Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-16, 19:10 Autor: PAP

Ukraina/ Sztab Generalny: kilka rosyjskich szturmów odpartych w Donbasie, walki trwają

Siły ukraińskie odparły próby szturmu rosyjskich wojsk m.in. koło Sołedaru i Mazaniwki w obwodzie donieckim; Rosjanie prowadzą działania ofensywne w pobliżu Nowomychajliwki i miejscowości Newelske; walki trwają - poinformował we wtorek Sztab Generalny armii Ukrainy.

W komunikacie na Facebooku, opisującym sytuację na froncie według stanu na wtorek wieczorem, sztab podał, że Rosjanie próbowali podjąć szturm koło Mazaniwki, wsi w rejonie (powiecie) kramatorskim. Wobec niepowodzenia wycofali się. Nieudane były także próby szturmu koło Iwano-Darjiwki w rejonie bachmuckim. "Stratami i wycofaniem się zakończyły się działania szturmowe i ofensywne okupanta w okolicy Sołedaru, Zajcewego i Majorska" - oznajmił sztab.


W komunikacie podano zarazem, że najeźdźcy prowadzą szturm niedaleko Nowomychajliwki (w rejonie pokrowskim) i koło miejscowości Newelske (rejon Jasynuwata). "Trwają działania bojowe" - poinformował sztab.


Wojska rosyjskie ostrzeliwują z czołgów, artylerii lufowej i rakietowej miejscowości na osi natarcia na Słowiańsk. W okolicach Nowej Dmytriwki i Dibriwnego zastosowały amunicję zapalającą. Nie milkną ostrzały w rejonie Kramatorska, miasta sąsiadującego ze Słowiańskiem, i okolicznych miejscowości. Pod ostrzałem pozostają obszary wokół Awdijiwki; nieopodal Marjinki Rosjanie przeprowadzili bombardowania lotnicze.


"Przeciwnik nadal koncentruje wysiłki na przejęciu całkowitej kontroli nad terytoriami obwodów donieckiego i ługańskiego, na utrzymaniu tymczasowo zagarniętych rejonów obwodu chersońskiego oraz części regionów charkowskiego, zaporoskiego i mikołajowskiego, a także - na blokowaniu połączeń morskich Ukrainy na Morzu Czarnym. Trwają ataki lotnicze i rakietowe na cywilne obiekty naszego kraju" - oświadczył sztab (https://tinyurl.com/2p85sywn). (PAP)


kow/ szm/


Kraj i świat

2022-09-26, godz. 12:10 Mazowieckie/ Wypadek na S7 w m. Kroczewo, droga zablokowana Do wypadku z udziałem pojazdu wojskowego doszło na trasie S7. Auto dachowało, 34-letni kierowca jest badany przez służby. Droga jest zablokowana w obydwu… » więcej 2022-09-26, godz. 12:10 Niemcy/ Media: we Włoszech będzie najbardziej prawicowy parlament od zakończenia II wojny światowej Nigdy od zakończenia II wojny światowej, włoski parlament nie był tak bardzo prawicowy, jak będzie ten przyszły - piszą w poniedziałek niemieckie media… » więcej 2022-09-26, godz. 12:00 Aktor, który użyczał głosu Lordowi Vaderowi, odszedł na emeryturę Przez ponad cztery dekady James Earl Jones użyczał swojego głosu postaci największego złoczyńcy z „Gwiezdnych wojen”. 91-letni obecnie aktor zdecydował… » więcej 2022-09-26, godz. 12:00 MON: "Trenuj z wojskiem" – szkolenia wojskowe dla każdego (komunikat) Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej informuje: Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych… » więcej 2022-09-26, godz. 12:00 Ukraina/ Sondaż: sukcesy armii to efekt wspólnych wysiłków z Zachodem Aż 81 procent Ukraińców uważa, że ostatnie sukcesy sił zbrojnych w wojnie z Rosją są rezultatem wspólnych wysiłków Ukrainy i państw zachodnich - wynika… » więcej 2022-09-26, godz. 12:00 Rosja/ Do 13 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych strzelaniny w szkole w Iżewsku W wyniku poniedziałkowej strzelaniny w szkole w Iżewsku, stolicy republiki Udmurcja w europejskiej części Rosji, zginęło 13 osób, w tym siedmioro dzieci… » więcej 2022-09-26, godz. 12:00 Małopolskie/ Rozpoczął się nabór wniosków o najem mieszkań w ramach programu SIM w Gorlicach Rozpoczął się nabór wniosków od osób zainteresowanych najmem mieszkań budowanych w ramach rządowego programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM)… » więcej 2022-09-26, godz. 11:50 Piłkarska LN - Lato: utrzymanie się to był obowiązek reprezentacji 'Utrzymanie się w grupie A, to był obowiązek reprezentacji' - uważa król strzelców MŚ w 1974 r., a w latach 2008-12 prezes PZPN Grzegorz Lato. Polacy utrzymali… » więcej 2022-09-26, godz. 11:50 Kazachstan/ MSZ: nie uznajemy referendów na terenach Ukrainy okupowanych przez Rosję Kazachstan nie uznaje referendów przeprowadzanych w samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej na wschodzie Ukrainy, a także na południu tego… » więcej 2022-09-26, godz. 11:40 Włochy/ Cząstkowe wyniki wyborów: 43 proc. dla centroprawicy, 26 proc. - centrolewicy Ponad 43 proc. głosów otrzymał blok centroprawicy w niedzielnych wyborach parlamentarnych we Włoszech - takie nadal cząstkowe dane z większości komisji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »