Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-18, 07:30 Autor: PAP

Ksiądz z Charkowa: dużo mówi się o obawach w związku ze zbliżającym się Dniem Niepodległości Ukrainy

Mówi się, że być może Rosja będzie chciała za wszelką cenę zwielokrotnić jeszcze bardziej ataki, chcąc zepsuć to święto i pokazać swoją siłę – powiedział PAP dyrektor Caritas-Spes-Charków ks. Wojciech Stasiewicz, nawiązując do obaw związanych ze zbliżającym się Dniem Niepodległości Ukrainy, który przypada 24 sierpnia.

Pochodzący z Lublina ks. Wojciech Stasiewicz posługuje we wschodniej Ukrainie od 2006 r. Jest dyrektorem Caritas-Spes-Charków, wikariuszem w parafii katedralnej w Charkowie.


Zapytany o aktualną sytuację w tym ukraińskim mieście przekazał, że w ostatnim czasie obserwowana jest zwiększona liczba ataków rakietowych na Charków. "Wczorajszej nocy było ich jedenaście, przedwczorajszej – dziewięć. W ciągu dnia, niestety, są także zwielokrotnione ostrzały skierowane np. w infrastrukturę transportową, hale produkcyjne, fabryki, jak również budynki cywilne. Dzisiejszej nocy na słynnej Sałtiwce było bardzo dużo ostrzałów" – poinformował w środę ks. Stasiewicz. Odnosząc się do życia w centrum Charkowa dodał, że nic się nie zmieniło; w ciągu dnia jest minimalna aktywność mieszkańców; nie otworzyły się dodatkowe kawiarnie, restauracje. "Miasto po prostu stanęło w miejscu. Wygląda, jak martwe" – uzupełnił duchowny.


W rozmowie z PAP poinformował, że bardzo dużo mówi się o obawach związanych ze zbliżającym się Dniem Niepodległości Ukrainy, który przypada 24 sierpnia. "Mówi się, że być może Rosja będzie chciała za wszelką cenę zwielokrotnić jeszcze bardziej ataki - żeby ten dzień był pełen smutku, agresji, nienawiści - chcąc zepsuć to święto i pokazać swoją siłę" – przekazał ks. Stasiewicz, wyjaśniając, że będzie to 31. rocznica odzyskania niepodległości przez Ukrainę.


Duchowny zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie dużo dzieci wróciło do Charkowa w związku z początkiem roku szkolnego. Jak dodał, w samym Charkowie od września nauka będzie online ze względów bezpieczeństwa, jak i z uwagi na to, że większość szkół została uszkodzona w mniejszym lub większym stopniu.


Nawiązując do nastrojów Ukraińców po sześciu miesiącach trwającej wojny odpowiedział, że nie są one najlepsze. "Widzimy, że w Charkowie i w okolicy wcale sytuacja nie wygląda zbyt optymistycznie, żeby mówić o jakiejś przewadze, czy mniejszej liczbie ataków. Wręcz przeciwnie - w ostatnich dniach się one zwielokrotniły" – podkreślił duchowny.


Jak zaznaczył, pojawia się strach przed nadchodzącą jesienią i zimą w kontekście sezonu grzewczego. Dodał, że prezydent miasta zapowiedział, że w niektórych rejonach ogrzewanie będzie ograniczane. "Do tego budynki z systemami grzewczymi już są niszczone (przez okupantów – PAP). W ciągu dnia ludzie jeszcze próbują korzystać ze swoich mieszkań, natomiast w nocy uciekają do piwnic. Przygotowując się do sezonu zimowego, proszą nas już o palety drewniane - na których przyjeżdża pomoc humanitarna ciężarówkami - żeby nie spać bezpośrednio na ziemi" – wyjaśnił ksiądz.


Odnosząc się do zapowiadanej na wrzesień wizyty papieża Franciszka w Ukrainie zaznaczył, że o tym się dużo mówi, ale nie jest to potwierdzona oficjalnie informacja. "Papież całym sercem jest od początku wojny po dzień dzisiejszy z nami; na pewno przeżywa tę sytuację. Gdyby papież przyjechał na Ukrainę, to na pewno podniósłby morale w społeczeństwie, ale czy dojdzie do skutku jego wizyta, to trudno na razie powiedzieć" – uzupełnił ks. Stasiewicz.(PAP)


Czwartek jest 176. dniem rosyjskiej agresji na Ukrainę.


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ mir/


Kraj i świat

2022-09-29, godz. 07:50 Szwecja/ Straż przybrzeżna: stwierdzono czwarty wyciek w gazociągach Nord Stream Szwedzka straż przybrzeżna stwierdziła wcześniej w tym tygodniu czwarty wyciek w uszkodzonych gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - poinformowała rzeczniczka… » więcej 2022-09-29, godz. 07:50 Warszawa/ Mieszkańcy Targówka i okolic niezadowoleni z korekt tras komunikacji miejskiej po otwarciu nowych stacji m… Od soboty Zarząd Transportu Miejskiego wprowadza korekty tras komunikacji naziemnej w związku z otwarciem nowych stacji metra na Bródnie. Zmiany nie spodobały… » więcej 2022-09-29, godz. 07:50 W. Adamczyk, reżyser serialu "Ranczo": na planie Franciszek Pieczka był skupiony, skromny, pokorny wobec zadania Mimo że był prawdziwym gigantem aktorstwa, to na planie był skupiony, skromny, pokorny wobec zadania, co mu dodatkowo zjednywało życzliwość - mówi PAP… » więcej 2022-09-29, godz. 07:40 Posłowie KO o wpisie Sikorskiego tylko nieoficjalnie Posłowie Koalicji Obywatelskiej nie chcieli w środę komentować kontrowersyjnego wpisu europosła Radosława Sikorskiego na temat awarii gazociągu Nord Stream… » więcej 2022-09-29, godz. 07:30 Gruziński dziennikarz dla PAP: Rosjanie porzucają samochody przed granicą z Gruzją, uciekają z plecakami; to chaos Wielu Rosjan ucieka do Gruzji przed mobilizacją na wojnę na Ukrainę. Ludzie porzucają przed granicą samochody, niektórzy nie mają pieniędzy, są zdesperowani… » więcej 2022-09-29, godz. 07:30 Minister Rau: uderzenie konwencjonalne w obronie Ukrainy to najbardziej racjonalna odpowiedź na rosyjski atak jądrowy Użycie broni konwencjonalnej w obronie Ukrainy byłoby najbardziej racjonalną i wyważoną odpowiedzią na ewentualny atak jądrowy Rosji na Ukrainie - powiedział… » więcej 2022-09-29, godz. 07:20 Kraków/ Były rzecznik prasowy Instytutu Psychologii UJ wciąż pracuje na uczelni Mimo że władze Uniwersytetu Jagiellońskiego zapowiadały rozwiązanie umowy z Samuelem Nowakiem, to były rzecznik prasowy Instytutu Psychologii wciąż tam… » więcej 2022-09-29, godz. 07:20 45 lat temu powołano Komitet Samoobrony Społecznej „KOR” 45 lat temu, 29 września 1977 r. , Komitet Obrony Robotników został przekształcony w Komitet Samoobrony Społecznej „KOR”. Decyzja działaczy tego środowiska… » więcej 2022-09-29, godz. 07:20 P. Jabłoński o kolejnym pakiecie sankcji na Rosję: stanowi spełnienie części polskich postulatów Kolejny pakiet sankcji na Rosję stanowi spełnienie części polskich postulatów, głównie w kwestii sankcji technologicznych i wprowadzenia maksymalnej ceny… » więcej 2022-09-29, godz. 07:10 A. Macierewicz: Informacja służb wskazuje na sfałszowanie polskiego rejestratora parametrów lotu (czarnej skrzynki)… Istnieje informacja służb wskazująca, że Rosja podjęła działania, aby dokonać fałszerstwa rejestratora (czarnej skrzynki) ATM-QAR z samolotu 154M - powiedział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »