Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-17, 11:55 Autor: PAP

Środa (17.08) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Akcja usuwania martwych ryb z Odry w miejscowości Krajnik Dolny [fot. PAP/Marcin Bielecki]
Akcja usuwania martwych ryb z Odry w miejscowości Krajnik Dolny [fot. PAP/Marcin Bielecki]
(21:30) Ukraińscy dyplomaci i specjaliści z dziedziny atomistyki są w kontakcie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA); misja MAEA może zostać szybko wysłana do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zastrzegł przy tym, że z terenu elektrowni muszą wycofać się wojska rosyjskie.

Dowiedz się więcej.

(20:00) Nie mamy informacji dotyczących tego, że skażenie Odry mogło wpłynąć na zdrowie ludzi; Do tej pory, prowadząc monitoring próbek wody, nie stwierdziliśmy żadnego przekroczenia, jeśli chodzi o wodę pitną - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News pytany, czy skażenie rzeki wpłynęło na zdrowie ludzi, odpowiedział, że Ministerstwo Zdrowia nie posiada takich informacji, jednak cały czas prowadzony jest bardzo szczegółowy monitoring.

Dowiedz się więcej.

(17:50) NATO jest gotowe interweniować, jeśli zagrożona będzie stabilność między Serbią i Kosowem - oświadczył w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Brukseli, podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem.

"Chociaż sytuacja w terenie poprawiła się, odpowiedzialnością wszystkich stron - szczególnie decydentów z Serbii i Kosowa - pozostaje powstrzymanie jakichkolwiek eskalacji" - powiedział Stoltenberg.

Dowiedz się więcej.

(17:10) Wydarzenia sportowe w skrócie, środa 17 sierpnia, 17.00

Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: dowiedz się więcej.


(16:00) Niezidentyfikowany jeszcze toksyczny gatunek alg mógł przyczynić się do masowego wyginięcia ryb w Odrze - podejrzewają naukowcy z berlińskiego Instytutu Ekologii Wód i Rybołówstwa Śródlądowego Leibniza. Informuje o tym w środę portal rbb24.

Dla ekologa wody Christiana Woltera według obecnej wiedzy jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna katastrofy. Przy wysokich temperaturach i przy stosunkowo niskim poziomie wody na górnej Odrze w Polsce glony mogły się masowo rozwijać. Po otwarciu śluz prawdopodobnie toksyczne algi spływały Odrą. To tłumaczy wysoką zawartość tlenu pomimo wysokich temperatur.

Dowiedz się więcej.

(15:00) Film o księdzu Janie Kaczkowskim, "Johnny", ma swój zwiastun

Film „Johnny”, w którym w rolę charyzmatycznego duchownego Jana Kaczkowskiego wciela się Dawid Ogrodnik, zadebiutuje w kinach 23 września. Wcześniej walczyć będzie o Złote Lwy na festiwalu w Gdyni. Dzisiaj natomiast zaprezentowano zwiastun promujący „Johnny’ego”. W środę premierę ma też utwór „Nie zrozumie nas” w wykonaniu Dawida Karpiuka, skomponowany specjalnie na potrzeby filmu.

Dowiedz się więcej.

(14:20) W 2021 roku spłonęło 9 milionów hektarów lasów, a w ciągu ostatnich 20 lat liczba pożarów na terenach zadrzewionych niemal się podwoiła - wynika z najnowszego raportu organizacji Global Forest Watch, na który powołuje się w środę BBC.

Oznacza to, że w ubiegłym roku co minutę trawił tyle drzew, ile pomieściłoby się na 16 boiskach piłkarskich - podkreśla BBC. Jako główny czynnik wymienia się zmiany klimatu, prowadzące do wzrostu temperatur i coraz bardziej suchych warunków atmosferycznych.

Dowiedz się więcej.

(14:20) Jeśli sytuacja na Odrze nie była spowodowana przez czynniki naturalne, to znaczy, że z oczyszczalni ścieków zostały spuszczone substancje niebezpieczne - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

"Jeśli to nie były warunki naturalne, to były to po prostu działania wynikające z tytułu oczyszczalni ścieków, które po prostu spuściły substancje niebezpieczne, nieoczyszczone (...), i to spowodowało zatrucie" - powiedział wiceminister podczas środowego posiedzenia połączonych sejmowych Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Komisje w środę zajmują się informacją na temat działań podjętych przez rząd w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze.

Dowiedz się więcej

(13:40) W ramach postępowania dotyczącego zanieczyszczenia Odry powołany został zespół śledczych składający się z siedmiu doświadczonych prokuratorów i pięciu policjantów, który prowadzi niezwykle intensywne czynności procesowe - poinformował prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Podczas środowej konferencji w Prokuraturze Krajowej Zbigniew Ziobro poinformował, że niezwłocznie po wpłynięciu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa ws. zanieczyszczeń w Odrze prokuratura wszczęła postępowanie. "Już 12 sierpnia na moje polecenie, jako prokuratora generalnego, powołany został w ramach tego postępowania duży zespół śledczych składający się aż z siedmiu doświadczonych prokuratorów i pięciu policjantów, który prowadzi niezwykle intensywne czynności procesowe" - przekazał. Zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak poinformował, że od momentu wszczęcia śledztwa ws. zanieczyszczenia Odry, tj. od 12 sierpnia do chwili obecnej, prokuratorzy skupili się na zabezpieczaniu materiału dowodowego na potrzeby postępowania karnego.

Dowiedz się więcej

(12:50) Siły Zbrojne Ukrainy nie potrzebują na razie zwiększenia liczby żołnierzy, mobilizacji podlegają konkretni fachowcy

„Sztab Generalny określa skalę mobilizacji. To tam określane jest zapotrzebowanie na żołnierzy i środki, które są potrzebne armii do prowadzenia działań wojennych w danej chwili, to tam oceniane są straty… To właśnie Sztab Generalny dokładnie wie, na jakim kierunku potrzebne są uzupełnienia kadrowe, albo czy można wycofać brygadę i na jej miejsce wprowadzić rezerwistów” - oznajmił Reznikow.

Dowiedz się więcej

(11:50) Opublikowane w środę dane o ponad siedmiu tysiącach zakażeń nie odzwierciedlają sytuacji epidemicznej, to efekt długiego weekendu i wtorkowej kumulacji pacjentów w podstawowej opiece zdrowotnej

Na stronach rządowych podano w środę, że badania potwierdziły 7175 zakażeń koronawirusem, w tym 1306 ponownych. Z powodu COVID-19 zmarło 25 osób.

Dowiedz się więcej

(10:30) Sytuacja na Odrze nie wpłynęła na inne gatunki zwierząt poza rybami - powiedziała w środę PAP.PL minister klimatu i środowiska Anna Moskwa

"Poza rybami żaden z innych gatunków nie został dotknięty" - powiedziała minister Moskwa zapytana o zwierzęta, które miały kontakt z wodą z Odry.

Dowiedz się więcej

(9:50) Wystawiono już 382 tys. e-skierowań na czwartą dawkę szczepienia przeciw COVID-19 dla personelu medycznego

Od 17 sierpnia pracownicy wykonujący czynności zawodowe w placówkach ochrony zdrowia, w tym w aptekach i punktach aptecznych, i studenci kierunków medycznych mogą zaszczepić się drugą dawką przypominającą przeciwko COVID-19.

Dowiedz się więcej

(8:10) 40 lat temu, 17 sierpnia 1982 r., zaprezentowano pierwszą na świecie komercyjną płytę kompaktową, która okazała się wielkim przełomem w technologii zapisu dźwięku

Na początku XX w. dźwięk zapisywano na okrągłej, płaskiej płycie pokrytej rowkami, zwanej płytą analogową, odczytywaną przez igłę gramofonową. Kolejnym etapem był zapis dźwięku na taśmie magnetycznej, odtwarzanej na magnetofonie.

Dowiedz się więcej

Kraj i świat

2022-10-07, godz. 11:10 Piłkarski weekend w Europie - klasyki w Niemczech i we Włoszech Najciekawiej zapowiadające się mecze najbliższego weekendu w piłkarskich ligach Europy odbędą się w Niemczech i we Włoszech - Borussia Dortmund w klasyku… » więcej 2022-10-07, godz. 11:10 Tusk: ostatnie wypowiedzi Komorowskiego nie prezentują poglądów PO Bronisław Komorowski ma rację, mówiąc, że jest poza Platformą Obywatelską, jego ostatnie wypowiedzi: na temat aborcji i rozmów Ukrainy z Putinem nie prezentują… » więcej 2022-10-07, godz. 11:10 Wystawiono na sprzedaż białego cadillaca escalade z serialu „Rodzina Soprano” Fani serialowych pamiątek i motoryzacyjnych perełek mogą zacierać ręce. Do kupienia jest biały cadillac escalade z 2003 roku, który był używany podczas… » więcej 2022-10-07, godz. 11:10 R. Terlecki: Marek Kuchciński zostanie powołany na szefa KPRM prawdopodobnie w poniedziałek Marek Kuchciński zostanie powołany na szefa KPRM prawdopodobnie w poniedziałek - powiedział portalowi i.pl szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Te… » więcej 2022-10-07, godz. 11:10 Illumination i Nintendo prezentują pierwszy zwiastun „The Super Mario Bros. Film”, który będzie miał premierę… SANTA MONICA, Kalifornia --(BUSINESS WIRE)-- Illumination (Siedziba: Santa Monica, CA, USA; założyciel i dyrektor generalny: Chris Meledandri) i Nintendo Co.… » więcej 2022-10-07, godz. 11:10 Prezydent: nauka odgrywa doniosłą rolę, w niespokojnych czasach szczególną (krótka) Nauka odgrywa doniosłą rolę we współczesnym świecie. W trudnych, niespokojnych czasach jej znaczenie jest szczególnie wielkie - powiedział w piątek prezydent… » więcej 2022-10-07, godz. 11:10 Premier: jesteśmy przeciwni niszczeniu jednolitego rynku europejskiego (krótka) Jesteśmy zdecydowanie przeciwni niszczeniu jednolitego rynku europejskiego. Będziemy dyskutować na Radzie Europejskiej, w jaki sposób kształtować sprawiedliwą… » więcej 2022-10-07, godz. 11:10 W Polsce wykonano dotąd blisko 57 mln szczepień przeciw COVID-19 Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 56 959 799 szczepionek - wynika z danych zamieszczonych w piątek na… » więcej 2022-10-07, godz. 11:00 PiS: budżet na 2023 r. to budżet bezpieczeństwa i odpowiedzialności Projekt budżetu na 2023 r. odpowiada na wyzwania makroekonomiczne - zapewnił w piątek w Sejmie Andrzej Kosztowniak z PiS. Według niego to budżet bezpieczeństwa… » więcej 2022-10-07, godz. 11:00 Wąsik: Są pieniądze na budowę zapory perymetrycznej na granicy z Rosją Straż Graniczna uzyskała środki na budowę zapory perymetrycznej na granicy z Rosją - poinformował w piątek w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »