Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-18, 09:50 Autor: PAP

Zmarł Dmitrij Wrubel, autor słynnego antytotalitarmego graffiti na Murze Berlińskim

Nie żyje Dmitrij Wrubel, artysta, który zyskał sławę dzięki muralowi przedstawiającemu pocałunek Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera. Jak poinformowała jego żona, twórca zmarł w niedzielę 14 sierpnia w Berlinie z powodu niewydolności serca. Wrubel przez ostatnie dwa miesiące przebywał w szpitalu, gdzie trafił z powodu powikłań po COVID-19. Artysta miał 62 lata.

Miejsce w historii Dmitrij Wrubel zagwarantował sobie w 1990, gdy namalował na Murze Berlińskim graffiti przedstawiające pocałunek przywódców ZSRR i NRD. Trzydziestoletni wówczas niezależny moskiewski twórca street artu był jednym ze stu artystów, których poproszono o namalowanie czegoś na fragmentach obalonego dopiero co muru. Dmitrij Wrubel wykonał reprodukcję zdjęcia zrobionego w 1979 roku podczas spotkania Breżniewa i Honeckera przez francuskiego fotoreportera Régisa Bossu. Pracę opatrzył ją inskrypcją: “Mój Boże, pomóż mi przetrwać tę śmiertelną miłość”. Praca jest znana również pod tytułem “Braterski pocałunek”.


Mural szybko stał się symbolem upadającego komunizmu, a jego autor zyskał światową sławę. W 2009 roku władze Berlina poddały graffiti renowacji i zachowały ozdobiony malowidłami fragment muru jako pamiątkową plenerową galerię - East Side Gallery. Odkupiono wtedy od artysty prawo do reprodukcji obrazu, dzięki czemu stał się memem powielanym na koszulkach, magnesach i pocztówkach.


Dwa miesiące temu Dmitrij Wrubel trafił do jednego z berlińskich szpitali, gdzie zdiagnozowano u niego niewydolność serca, która była skutkiem przejścia COVID-19. Jego stan był na tyle poważny, że lekarze wprowadzili go w śpiączkę farmakologiczną. Jego żona, Wiktoria Timofiejewa przez cały ten czas prosiła, by modlić się jego powrót do zdrowia. Mówiła też, że Wrubel był zdruzgotany rosyjską inwazją na Ukrainę. Po wyjściu ze szpitala planował odwiedzić Ukrainę, bo chciał stworzyć Muzeum Buczy. (PAP Life)


agf/ gra/


Kraj i świat

2022-10-02, godz. 06:30 Eksperci: dzięki nowym terapiom rdzeniowy zanik mięśni z choroby śmiertelnej staje się chorobą przewlekłą Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) jeszcze do niedawna był chorobą śmiertelną, a dzięki nowym terapiom, dostępnym teraz także w Polsce, staje się chorobą… » więcej 2022-10-02, godz. 06:30 Włochy/ Jedenaście lat na liście oczekujących na operację Jedenaście lat na liście oczekujących na operację - taki rekord padł w Como na północy Włoch. Mieszkanka tego miasta zapisała się na zabieg chirurgiczny… » więcej 2022-10-02, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: koniec tygodnia deszczowy, a za kilka dni nadejdzie ocieplenie Niedziela będzie pochmurna i z przelotnymi opadami deszczu. Na większości obszaru maksymalna temperatura wyniesie 13-14 stopni Celsjusza - powiedziała PAP… » więcej 2022-10-02, godz. 06:20 Naukowcy odnaleźli geny odpowiedzialne za czerwone ubarwienie piór ptaków Dwa geny odpowiadają za przetwarzanie barwników karotenoidowych w organizmach ptaków i nadają czerwony kolor upierzenia. Karotenoidy znajdują się też w… » więcej 2022-10-02, godz. 06:20 78 lat temu po 63 dniach walki upadło Powstanie Warszawskie 78 lat temu, 2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi, wobec braku perspektyw… » więcej 2022-10-02, godz. 06:10 USA/ Wzrasta liczba samobójstw Stany Zjednoczone odnotowały w 2021 roku wzrost liczby samobójstw w zestawieniu z rokiem wcześniej. Nieco więcej ich było wśród mężczyzn niż kobiet. » więcej 2022-10-02, godz. 06:10 Samotność i poczucie nieszczęścia przyspieszają starzenie Według chińskiego badania poczucie samotności, beznadziei i niezadowolenie z życia silniej przyspieszają starzenie, niż palenie tytoniu - wynika z badań… » więcej 2022-10-02, godz. 06:10 Rajdowe MŚ - Rovanpera mistrzem, Kajetanowicz drugi w WRC2 (krótka) Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1) wygrał Rajd Nowej Zelandii i zapewnił sobie pierwszy w karierze tytuł mistrza świata. Drugie miejsce w kategorii… » więcej 2022-10-02, godz. 05:50 Zrekonstruowano genom przodka wszystkich ssaków Międzynarodowy zespół naukowców zrekonstruował organizację genomu najwcześniejszego wspólnego przodka wszystkich ssaków, który żył ok. 180 mln lat… » więcej 2022-10-02, godz. 05:50 Niemiecki filozof radzi, aby niektóre z państw NATO dały Rosji gwarancję, że Ukraina nie zostanie przyjęta do so… W debacie o tym, jak uniknąć dalszej eskalacji wojny na Ukrainie, niemiecki filozof Richard David Precht proponuje inicjatywę poszczególnych państw NATO… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »