Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-18, 13:10 Autor: PAP

Polska 2050: katastrofa ekologiczna na Odrze to także katastrofa funkcjonowania instytucji państwa

Katastrofa ekologiczna na Odrze to także katastrofa funkcjonowania instytucji państwa - mówił w czwartek wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko. Z kolei poseł ugrupowania Michał Gramatyka poinformował, że udał się do Ministerstwa Infrastruktury z kontrolą poselską, ale "odbił się od drzwi".

Na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko i poseł Michał Gramatyka mówili, że katastrofa ekologiczna na Odrze jest również katastrofą administracyjną. "To katastrofa funkcjonowania instytucji państwa, instytucji rządowych: centralnych, regionalnych, wojewódzkich" - mówił wiceprzewodniczący Polski 2050 wskazując m.in. na Wody Polskie i GIOŚ.


Podkreślał, że nadal nie jest znana przyczyna zatrucia Odry i przypomniał, że parlamentarzyści Polski 2050 próbują dowiedzieć się, co się wydarzyło, jednak ich możliwości są często ograniczane.


"Przed godziną odbiłem się od drzwi Ministerstwa Infrastruktury, gdzie przyszedłem z kontrolą poselską" - poinformował poseł Gramatyka. Zaznaczył, że swoją kontrolę zapowiedział już w poniedziałek. "Niestety nie znalazł się dziś w ministerstwie nikt, kto chciałby ze mną porozmawiać" - dodał.


Poseł mówił, że udał się do ministerstwa, aby uzyskać informacje, m.in. na temat tego: ile wydano pozwoleń wodno-prawnych na zrzut nieczystości do Odry bądź jej dopływów; czy te pozwolenia były analizowane w kontekście zmian klimatycznych i czy ktokolwiek korelował je ze zmieniającymi się warunkami hydrologicznymi w Odrze. "Czy Odra jest w stanie unieść, rozpuścić, pochłonąć zanieczyszczenia" - wskazał.


Ponadto, poseł chciał sprawdzić, jak działa państwowy, strategiczny program monitoringu środowiska rozpisany na lata 2020-2025, którego jednym z celów jest monitorowanie czystości wód powierzchniowych. Dodatkowo, chciał sprawdzić, czy wykorzystywane są w tym celu nowoczesne technologie.


"Tych wszystkich pytań nie zadałem, dlatego że nie miałem komu ich zadać, podziękowano mi i powiedziano, że nikt dzisiaj ze mną się nie spotka" - relacjonował podjętą w czwartek próbę przeprowadzenia kontroli poselskiej w MI.


Gramatyka przypomniał też, że te same pytania podczas środowej komisji ochrony środowiska zadały posłanki Polski 2050 Joanna Mucha i Paulina Hennig-Kloska. Gramatyka poinformował, że ponowił te pytania we wniosku, jaki przesłał do MI.


Kobosko podkreślił, że Polska 2050 domaga się informacji. Pytał, czy państwo polskie "zamierza poważnie wziąć się do roboty" i wyraził opinię, że rząd liczy na to, iż Polacy i politycy oraz ekolodzy znudzą się tematem Odry i zapomną o sprawie. "Nie ma o tym mowy, przecież tu chodzi o nasze bezpieczeństwo" - zapowiedział. Zadeklarował też, że parlamentarzyści Polski 2050 będą nadal kontynuowali kontrole poselskie w ministerstwach i instytucjach podlegających rządowi. "Wierzymy, że nacisk społeczny i polityczny opozycji, ma sens" - podkreślił.


Dodał, że ta sprawa nie zostanie zamieciona pod dywan, ponieważ wszyscy musimy się dowiedzieć, czy źródło problemów związanych z zanieczyszczeniem Odry miało związek z działalnością spółek Skarbu Państwa, czy też podmiotów prywatnych.


Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Nadal nieznana jest przyczyna masowego pomoru ryb. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia WIOŚ zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.


W związku z sytuacją na Odrze premier zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.


W środę odbyło się wspólne posiedzenie sejmowych komisji: ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, podczas którego przedstawiona była informacja na temat działań podjętych przez rząd w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Uczestniczyli w niej przedstawiciele resortu klimatu i środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, przedstawiciele Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i służb. (PAP)


Autor: Daria Kania


dka/ godl/


Kraj i świat

2022-10-02, godz. 02:40 Kuba/ Manifestacje z powodu braku prądu i wody na wyspie po przejściu huraganu Ian Tysiące osób uczestniczą na Kubie w protestach przeciwko niedoborom energii elektrycznej po przejściu huraganu Ian. Wśród miast ogarniętych protestami jest… » więcej 2022-10-02, godz. 02:20 Indonezja/ Co najmniej 127 osób zginęło w zamieszkach po meczu piłkarskim (krótka) Co najmniej 127 osób zginęło, a 180 zostało rannych w zamieszkach po meczu piłkarskim w mieście Malang w indonezyjskiej prowincji Jawa Wschodnia - poinformowała… » więcej 2022-10-02, godz. 01:40 Gdynia/ Malina Prześluga laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej Teatr Miejski w Gdyni poinformował w sobotę o zakończonym posiedzeniu Kapituły i przyznaniu głównej nagrody 15. edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej… » więcej 2022-10-02, godz. 01:20 Brazylia/ Sondaże: Lula da Silva może wygrać wybory prezydenckie już w pierwszej turze Ubiegający się o urząd głowy państwa Luiz Inacio Lula da Silva prowadzi w ostatnich sondażach przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi w Brazylii. Opublikowane… » więcej 2022-10-02, godz. 00:50 Gdańsk/ Trójmiejskie uczelnie wspólnie zainaugurowały rok akademicki (korekta) Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański, czyli uczelnie wchodzące w skład Związku Uczelni Fahrenheita, oraz 11 innych… » więcej 2022-10-02, godz. 00:10 Analityk PISM: Rosji mogłoby zależeć na wysadzeniu gazociągów NS1 i NS2, choć to ciągle spekulacja Rosji mogłoby zależeć na wysadzeniu gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2, choć określanie sprawcy tego prawdopodobnego sabotażu to ciągle spekulacja… » więcej 2022-10-02, godz. 00:10 Ukraina/ Biuro prezydenta publikuje wideo, na którym żołnierze ogłaszają przejęcie kontroli nad Łymanem Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy opublikował w sobotę późnym wieczorem nagranie wideo, na którym ukraińscy żołnierze ogłaszają przejęcie… » więcej 2022-10-01, godz. 23:40 MŚ siatkarek - Olivia Różański: czujemy wielki niedosyt, bo mogłyśmy zwyciężyć 'Czujemy wielki niedosyt, bo mogłyśmy zwyciężyć. Oczekujemy od siebie coraz więcej i chcemy wygrywać takie starcia' - powiedziała przyjmująca reprezentacji… » więcej 2022-10-01, godz. 23:40 Ekstraklasa piłkarska - Pogoń - Lechia 2:1 (opinie) Po meczu Pogoń Szczecin - Lechia Gdańsk (2:1) powiedzieli: Marcin Kaczmarek (trener Lechii): 'Piękne otwarcie stadionu, wspaniała atmosfera. Pogoń i kibice… » więcej 2022-10-01, godz. 23:30 Ekstraklasa siatkarzy - LUK - Czarni 2:3 LUK Lublin - Cerrad Enea Czarni Radom 2:3 (18:25, 22:25, 25:12, 25:23, 18:20). LUK Lublin: Jan Nowakowski, Marcin Komenda, Mateusz Malinowski, Nicolas Szerszeń… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »