Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-19, 06:10 Autor: PAP

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej - setki tysięcy wolontariuszy to kropla w morzu potrzeb

Na całym świecie pracują setki tysięcy pracowników humanitarnych, ale jest to kropla w morzu potrzeb - powiedziała PAP globalna kierowniczka programowa Beata Dolińska z Polskiej Akcji Humanitarnej. Przy takiej liczbie obecnych kryzysów niemożliwe jest, aby pomóc wszystkim - dodała.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, obchodzony 19 sierpnia, upamiętnia pracowników organizacji niosących pomoc, którzy zginęli lub zostali ranni w trakcie wykonywania pracy. W szacunkach na 2022 rok Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że wsparcia ze strony organizacji humanitarnych będą potrzebowały rekordowe 274 mln osób.


"Po tym półroczu wiemy już, że liczba ta mogła przekroczyć 300 milionów. Ale jeśli dodamy 17,7 miliona osób w Ukrainie, niemal 40 milionów osób w samym Rogu Afryki czy około 23 milionów w Afganistanie, to wiemy też, że możemy mówić o złamaniu kolejnego bardzo smutnego rekordu" - podkreśliła w rozmowie z PAP Beata Dolińska.


Według niej pracownicy humanitarni to profesjonaliści, którzy swoje doświadczenie, wykształcenie i znajomość języków obcych wykorzystują, aby pomagać osobom w kryzysach humanitarnych. "Niejednokrotnie przychodzą do nas specjaliści, którzy na własnej skórze doświadczyli kryzysów humanitarnych – tak jest zwłaszcza w przypadku Ukrainy czy Sudanu Południowego. Mają oni pełne zrozumienie tego, jak czuje się na przykład osoba zmuszona do ucieczki z praktycznie jedną walizką czy plecakiem" - podkreśliła.


Jej zdaniem pandemia koronawirusa, wybuch w porcie w Bejrucie, trzęsienie ziemi w Haiti, powodzie w Azji Południowo-Wschodniej, susze w Rogu Afryki i na Madagaskarze, gwałtowna zmiana władzy w Afganistanie czy wojna w Ukrainie to "jedne z największych wyzwań dla pracowników humanitarnych w ciągu ostatnich lat".


"Na całym świecie pracuje wiele setek tysięcy pracowników humanitarnych, ale jest to kropla w morzu potrzeb wobec tych wyzwań" - oceniła.


Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie do pomocy w biurach PAH w Polsce, w magazynach, punktach recepcyjnych i na granicy zgłosiło się ponad 2500 osób. Spośród nich zrekrutowano 434 wolontariuszy i 25 koordynatorów. "Praca tych ludzi jest nieoceniona. Pamiętam zwłaszcza jedno zdarzenie, kiedy tylko dzięki szybkiej reakcji wolontariuszy i koordynatora udało się w porę rozpoznać hipotermię kilkutygodniowego niemowlęcia, ogrzać je i przekazać razem z matką do karetki" - powiedziała rzeczniczka prasowa PAH Helena Krajewska.


Wskazała, że na koniec 2021 roku pomocy potrzebowała 1 na 29 osób na świecie, a w 2015 roku była to 1 na 95 osób. "Przy takiej liczbie kryzysów i osób oczekujących na pomoc niemożliwe jest, aby być wszędzie, aby pomóc wszystkim. Mamy tę świadomość, a jednocześnie staramy się być właśnie tam, gdzie pomoc jest niewystarczająca lub tam, gdzie tylko my możemy dotrzeć" - zaakcentowała.


Hasłem tegorocznej kampanii przygotowywanej przez PAH z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej jest "Pomoc w naszych rękach". "Z kolei ONZ zdecydował się na "It Takes A Village", nawiązując do afrykańskiego przysłowia "Potrzeba wioski, by wychować dziecko". Te dwa hasła łączy jedno – nie da się pomagać w pojedynkę, a organizacje humanitarne nic by nie były w stanie zrobić, gdyby nie wsparcie ogromnej liczby ludzi" - podsumowała Krajewska.


Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2009 roku. Upamiętnia on atak bombowy z 19 sierpnia 2003 roku w hotelu Canal w Bagdadzie w Iraku, w którym zginęły 22 osoby, w tym Specjalny Wysłannik Sekretarza Generalnego ONZ ds. Iraku Sergio Vieira de Mello.(PAP)


Autorka: Agnieszka Gorczyca


ag/ mhr/


Kraj i świat

2022-10-04, godz. 14:20 Prognoza pogody na 5 października Jak podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa północno-zachodnia będzie w zasięgu rozległego niżu z frontami atmosferycznymi oraz z ośrodkiem… » więcej 2022-10-04, godz. 14:20 Maria Szabłowska, Stanisław Brejdygant i Grzegorz Damięcki z tytułem Mistrza Mowy Polskiej Dziennikarka Programu I Polskiego Radia Maria Szabłowska oraz aktorzy Stanisław Brejdygant i Grzegorz Damięcki zostali uhonorowani tytułem Mistrza Mowy Polskiej… » więcej 2022-10-04, godz. 14:20 "Splątany" Nobel z fizyki (opis) Laureaci tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie fizyki: Alain Aspect (Francja), John F. Clauser (USA) i Anton Zeilinger (Austria) przeprowadzili przełomowe eksperymenty… » więcej 2022-10-04, godz. 14:20 W środę prezydent udaje się na Maltę; weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos W środę prezydent Andrzej Duda rozpocznie dwudniową wizytę na Malcie, gdzie weźmie udział w spotkaniu prezydentów państw Grupy Arraiolos. Polski przywódca… » więcej 2022-10-04, godz. 14:20 Czechy/ Prawicowa koalicja SPOLU nie będzie mieć własnego kandydata w wyborach prezydenckich Współrządząca prawicowa koalicja SPOLU zdecydowała, że nie będzie mieć własnego kandydata w zbliżających się wyborach prezydenckich. Zdaniem premiera… » więcej 2022-10-04, godz. 14:20 Opolskie/ Ponad milion złotych z MZ otrzymają trzy szpitale w regionie Szpitale w Oleśnie, Strzelcach Opolskich i w Głuchołazach otrzymają w tym roku ponad milion złotych w ramach specjalnego wsparcia z Ministerstwa Zdrowia -… » więcej 2022-10-04, godz. 14:10 Niemcy/ Odchodzący ambasador Ukrainy: nie żałuję tego, co tutaj zrobiłem Odchodzący ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk konsekwentnie i nie przebierając w słowach, naciskał na rząd niemiecki w sprawie dostarczenia broni dla walczącej… » więcej 2022-10-04, godz. 14:10 Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, która ma poprawić bezpieczeństwo żeglugi Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy, która ma poprawić bezpieczeństwo żeglugi - poinformowała w komunikacie KPRM. Projektowana zmiana przewiduje… » więcej 2022-10-04, godz. 14:10 Białystok/ W Akademii Teatralnej zainaugurowano rok akademicki Największym wyzwaniem tegorocznego roku akademickiego jest jego organizacja w związku z rosnącymi cenami za ogrzewanie i energię - uważa prorektor filii Akademii… » więcej 2022-10-04, godz. 14:00 Zeilinger: Nobel to zachęta dla młodych ludzi (krótka3) Ta nagroda jest zachętą dla młodych. Nie byłaby możliwa bez ponad 100 młodych ludzi, którzy pracowali ze mną przez lata' - podkreślił jeden z tegorocznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »