Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-18, 23:20 Autor: PAP

USA/ Politico: Administracja odradza Kongresowi uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm

Departament Stanu odradził Kongresowi uchwalenia ustawy, która uznałaby Rosję państwem sponsorującym terroryzm, obawiając się, że zaszkodzi to porozumieniu ws. eksportu ukraińskiego zboża - donosi w czwartek portal Politico. Jak mówi PAP źródło w Izbie Reprezentantów, nie oznacza to, że Kongres powstrzyma się przed takim ruchem.

Jak podaje Politico, przedstawiciele resortu dyplomacji przekazali kongresmenom, że istnieją "poważne problemy" z projektem ustawy w tej sprawie. Departament Stanu ma się obawiać, że taki ruch sprawi, iż Rosja wycofa się z porozumienia pozwalającego na eksport ukraińskich towarów przez Morze Czarne.


Nawet jeśli tak się nie stanie, administracja boi się, że wpisanie Rosji na czarną listę odstraszy firmy prywatne zaangażowane w wywóz zboża. To dlatego, że formalne uznanie Rosji za sponsora terroryzmu wiąże się z automatycznym uruchomieniem szeregu sankcji, w praktyce uniemożliwiających lub utrudniających działalność biznesową obywateli i podmiotów USA w tym kraju. Jak dotąd na liście państw-sponsorów terroryzmu są tylko cztery kraje: Korea Północna, Iran, Syria i Kuba.


Źródło PAP w Izbie Reprezentantów potwierdza, że Departament Stanu sprzeciwia się temu ruchowi.


"Jest duża chęć w tej sprawie ze strony kongresmenów (...) Wciąż możemy to zrobić" - powiedział członek jednej z kluczowych komisji. Jak sprecyzował, spodziewa się, że stanie się to w drugiej połowie września. Dodał też, że możliwe jest takie zmodyfikowanie ustawy, by ograniczyć negatywne skutki, takie jak te wymieniane przez Departament Stanu.


Projekt ustawy w tej sprawie został zgłoszony przez pięciu kongresmenów obydwu partii w lipcu, w reakcji na bezczynność resortu dyplomacji i lobbing ze strony ukraińskich władz i deputowanych. Wcześniej obydwie izby parlamentu przyjęły niewiążącą uchwałę wzywającą szefa dyplomacji Antony'ego Blinkena do ogłoszenia Rosji sponsorem terroryzmu.


Publicznie Blinken nie opowiedział się jednoznacznie przeciwko wpisaniu Rosji na czarną listę. Zaznaczył jednak, że prawo wyznacza konkretne kryteria państwa sponsorującego terroryzm, a resort prowadzi analizę tego, czy Rosja te kryteria spełnia.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ zm/


Kraj i świat

2022-10-06, godz. 06:50 Mazowieckie/ Jedna osoba ranna w wypadku na drodze krajowej nr 62 Trwają utrudnienia na drodze po wypadku w Kamieńczyku. Ruch w tym miejscu odbywa się wahadłowo. Na miejscu są służby. » więcej 2022-10-06, godz. 06:50 PFN: żołnierze NATO stacjonujący w Polsce poznają Warszawę i jej historię Żołnierze NATO stacjonujący w Polsce w ramach programu Polskiej Fundacji Narodowej 'Zwiastun' będą przez kilka dni w Warszawie, by poznać jej historię -… » więcej 2022-10-06, godz. 06:50 "Rzeczpospolita”: Fundusz Kościelny puchnie Rząd chce przeznaczyć rekordową kwotę na składki emerytalne i zdrowotne osób duchownych, głównie katolickich - donosi czwartkowa 'Rzeczpospolita'. » więcej 2022-10-06, godz. 06:40 Warszawa/ W budynkach komunalnych jest wciąż kilkaset kopciuchów; czas wymiany mija w tym roku W budynkach komunalnych jest jeszcze ponad przestarzałych 500 kopciuchów. Termin wymiany kotłów niespełniających standardów mija z końcem roku. Za używanie… » więcej 2022-10-06, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: czwartek najcieplejszy na południu kraju, w nocy mgły i zamglenia W czwartek w całym kraju powinno być pogodnie, ale okresami, jak powiedziała PAP synoptyk IMGW Agnieszka Prasek, zachmurzenie może wzrastać do dużego. Dzień… » więcej 2022-10-06, godz. 06:20 Meksyk/ 18 osób, w tym burmistrz, zginęło w ataku w mieście San Miguel Totolapan Uzbrojeni napastnicy zabili 18 osób w mieście San Miguel Totolapan w stanie Guerrero na południu Meksyku; wśród zabitych jest burmistrz - poinformowała w… » więcej 2022-10-06, godz. 06:20 Paryż - trasa maratonu przebiegnie od Paryża do Wersalu Trasa maratonu podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku będzie przebiegać od centrum stolicy do Wersalu i z powrotem. Tak wyznaczona droga ma oddać… » więcej 2022-10-06, godz. 06:20 Literacki Nobel przyznawany jest od 121 lat - otrzymało go 118 osób Literacka nagroda Nobla, której laureata poznamy w czwartek, przyznawana jest od 121 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy… » więcej 2022-10-06, godz. 06:10 Chiny rozpoczęły nową rekrutację astronautów Chińska agencja kosmiczna ogłosiła rekrutację na astronautów. Będzie to już czwarta grupa chińskich astronautów, która wzbogaci zasoby kadrowe chińskiego… » więcej 2022-10-06, godz. 06:10 Asteroida, która zgładziła dinozaury, wywołała ogromne tsunami Ogromne tsunami, rozległe na tysiące kilometrów, powstało wskutek uderzenia asteroidy, która przyniosła zagładę dinozaurom - donoszą naukowcy na łamach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »