Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-18, 13:10 Autor: PAP

W ramach akcji Tornister Pełen Uśmiechów 10 tys. uczniów otrzyma wyprawki szkolne

W ramach tegorocznej edycji akcji Tornister Pełen Uśmiechów, wpisującej się w kampanię Akademia Caritas Dzieciom, do uczniów trafi 10 tys. wyprawek szkolnych, z tego ok. 4 tys. otrzymają dzieci ukraińskie, a także z Białorusi i Litwy. Inauguracja akcji 21 sierpnia na rynku w Sanoku.

"Spośród 500 rozdanych w Sanoku plecaków, 150 otrzymają dzieci z Ukrainy" – zapowiedział w komunikacie przekazanym w czwartek PAP dyrektor Caritasu Polska ks. dr Marcin Iżycki.


W ramach kampanii Akademia Caritas Dzieciom prowadzone są zajęcia w zakresie edukacji, zdrowia psychicznego, sprawności fizycznej i profilaktyki. W tym roku wsparciem objęto także dzieci z Ukrainy.


"Jest to nasza odpowiedź na trudną sytuację gości z Ukrainy, którym pomagamy uporać się z traumatycznymi doświadczeniami związanymi z wojną. Ten etap pomocy jest nie mniej ważny niż pierwsze, doraźne działania, które podjęliśmy zaraz po rosyjskiej agresji na Ukrainę" – powiedział ks. Iżycki.


W komunikacie poinformowano, że "integracyjne, polsko-ukraińskie zajęcia, odbywają się na wybranych obozach oraz koloniach podczas Wakacyjnej Akcji Caritas, będą prowadzone także we wrześniu w świetlicach Caritas diecezjalnych". "Ich podstawę jest realizowany już wcześniej program profilaktyki zintegrowanej Ratownicy Marzeń".


"Uczestnicy warsztatów mogą zintegrować się z rówieśnikami z innego kraju, poznać ich język i nauczyć się, jak radzić sobie z problemami. Pod okiem specjalistów, uczą się także w odpowiedni sposób kierować swoimi emocjami i zachowaniami" – powiedział zastępca dyrektora warmińskiego Caritasu ks. Krzysztof Jabłoński.


"W ramach tegorocznej edycji akcji Tornister Pełen Uśmiechów, wpisującej się w kampanię Akademia Caritas Dzieciom, do uczniów trafi 10 tys. wyprawek szkolnych, z tego ok. 4 tys. otrzymają dzieci ukraińskich, a także z Białorusi i Litwy. Oficjalna


Oficjalna inauguracja akcji i uroczyste wydanie wyprawek odbędzie się 21 sierpnia na rynku w Sanoku.


Zgodnie z tradycją akcję Tornister Pełen Uśmiechów wspiera para prezydencka.


Program można wesprzeć wpłatami na stronie caritas.pl/dzieci, przekazując dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem DZIECI, lub wysyłając SMS o treści DZIECI pod numer 72052 (koszt 2,46 zł). (PAP)


Autor: Magdalena Gronek


mgw/ joz/


Kraj i świat

2022-10-01, godz. 07:10 Sondaż dla "SE": Czego Polacy oczekują od rządu? 84 proc. badanych Polaków uważa, że rząd powinien przedłużyć zerowy VAT na żywność na przyszły rok, a 37 proc. - że podnieść świadczenia 500 plus… » więcej 2022-10-01, godz. 07:10 Prof. Grochmalski: Rosja realizuje na Ukrainie czytelny scenariusz eksterminacji narodu i państwa (wywiad) Rosja realizuje na Ukrainie czytelny scenariusz eksterminacji narodu i państwa — powiedział w rozmowie z PAP prof. Piotr Grochmalski, ekspert od spraw bezpieczeństwa… » więcej 2022-10-01, godz. 07:10 Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. Młodzi Polacy coraz częściej rezygnują z mięsa Polacy w coraz większej liczbie ograniczają lub zupełnie rezygnują ze spożycia mięsa - podobnie jak reszta Europy. W 2019 r. odsetek Polaków będących… » więcej 2022-10-01, godz. 07:10 Ukraina/ Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci; władze w Kijowie potwierdzają blisko 8 tys. takich przypadków Władze Ukrainy dysponują obecnie danymi blisko ośmiu tysięcy dzieci deportowanych do Rosji, jednak liczba ta jest prawdopodobnie większa. W trakcie rosyjskiej… » więcej 2022-10-01, godz. 07:00 Kukiz o zawieszeniu głosowań z PiS: nie obrażam się; sygnalizowałem, że warunkiem są sędziowie pokoju To nie jest tak, że ja się obrażam na PiS - powiedział PAP lider Kukiz'15 Paweł Kukiz o zawieszeniu wspólnych głosowań z PiS w Sejmie. Jak dodał, sygnalizował… » więcej 2022-10-01, godz. 07:00 Grzegorz Walijewski z IMGW: złota polska jesień od środy Nareszcie doczekamy się złotej polskiej jesieni. Po chłodnym i deszczowym weekendzie i pierwszych dniach przyszłego tygodnia, w środę możemy liczyć na… » więcej 2022-10-01, godz. 07:00 Minister Czarnek: jeżeli samorząd nie będzie ogrzewał szkoły, to wystąpimy o zarząd komisaryczny Jeżeli któryś samorząd nie wywiąże się z zadań publicznych i nie będzie ogrzewał szkoły, która jest przez niego prowadzona dla jego dzieci, to będziemy… » więcej 2022-10-01, godz. 06:50 Europoseł Jurgiel: budżet UE na dostarczanie owoców, warzyw i mleka do szkół powinien być większy; wyzwania rodzi… Środki UE na dostarczanie owoców, warzyw, mleka do szkół powinny być większe. Takie stanowisko prezentuje Polska na unijnym forum - powiedział europoseł… » więcej 2022-10-01, godz. 06:50 Śląskie/ W październiku druga droga do strefy ekonomicznej w Jasienicy Jeszcze w październiku gotowa będzie druga droga prowadząca do Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej. Prace przy niej dobiegają już końca - podały… » więcej 2022-10-01, godz. 06:40 Eurodeputowana Kempa dla "Naszego Dziennika": Tylko NATO zdaje egzamin Jeżeli cokolwiek się stanie, to na nikogo nie możemy liczyć. Jedynym oparciem jest dla nas Sojusz Północnoatlantycki. Jak na razie NATO zdaje egzamin - mówi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »