Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-19, 06:10 Autor: PAP

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej - setki tysięcy wolontariuszy to kropla w morzu potrzeb

Na całym świecie pracują setki tysięcy pracowników humanitarnych, ale jest to kropla w morzu potrzeb - powiedziała PAP globalna kierowniczka programowa Beata Dolińska z Polskiej Akcji Humanitarnej. Przy takiej liczbie obecnych kryzysów niemożliwe jest, aby pomóc wszystkim - dodała.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, obchodzony 19 sierpnia, upamiętnia pracowników organizacji niosących pomoc, którzy zginęli lub zostali ranni w trakcie wykonywania pracy. W szacunkach na 2022 rok Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że wsparcia ze strony organizacji humanitarnych będą potrzebowały rekordowe 274 mln osób.


"Po tym półroczu wiemy już, że liczba ta mogła przekroczyć 300 milionów. Ale jeśli dodamy 17,7 miliona osób w Ukrainie, niemal 40 milionów osób w samym Rogu Afryki czy około 23 milionów w Afganistanie, to wiemy też, że możemy mówić o złamaniu kolejnego bardzo smutnego rekordu" - podkreśliła w rozmowie z PAP Beata Dolińska.


Według niej pracownicy humanitarni to profesjonaliści, którzy swoje doświadczenie, wykształcenie i znajomość języków obcych wykorzystują, aby pomagać osobom w kryzysach humanitarnych. "Niejednokrotnie przychodzą do nas specjaliści, którzy na własnej skórze doświadczyli kryzysów humanitarnych – tak jest zwłaszcza w przypadku Ukrainy czy Sudanu Południowego. Mają oni pełne zrozumienie tego, jak czuje się na przykład osoba zmuszona do ucieczki z praktycznie jedną walizką czy plecakiem" - podkreśliła.


Jej zdaniem pandemia koronawirusa, wybuch w porcie w Bejrucie, trzęsienie ziemi w Haiti, powodzie w Azji Południowo-Wschodniej, susze w Rogu Afryki i na Madagaskarze, gwałtowna zmiana władzy w Afganistanie czy wojna w Ukrainie to "jedne z największych wyzwań dla pracowników humanitarnych w ciągu ostatnich lat".


"Na całym świecie pracuje wiele setek tysięcy pracowników humanitarnych, ale jest to kropla w morzu potrzeb wobec tych wyzwań" - oceniła.


Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie do pomocy w biurach PAH w Polsce, w magazynach, punktach recepcyjnych i na granicy zgłosiło się ponad 2500 osób. Spośród nich zrekrutowano 434 wolontariuszy i 25 koordynatorów. "Praca tych ludzi jest nieoceniona. Pamiętam zwłaszcza jedno zdarzenie, kiedy tylko dzięki szybkiej reakcji wolontariuszy i koordynatora udało się w porę rozpoznać hipotermię kilkutygodniowego niemowlęcia, ogrzać je i przekazać razem z matką do karetki" - powiedziała rzeczniczka prasowa PAH Helena Krajewska.


Wskazała, że na koniec 2021 roku pomocy potrzebowała 1 na 29 osób na świecie, a w 2015 roku była to 1 na 95 osób. "Przy takiej liczbie kryzysów i osób oczekujących na pomoc niemożliwe jest, aby być wszędzie, aby pomóc wszystkim. Mamy tę świadomość, a jednocześnie staramy się być właśnie tam, gdzie pomoc jest niewystarczająca lub tam, gdzie tylko my możemy dotrzeć" - zaakcentowała.


Hasłem tegorocznej kampanii przygotowywanej przez PAH z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej jest "Pomoc w naszych rękach". "Z kolei ONZ zdecydował się na "It Takes A Village", nawiązując do afrykańskiego przysłowia "Potrzeba wioski, by wychować dziecko". Te dwa hasła łączy jedno – nie da się pomagać w pojedynkę, a organizacje humanitarne nic by nie były w stanie zrobić, gdyby nie wsparcie ogromnej liczby ludzi" - podsumowała Krajewska.


Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2009 roku. Upamiętnia on atak bombowy z 19 sierpnia 2003 roku w hotelu Canal w Bagdadzie w Iraku, w którym zginęły 22 osoby, w tym Specjalny Wysłannik Sekretarza Generalnego ONZ ds. Iraku Sergio Vieira de Mello.(PAP)


Autorka: Agnieszka Gorczyca


ag/ mhr/


Kraj i świat

2024-04-24, godz. 13:30 W MEN zaprezentowano nowy ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+ (opis) 'Bednarska' - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym Rankingu Szkół… » więcej 2024-04-24, godz. 13:30 Eksperci postulują, by proces wdrażania AI Act opierał się na konsultacjach publicznych Eksperci Konfederacji Lewiatan postulują, by wdrażanie AI Act do porządku krajowego opierało się na konsultacjach i wysłuchaniach publicznych. Rekomendują… » więcej 2024-04-24, godz. 13:20 Kosiniak-Kamysz: R. Sikorski spełnia wszystkie kryteria, by objąć funkcję unijnego komisarza ds. obronności i bez… Wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że szef MSZ Radosław Sikorski spełnia wszystkie kryteria, by pełnić funkcję unijnego komisarza… » więcej 2024-04-24, godz. 13:20 Szef MON: w środę komisja obrony m.in. o wizycie szefa NATO i premiera Sunaka w Polsce W środę sejmowa komisja obrony narodowej omówi m.in. kontrakty zbrojeniowe zawarte z Republiką Korei oraz efekty wtorkowej wizyty w Polsce sekretarza generalnego… » więcej 2024-04-24, godz. 13:10 Sejm/ Komisja Ustawodawcza za projektem w sprawie ograniczenia fajerwerków Sejmowa Komisja Ustawodawcza w środę pozytywnie zaopiniowała poselski projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Daje on radzie gminy możliwość wprowadzenia… » więcej 2024-04-24, godz. 13:10 Paryż - wstrzymane prace budowlane w Wersalu Z względów bezpieczeństwa wstrzymano część prac budowlanych na tymczasowych trybunach w Wersalu, gdzie podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu odbędą się… » więcej 2024-04-24, godz. 13:00 1 maja w Rzymie odbędzie się największy w Europie bezpłatny koncert z udziałem gwiazd muzyki Wielka muzyczna uczta z udziałem popularnych włoskich artystów to nadzwyczajna atrakcja dla wszystkich, którzy spędzą majówkę w Rzymie. 1 maja odbędzie… » więcej 2024-04-24, godz. 13:00 Sejm/ Komisja zaleciła przyjęcie sprawozdania szefa MSWiA o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych zaleciła w środę przyjęcie sprawozdania o nabywaniu w 2023 r. nieruchomości przez cudzoziemców. Z dokumentu wynika… » więcej 2024-04-24, godz. 12:50 W. Brytania/ Wojskowe konie uciekły z ćwiczeń i biegały po centrum Londynu Grupa koni z ceremonialnego regimentu brytyjskiej armii uciekła w środę rano podczas ćwiczeń i biegała w amoku po ulicach centrum Londynu. Według policji… » więcej 2024-04-24, godz. 12:50 Częstochowa/ Prof. Janusz Kapuśniak nowym rektorem Uniwersytetu Jana Długosza Uczelniane Kolegium Elektorów wybrało prof. dr. hab. Janusza Kapuśniaka na nowego rektora Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie na kadencję 2024-2028… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »