Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-18, 22:20 Autor: PAP

"El Pais": arabska ulica nie sympatyzuje z Ukrainą

Środki masowego przekazu często utrzymują, że Rosja jest izolowana po inwazji na Ukrainę, tymczasem zjawisko to dotyczy tylko Zachodu, ale nie innych obszarów świata; większość krajów arabskich, w tym niektórzy sojusznicy Waszyngtonu, zajmują ambiwalentne stanowisko wobec konfliktu na Ukrainie - zauważył w czwartek hiszpański „El Pais”.

Na arabskich ulicach nie ma demonstracji przeciwko inwazji Rosji, na balkonach nie wywiesza się ukraińskich flag, choć nie ma także rosyjskich - zwrócił uwagę dziennik.


Jak zauważono, narracja obecna na portalach społecznościowych jest przychylna tezom Kremla, pomimo że niektóre arabskie kraje odczuły skutki rosyjskiej blokady zboża z Ukrainy. Zgodnie z jedynymi jak dotąd takimi badaniami, przeprowadzonymi w krajach regionu większość, czyli 66 proc. respondentów, nie wyraża sympatii dla żadnej ze stron konfliktu - wynika z publikacji anglojęzycznego dziennika "Arab News". Jako odpowiedzialnych za wybuch wojny 25 proc. badanych wskazało NATO, 16 proc. - Rosję, a 13 proc. - prezydenta USA Joe Bidena. W badaniu uczestniczyło 7 tys. osób z 14 arabskich krajów.


Konflikt na Ukrainie postrzegany jest jako konfrontacja Rosji z Zachodem, a nie jako opór Ukrainy wobec rosyjskiej agresji - wyjaśnił Timothy Kaldas, egipski badacz z ośrodka analitycznego TIMEP.


"Odwoływanie się Zachodu do praw człowieka i prawa międzynarodowego jest postrzegane jako akt hipokryzji i podwójnych standardów wobec amerykańskiej inwazji na Irak czy powtarzającego się łamania rezolucji ONZ przez Izrael bez żadnych konsekwencji" - powiedział.


Z 14 krajów, w których przeprowadzono badania, największy odsetek ludności popierającej Rosję odnotowano w Tunezji (20 proc.).


"Antyimperializm, zwłaszcza antyamerykanizm jest bardzo silny w Tunezji - powiedział tunezyjski analityk Youssef Cherif - To samo dotyczy innych krajów sojuszniczych Waszyngtonu, jak kraje Zatoki Perskiej".


- Obecnie nie ma arabskich mediów, które otwarcie broniłyby stanowiska Stanów Zjednoczonych - dodał Cherif. - Daje to wolną drogę dla narracji środków przekazu bliskich autorytarnym reżimom regionu, że zwycięstwo Putina na Ukrainie utworzyłoby świat wielobiegunowy. Wygrana Kremla miałaby także doprowadzić do zmniejszenia presji, jakiej poddawane są kraje arabskie w celu demokratyzacji swoich systemów politycznych.


Od początku arabskiej wiosny w krajach regionu utworzył się potężny kontrrewolucyjny projekt medialny, który atakuje demokrację i promuje systemy oparte na autorytaryzmie - konkluduje "El Pais". - Cierpienia obywateli Ukrainy rzadko kiedy znajdują odzwierciedlenie w arabskich mediach.


Grażyna Opińska (PAP)


opi/ kjm/ mal/


Kraj i świat

2022-09-25, godz. 10:50 741 zakażeń koronawirusem, nikt nie zmarł Minionej doby badania potwierdziły 741 zakażeń koronawirusem, w tym 88 ponownych; nikt nie zmarł - poinformowano w niedzielę na stronach rządowych. Wykonano… » więcej 2022-09-25, godz. 10:50 Jerzy Hoffman: żyję nieprzyzwoicie długo i jestem zawodowo spełniony (wywiad) Reżyser filmowy Jerzy Hoffman świętuje jubileusz 90-lecia. 'Żyję nieprzyzwoicie długo' - żartuje i podkreśla, że zawodowo jest spełnionym człowiekiem… » więcej 2022-09-25, godz. 10:10 MŚ w kolarstwie - zwycięstwo Evenepoela (opis) Belg Remco Evenepoel zdobył w australijskim Wollongong po samotnej ucieczce tytuł mistrza świata w wyścigu ze startu wspólnego elity. Na mecie wyprzedził… » więcej 2022-09-25, godz. 10:10 MŚ w kolarstwie - zwycięzcy (dokumentacja) Zwycięzcy kolarskich mistrzostw świata:zawodowcy (od 1996 elita)1927 - Alfredo Binda (Włochy)1928 - Georges Ronsse (Belgia)1929 - Georges Ronsse (Belgia)1930… » więcej 2022-09-25, godz. 10:10 Sondaż Estymatora: PiS/ ZP 35,9; KO – 26,8 proc., Polska 2050 - 12,2 proc. Na PiS-Zjednoczoną Prawicę głosowałoby 35,9 proc. badanych zdecydowanych pójść na wybory, na Koalicję Obywatelską - 26,8 proc., na Polskę 2050 - 12,2… » więcej 2022-09-25, godz. 10:10 Zachodniopomorskie/ Na S3 wywróciła się cysterna i zablokowała łącznicę w kierunku Kołbaskowa Na drodze ekspresowej nr 3, między węzłami Klucz a Radziszewo (A6) wywróciła się cysterna i zablokowała łącznicę w kierunku Kołbaskowa. Wprowadzono… » więcej 2022-09-25, godz. 09:40 Ślepowron pokonał tysiące kilometrów w pięć dni, by przezimować w Afryce 4,5 tys. km w pięć dni pokonał ślepowron o imieniu Karolina, który migrował z Kańczugi do północnej Nigerii, gdzie spędzi zimę. Ptak monitorowany jest… » więcej 2022-09-25, godz. 09:20 Wrocław/ Od poniedziałku konferencja nt. współpracy Polski z krajami Azji Przedsiębiorcy, samorządowcy oraz dyplomaci wezmą udział w pięciodniowej konferencji poświęconej współpracy Polski z krajami Azji w wymiarze gospodarczym… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 Łódź/ Pierwsze Łódzkie Targi Aktywności pomogą w wyborze sportu dla rodziców i dzieci Ponad 60 klubów i stowarzyszeń sportowych zaprezentuje w niedzielę w Łodzi swoją ofertę podczas pierwszych Łódzkich Targów Aktywności. W hali Miejskiego… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 Król Karol III jest jednym z najbardziej cenionych żyjących malarzy w Wielkiej Brytanii Nowy władca Wielkiej Brytanii od prawie pół wieku maluje akwarele. Jego ulubioną tematyką są pejzaże, często przedstawiające okolice królewskich rezydencji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »