Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-18, 12:20 Autor: PAP

Ekstraliga hokejowa – wyniki ekspertyz jastrzębskiego lodowiska za dwa miesiące

Wnioski z przeprowadzanych latem ekspertyz lodowiska w Jastrzębiu-Zdroju będą znane za dwa miesiące. Hala jest badana przez rzeczoznawcę pożarowego, analizowany jest też stan dachu. Z obiektu korzystają m.in. hokeiści ekstraligowego JKH GKS.

Ponad rok temu samorząd miejski, jako właściciel obiektu, został zobowiązany przez nadzór budowlany do wzmocnienia konstrukcji nośnej lodowiska.


Pierwsza zlecona wtedy przez magistrat ekspertyza wykazała, że należy to zrobić poprzez wymianę konstrukcji na taką o większym przekroju, zakładała również rozebranie dachu, a także jednej ze ścian budynku lodowiska. Potem okazało się, że można zrealizować zalecenia bez konieczności wyburzenia ścian i zrywania dachu.


Po zakończeniu sezonu hokejowego 2021/2022 miał zostać wyłoniony wykonawca i rozpoczęta inwestycja, dopasowana do harmonogramu rozgrywek.


Kosztorys opracowany na podstawie wytycznych z pierwszej ekspertyzy oszacowany był na kwotę ponad 13 mln zł, a według drugiej – o ponad połowę mniej.


„Hala lodowiska +Jastor+ jest aktualnie przedmiotem ekspertyzy technicznej opracowywanej przez rzeczoznawcę pożarowego oraz uzupełniającej ekspertyzy uwarunkowań dotyczących dalszej eksploatacji dachu obiektu” – poinformowała PAP naczelnik Wydziału Informacji i Promocji jastrzębskiego UM Dominika Glądała.


Przypomniała, że według poprzedniej ekspertyzy, tracącej aktualność na koniec października 2022, dach obiektu może być bezpiecznie użytkowany przy spełnieniu pewnych wymagań, dotyczących odśnieżania i monitorowania grubości pokrywy śnieżnej.


„Wnioski z obu ekspertyz obecnie przeprowadzanych będą znane za ok. dwa miesiące” – zakończyła Glądała.


Nowy sezon ekstraligi rozpocznie się 9 września. Zasadnicza część potrwa do 19 lutego 2023 roku i zakończy się po 45 kolejkach.


Pierwsze mecze fazy play off zaplanowano na 22 i 23 lutego, a całe rozgrywki zakończą się w kwietniu.


Do nowego sezonu przystąpi 9 zespołów: Comarch Cracovia, GKS Katowice, GKS Tychy, JKH GKS Jastrzębie, KH Energa Toruń, Tauron Podhale Nowy Targ, Re-Plast Unia Oświęcim, Ciarko STS Sanok i Zagłębie Sosnowiec.


Jastrzębianie w minionych rozgrywkach zajęli trzecie miejsce.


Autor: Piotr Girczys (PAP)


gir/ krys/


Kraj i świat

2022-09-29, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: w czwartek więcej rozpogodzeń, w nocy możliwe mgły w całym kraju W czwartek w porównaniu ze środą większy obszar kraju zostanie objęty rozpogodzeniami. Najmniej opadów powinno być na całym południowym zachodzie aż… » więcej 2022-09-29, godz. 06:20 Picie kawy ma związek z długowiecznością i chroni serce Picie dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie, również rozpuszczalnej i bezkofeinowej, wiąże się z dłuższym życiem i niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych… » więcej 2022-09-29, godz. 06:20 78 lat temu Niemcy rozpoczęli szturm na Żoliborz 78 lat temu oddziały niemieckiej19 Dywizji Pancernej zaatakowały Żoliborz. Pod Jaktorowem Grupa AK 'Kampinos' została rozbita. Do niemieckiego obozu koncentracyjnego… » więcej 2022-09-29, godz. 06:10 Badanie: Co trzeci badany Polak nie zareagowałby na mobbing bojąc się zemsty mobbera 33 proc. badanych pracowników w Polsce nie zrobiłoby zupełnie nic, gdyby w swoim miejscu pracy doznało mobbingu. Najczęstszym powodem bierności jest obawa… » więcej 2022-09-29, godz. 06:10 Mazowieckie/ Toksyczne kleje zakopane w wyrobisku po kopalni piachu Mazowieccy policjanci zatrzymali pięć osób zamieszanych w przewożenie odpadów, w tym m.in. klejów z kwasem amino-siarkowym i maleinowym, które zamiast trafiać… » więcej 2022-09-29, godz. 06:10 Gryzonie noszą groźne dla człowieka grzyby Eksperci ostrzegają, że gryzonie stanowią rezerwuar chorobotwórczych, niebezpiecznych dla człowieka grzybów, atakujących układ oddechowy. Częstość występowania… » więcej 2022-09-29, godz. 06:10 Lubelskie/ 63-latek z Lubartowa przejechał na rowerze 3,2 tys. km, aby promować krwiodawstwo 63-letni Janusz Kobyłka z Lubartowa (Lubelskie) przejechał na rowerze ok. 3,2 tys. km, aby promować krwiodawstwo. „Zawsze podkreślam, że honorowi dawcy… » więcej 2022-09-29, godz. 06:00 Geny pradawnych wirusów chronią mózg przed nowymi infekcjami Geny wirusów, którymi zakazili się nasi przodkowie przed milionami lat pozostały w ich genomach i zostały przekazane potomkom, w których organizmach pełnią… » więcej 2022-09-29, godz. 06:00 Na aukcję trafi ponad 1500 pamiątek filmowych. Wśród nich kostium Supermana Nieprzypadkowo to kostium superbohatera wymieniany jest jako największa atrakcja. Chodzi bowiem o uniform, który przywdziewał Christopher Reeve w latach 1978-1987… » więcej 2022-09-29, godz. 05:50 MŚ siatkarek - Dominikana na drodze Polek Siatkarki Dominikany będą w czwartek kolejnym rywalem Polek w mistrzostwach świata w Gdańsku. Obie reprezentacje są już pewne awansu do drugiej rundy, ale… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »