Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-18, 19:50 Autor: PAP

Lubuskie/ Odra została oczyszczona z martwych ryb

W woj. lubuskim zakończyły się działania związane z oczyszczaniem Odry ze śniętych ryb po katastrofie ekologicznej, która z niewyjaśnionych dotąd przyczyn dotknęła ekosystem tej rzeki - poinformował w czwartek PAP wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

„Przepłynęliśmy dzisiaj 15-kilometrowy odcinek Odry. Zakończyliśmy proces sprzątania rzeki. Mimo tego utrzymujemy monitorowanie przez PSP. Podczas spotkania nad Odrą z zastępcą burmistrza Słubic oraz z wójtem Górzycy Robertem Stolarskim także poprosiłem ich, aby zachowali czujność i informowali służby na bieżąco o sytuacji na Odrze” – powiedział Dajczak.


Ze śniętych ryb został oczyszczony cały lubuski, około 215-kilometrowy odcinek Odry. Przez kilka dni intensywnych działań strażacy i żołnierze wybrali z rzeki łącznie ok. 37 ton martwych ryb. Ich utylizacją zajęła się wyspecjalizowana firma. Ryby są spalane w wysokiej temperaturze. Nie ma informacji, by w dolinie rzeki doszło do pomoru dzikiego ptactwa i ssaków.


Zebranie martwych ryb było konieczne, by przy bardzo niskim stanie wody i wysokich temperaturach zapobiec kolejnej katastrofie ekologicznej mogącej wyniknąć ze skażenia biologicznego na skutek rozkładania się ciał śniętych ryb.


„Zarówno WIOŚ, jak i GIOŚ raportują, że parametry wody w Odrze, tj. natlenienie, zasolenie i pH powoli spadają. Wciąż jednak przekraczają zalecane wysokości. Sytuacji na pewno nie ułatwia przechodząca właśnie fala upałów, która ma wpływ na utrzymywanie się wysokiej temperatury wody” – powiedział wojewoda.


Oprócz inspekcji ochrony środowiska intensywnie pracują także inne inspekcje wojewódzkie. Weterynaryjna pobiera próbki padłych i żywych ryb. Są one zawożone na badania do centralnego laboratorium w Puławach.


Sanepid od kilku dni codziennie kontroluje jakość wody w ujęciach i studniach zlokalizowanych wzdłuż Odry. „Wyniki badań wskazują, że woda nie jest skażona i jest bezpieczna do spożycia” – podkreślił Dajczak.


W Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. został powołany zespół ds. oceny zagrożenia przyrodniczego na rzece Odrze. Pracownicy instytucji monitorują rzekę pod kątem zagrożenia dla obszarów Natura 2000 oraz szkód w gatunkach chronionych - poinformował PAP Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. Józef Kruczkowski.


Dodał, że wzdłuż lubuskiego odcinka rzeki Odry jest pięć obszarów siedliskowych (PLH) i dwa obszary naturowe, ptasie (PLB).


Od 13 sierpnia br. terenie województwa lubuskiego obowiązuje Rozporządzenie Porządkowe Wojewody Lubuskiego zakazujące do 18 sierpnia br. korzystania z wody w Odrze. Zakaz został przedłużony 18 sierpnia br. o kolejne cztery dni i będzie obowiązywał do 22 sierpnia br. (PAP)


Autor: Marcin Rynkiewicz


mmd/ ok/


Kraj i świat

2022-09-28, godz. 08:30 SG: z Ukrainy do Polski wjechało 6,612 mln osób, na Ukrainę wyjechało 4,835 mln osób Od początku wojny na Ukrainie do Polski wjechało z tego kraju 6,612 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 4,835 mln osób - poinformowała w środę… » więcej 2022-09-28, godz. 08:30 Rzecznik MSZ o sprawie Nord Stream: jak najmniej górnolotnych słów, jak najwięcej faktów i wyjaśnień Wydarzenia związane z Nord Stream powinny być zbadane przez ekspertów; jak najmniej górnolotnych słów, jak najwięcej faktów i wyjaśnień w tej sprawie… » więcej 2022-09-28, godz. 08:30 Siemoniak: uruchomienie Baltic Pipe to kolejny krok do niezależności energetycznej To bardzo ważne wydarzenie - powiedział w środę wiceszef PO Tomasz Siemoniak, pytany o uruchomienie Baltic Pipe. 'To kolejny krok Polski do niezależności… » więcej 2022-09-28, godz. 08:30 Beskidy/ Miejscami warunki na szlakach turystycznych są trudne Zmienne warunki są na beskidzkich szlakach. W wielu miejscach w środę rano świeciło słońce i tam były one dobre. W wyższych partiach mocno ograniczona… » więcej 2022-09-28, godz. 08:20 MŚ 2022 - wygrana Argentyny, porażka Meksyku Piłkarze Argentyny i Meksyku, grupowi rywale Polaków w mistrzostwach świata w Katarze, rozegrali w nocy z wtorku na środę w Stanach Zjednoczonych towarzyskie… » więcej 2022-09-28, godz. 08:20 Gwiazdor „Zadzwoń do Saula” w filmie o diabetykach i Jezusie Nominowany do nagrody Emmy za rolę w serialu „Zadzwoń do Saula” Bob Odenkirk („Nikt”) znalazł kolejny projekt filmowy. Będzie współautorem scenariusza… » więcej 2022-09-28, godz. 08:10 Rozpoczyna się nowa era w leczeniu neurologicznych chorób przewlekłych w Polsce (MediaRoom) W ostatnim czasie w systemie opieki neurologicznej w Polsce dokonuje się wiele pozytywnych zmian, dotyczących optymalizacji leczenia pacjentów poprzez m.in… » więcej 2022-09-28, godz. 08:10 Tatry/ Niedźwiedzie podchodzą pod ludzkie osiedla w poszukiwaniu pożywienia Tatrzańskie niedźwiedzie przygotowując się do zimy zwiększyły swoją aktywność w poszukiwaniu pożywienia i często są widywane w okolicach ludzkich osiedli… » więcej 2022-09-28, godz. 08:10 Lubelskie/ Wypadek samochodu ciężarowego z autobusem przewożącym dzieci (krótka) W powiecie chełmskim doszło do zderzenia ciężarówki z autobusem przewożącym dzieci - poinformowała PAP Państwowa Straż Pożarna. W wypadku ciężko ranny… » więcej 2022-09-28, godz. 08:10 PIE: UE importuje 76 proc. ropy i 68 proc. gazu spoza OECD UE importuje 76 proc. ropy naftowej i 68 proc. gazu z państw spoza OECD, a w przypadku 11 z 30 tzw. surowców krytycznych, niezbędnych do przeprowadzenia transformacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »