczenia niedożywienia objęli 82 tys. dzieci – wynika z raportu organizacji.

Lekarze bez Granic to medyczna organizacja humanitarna ratująca zdrowie i życie ludzi tam, gdzie nie mogą liczyć na inną pomoc. Jak podają w opublikowanym raporcie, podsumowującym działania humanitarne prowadzone w ponad 70 krajach na świecie, w 2021 r. prowadzili 495 projektów humanitarnych w 72 krajach. Blisko połowa projektów (47 proc.) prowadzona była w Afryce.


Jedna trzecia (34 proc.) działań medycznych Lekarzy bez Granic w 2021 r. prowadzona była w warunkach konfliktu zbrojnego, a jedna czwarta (24 proc.) – w warunkach niestabilności wewnętrznej państwa. Pozostałe (41 proc.) prowadzono w warunkach względnej stabilności politycznej – wynika z raportu.


Autorzy raportu zwracają uwagę, że konflikty zbrojne, kryzys klimatyczny i epidemie to najważniejsze przyczyny kryzysów humanitarnych i w największym stopniu dotykają najsłabszych.


Jak napisano, pandemia COVID-19 najbardziej dotknęła najsłabszych i jeszcze ostrzej unaoczniła problem nierównego dostępu do lekarstw – bogate państwa kupowały miliardy dawek szczepionek, w praktyce monopolizując ich zasoby. Państwa o niskich dochodach początkowo musiały zadowolić się ułamkiem istniejącej puli, nie wystarczającym nawet dla personelu medycznego i najbardziej narażonych osób. Dla wielu systemów opieki zdrowotnej, szczególnie w krajach o niskim dochodzie, ważniejsze niż szczepienia przeciw COVID-19 pozostawały zmagania z takimi chorobami, jak gruźlica, AIDS czy malaria. Przeszkodą w masowych szczepieniach okazała się słabość infrastruktury – brak dróg, możliwości dostarczenia szczepionek w odpowiednich warunkach, brak personelu i koszty szczepień.


Lekarze bez Granic prowadzili działania w odpowiedzi na pandemię m.in. w Syrii, Jemenie, Indiach, Brazylii, RPA czy Wenezueli. Dostarczali tlen, materiały medyczne, pomagali w leczeniu najcięższych przypadków. Organizacja prowadziła też kampanię na rzecz równego dostępu do szczepionek.


Także zmiany klimatu dotykają ludzi w najbiedniejszych regionach świata. Gwałtowne zjawiska pogodowe, wydłużające się susze i deszcze, skutkują przymusowymi przesiedleniami, niedożywieniem, rozwojem chorób zakaźnych i mniejszą odpornością na nie, w szczególności u dzieci.


W zeszłym roku Lekarze bez Granic nieśli pomoc m.in. w Sudanie Południowym, gdzie trzeci rok z rządu wystąpiły silne powodzie, zalewając m.in. obóz dla osób wewnętrznie przesiedlonych. Ulewy nawiedziły również Niger, przyczyniając się do wzrostu niedożywienia i zachorowań na malarię. Susze, m.in. w Somalii, pogłębiły tzw. lukę głodową, kiedy przed nowymi zbiorami zwykle brakuje żywności. Niedożywienie spowodowane suszą występowało również na Madagaskarze. Do kryzysów humanitarnych doszło też w następstwie cyklonu w Mozambiku i huraganów nawiedzających Haiti i Filipiny.


Jak piszą autorzy raportu, na mapie najtrudniejszych miejsc w zeszłym roku znalazła się Demokratyczna Republika Konga, gdzie od dekady armia rządowa walczy z lokalnymi grupami zbrojnymi. Ofiarami są cywile zmuszani do ucieczki z domów, żyjący w obozach dla wewnętrznie przesiedlonych, doświadczający przemocy i chorób. Sytuację pogorszyły dodatkowo kolejny wybuch epidemii eboli i erupcja wulkanu w prowincji Kiwu.


Kumulacja problemów ekonomicznych, politycznych i klimatycznych wystąpiła również w Haiti. Zabójstwo prezydenta, trzęsienie ziemi, walki uzbrojonych gangów odcięły wiele osób od dostępu do opieki medycznej. Lekarze bez Granic obserwowali wybuchy przemocy również w Kamerunie, w prowincji Cabo Delgado w Mozambiku, Sudanie Południowym czy w Republice Środkowoafrykańskiej. W takich sytuacjach podstawą działania Lekarzy bez Granic są tzw. kliniki mobilne docierające do pacjentów, którzy ze względu na walki nie mogą samodzielnie dostać się do lekarza.


Wyjątkowym miejscem na mapie działań Lekarzy bez Granic pozostaje Afganistan. Po wycofaniu się sił koalicyjnych i ustanowieniu rządu talibów państwo nie może sięgnąć po zamrożone środki finansowe, a wielu prywatnych darczyńców wycofało swoją pomoc. Potrzeby medyczne pozostają olbrzymie. Sytuację pogarszały kryzys ekonomiczny i susza – w efekcie czego Lekarze bez Granic w swoich ośrodkach przyjmowali coraz więcej niedożywionych dzieci. Prowadzili w 2021 r. w Afganistanie szpitale i przychodnie, skupiając się na zdrowiu kobiet w ciąży, matek i dzieci. Prowadzili też działania związane z niedożywieniem, gruźlicą i z koronawirusem.


W 2021 r. zespoły Lekarzy bez Granic w Afganistanie składały się z ponad 2300 osób, a wydatki na prowadzone projekty wyniosły 39,5 mln euro. (PAP)


Autorka: Agata Zbieg


agz/ joz/


Kraj i świat

2022-09-25, godz. 09:40 Ślepowron pokonał tysiące kilometrów w pięć dni, by przezimować w Afryce 4,5 tys. km w pięć dni pokonał ślepowron o imieniu Karolina, który migrował z Kańczugi do północnej Nigerii, gdzie spędzi zimę. Ptak monitorowany jest… » więcej 2022-09-25, godz. 09:20 Wrocław/ Od poniedziałku konferencja nt. współpracy Polski z krajami Azji Przedsiębiorcy, samorządowcy oraz dyplomaci wezmą udział w pięciodniowej konferencji poświęconej współpracy Polski z krajami Azji w wymiarze gospodarczym… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 Łódź/ Pierwsze Łódzkie Targi Aktywności pomogą w wyborze sportu dla rodziców i dzieci Ponad 60 klubów i stowarzyszeń sportowych zaprezentuje w niedzielę w Łodzi swoją ofertę podczas pierwszych Łódzkich Targów Aktywności. W hali Miejskiego… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 Król Karol III jest jednym z najbardziej cenionych żyjących malarzy w Wielkiej Brytanii Nowy władca Wielkiej Brytanii od prawie pół wieku maluje akwarele. Jego ulubioną tematyką są pejzaże, często przedstawiające okolice królewskich rezydencji… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 W. Brytania/ Resort obrony: mobilizacja w Rosji może być użyta do wzmocnienia Rosgwardii Istnieje realna możliwość, że ogłoszona w Rosji częściowa mobilizacja zostanie wykorzystana do wzmocnienia dodatkowym personelem jednostek Rosgwardii, których… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 Piłkarska LN - przed meczem Walii z Polską brytyjskie media piszą głównie o powrocie Bale'a Głównym tematem w brytyjskich mediach w kontekście niedzielnego meczu reprezentacji Walii z Polską w piłkarskiej Lidze Narodów jest ewentualny powrót do… » więcej 2022-09-25, godz. 09:00 MŚ w kolarstwie - zwycięstwo Evenepoela (krótka) Belg Remco Evenepoel zdobył w australijskim Wollongong po samotnej ucieczce tytuł mistrza świata w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego elity. Na mecie wyprzedził… » więcej 2022-09-25, godz. 09:00 Kraków/ Zderzenie taksówki z tramwajem; komunikacja zastępcza Do zderzenia taksówki z tramwajem doszło w niedzielę rano przy ul. Ćwiklińskiej w Krakowie, w kierunku Nowego Bieżanowa. Pasażer samochodu odniósł niegroźne… » więcej 2022-09-25, godz. 08:50 Garderoba legendarnej redaktor naczelnej włoskiego „Vogue’a” trafiła na wystawę Do 30 października na wystawie w Mediolaniemożna podziwiać ubrania Francy Sozzani, dziennikarki, która przez prawie trzy dekady kierowała włoską edycją… » więcej 2022-09-25, godz. 08:40 MŚ 2022 - Meksyk wygrał z Peru Piłkarze Meksyku, grupowi rywale Polaków w zbliżających się mistrzostwach świata w Katarze, wygrali z Peru 1:0 (0:0) w towarzyskim meczu rozegranym w kalifornijskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »