Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-15, 18:40 Autor: PAP

Hiszpania/ W Madrycie obchody święta Wojska Polskiego

Ambasada RP w Hiszpanii, Instytut Polski, organizacja historyczno-kulturalna Poland First to Fight oraz stowarzyszenia polonijne uczciły święto Wojska Polskiego składając hołd żołnierzowi AK Jerzemu Radłowskiemu Nowakowi przy jego grobie w Madrycie - poinformowała PAP polska ambasada.

Uroczystości zorganizowała attache obrony przy ambasadzie RP komandor porucznik Dorota Stachura.


„W dniu Wojska Polskiego składamy hołd żołnierzom, którzy swoją patriotyczną i niezłomną postawą przyczynili się do tego, że możemy dziś żyć w wolnym i demokratycznym kraju - powiedziała ambasador RP w Madrycie Anna Sroka. - Pan Jerzy Radłowski Nowak, żołnierz AK, pomimo wymuszonej komunistycznymi prześladowaniami ucieczki z Polski i rozpoczęcia życia w drugiej ojczyźnie, nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach i o walce o wolność Polski” - podkreśliła.


Dyrektor Instytutu Polskiego Gabriela Słowińska zwróciła uwagę na genezę święta Wojska Polskiego, które - jak przypomniała - obchodzone jest na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Zwycięska bitwa, której szala przechyliła się na stronę Polaków 15 sierpnia, przesądziła o zatrzymaniu bolszewików na zachód Europy i zagwarantowała Polsce niepodległość, co przypisuje się szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej - podkreśliła w rozmowie z PAP. Wskazała, że w tym samym dniu w Kościele katolickim obchodzone jest Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.


„Odradzającą się falę totalitaryzmu, przed którą teraz Ukraina broni Europę, Polska zatrzymała 102 lata temu” - powiedziała dyrektor Słowińska.


Podczas uroczystości rocznicowych na grobie Jerzego Radłowskiego Nowaka złożono kwiaty, odegrano hymn Polski oraz ulubioną pieśń żołnierza AK - „Czerwone Maki na Monte Cassino”. Członkowie organizacji Poland First to Fight pełnili wartę honorową w mundurach Brygady Strzelców Karpackich oraz typowych ubiorach żołnierzy AK podczas Powstania Warszawskiego.


Jerzy Radłowski Nowak był ostatnim polskim weteranem II wojny światowej mieszkającym w Hiszpanii. Zmarł w 2020 roku w wieku 92 lat podczas pandemii Covid-19, kiedy nie było możliwe zorganizowanie mu pochówku z należnymi honorami. Był znany i aktywny wśród Polonii hiszpańskiej, chętnie uczestniczył w wydarzeniach o charakterze patriotycznym i kulturalnym.


W czasie II wojny światowej, od 1942 roku walczył w szeregach Armii Krajowej. W 1944 roku został aresztowany przez Niemców i wysłany na roboty przymusowe do gazowni koło Krakowa, skąd udało mu się uciec dzięki pomocy AK. W 1947 roku wyjechał za zachód Europy, gdzie wstąpił do 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.


Po wojnie nie mógł powrócić do komunistycznej Polski. Pozostał na emigracji najpierw we Francji, a potem w Hiszpanii. W latach 80. pomagał polskim emigrantom politycznym, którzy po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego dotarli na Półwysep Iberyjski. Współpracował z organizacją Poland First to Fight rozpowszechniając wiedzę o polskiej historii z czasów II wojny światowej. W 2015 roku został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)


opi/ ap/


Kraj i świat

2023-09-23, godz. 05:20 Brazylia/ Polak poszukiwany od 9 lat za śmiertelne pobicie ujęty w Rio de Janeiro Brazylijska policja zatrzymała w Rio de Janeiro obywatela Polski ściganego od 9 lat za pobicie ze skutkiem śmiertelnymi. Mężczyznę poszukiwał polski wymiar… » więcej 2023-09-23, godz. 05:10 Przed 9 rano w sobotę początek astronomicznej jesieni W sobotę rano pozycja Słońca znajdzie się w tzw. punkcie Wagi, co definiuje początek astronomicznej jesieni. O tej porze roku będzie można zobaczyć m.in… » więcej 2023-09-23, godz. 04:30 Dolnośląskie/ Śmiertelny wypadek na A4; utrudnienia w kierunku Wrocławia Jedna osoba zginęła po zderzeniu dwóch samochodów osobowych na autostradzie A4 w okolicy wsi Krzyżowa (woj. dolnośląskie). Zablokowana jest jezdnia w kierunku… » więcej 2023-09-23, godz. 04:30 W. Brytania/ W 2022 r. z powodu upałów zmarło w Anglii ponad 4,5 tys. osób, najwięcej odkąd zbierane są dane W ubiegłym roku - który był najcieplejszym w historii pomiarów - z powodu upału zmarło w Anglii 4507 osób, co jest najwyższą liczbą od kiedy zbierane… » więcej 2023-09-23, godz. 03:10 Kolumbia/ Nagranie z wystąpienia prezydenta Petro w ONZ zostało zmanipulowane; dużej owacji nie było Wystąpienie prezydenta Kolumbii Gustavo Petro podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ zostało zmanipulowane przez rząd tego kraju, aby dowieść rzekomej popularności… » więcej 2023-09-23, godz. 02:20 Kanada: Kolejne sankcje wobec Rosji, pomoc gospodarcza i wojskowa dla Ukrainy Kanada ogłosiła w piątek kolejne sankcje wobec Rosji, a także prace specjalnego zespołu w ramach grupy G7 w sprawie przejęcia rosyjskich aktywów i przekazania… » więcej 2023-09-23, godz. 02:00 Opolskie/Pół miliarda złotych na "Opolską pozytywną edukację" W ciągu najbliższych lat opolski samorząd chce przeznaczyć około 500 mln złotych z funduszy unijnych na działania edukacyjne, których adresatem będą… » więcej 2023-09-23, godz. 01:20 USA/ Antony Blinken: Chcemy pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców zabójstwa sikhijskiego lidera w Kanadzie Chcemy pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców zabójstwa sikhijskiego lidera w Kanadzie i by Indie współpracowały w śledztwie w tej sprawie - powiedział… » więcej 2023-09-23, godz. 01:00 Wysokie miejsce Politechniki Opolskiej w specjalistycznym, amerykańskim rankingu Tylko 14 polskich uczelni zaklasyfikowano do najnowszej edycji rankigu U.S. News Best Global Universities Subject Ranking dotyczącego inżynierii. Jedną z wyróżnionych… » więcej 2023-09-23, godz. 00:50 Autor książek o Percym Jacksonie skomentował decyzję Disneya o zmianie koloru skóry bohaterki jego książek 20 grudnia na platformę streamingową Disney+ trafi serial „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” oparty na motywach książek autorstwa Ricka Riordana. Wzburzenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »