Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-15, 12:01 Autor: PAP

Poniedziałek (15.08) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Prezydent Andrzej Duda (3L), pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda (2L) i bp polowy WP Wiesław Lechowicz (L) podczas mszy świętej za ojczyznę i polskich żołnierzy [fot. PAP/Leszek Szymański]
Prezydent Andrzej Duda (3L), pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda (2L) i bp polowy WP Wiesław Lechowicz (L) podczas mszy świętej za ojczyznę i polskich żołnierzy [fot. PAP/Leszek Szymański]
(18:50) Przed pomnikiem "Żołnierzom Ukraińskiej Republiki Ludowej, Obrońcom Ukrainy i Polski”, w kwaterze oficerskiej Cmentarza Prawosławnego na Woli, wicepremier i szef MKiDN Piotr Gliński oraz ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz oddali hołd poległym w wojnie z bolszewicką Rosją.

Po złożeniu wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem "Żołnierzom Ukraińskiej Republiki Ludowej, Obrońcom Ukrainy i Polski” wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał postać atamana Symona Petlury, którego jak zauważył, "żołnierze byli z polskimi żołnierzami marszałka Piłsudskiego i wspólnie obronili Europę przed zalewem bolszewickim”.

Dowiedz się więcej.

(17:10) Robimy wszystko, by doprowadzić do przywrócenia normalnego stanu Odry, czyli do jej odrodzenia - powiedział w poniedziałek w miejscowości Uraz (woj. dolnośląskie) premier Mateusz Morawiecki.

Premier w poniedziałek odwiedził miejscowość Uraz na Dolnym Śląsku, gdzie spotkał się ze strażakami, żołnierzami wojsk terytorialnych oraz wolontariuszami przeciwdziałającymi skutkom katastrofy ekologicznej na Odrze.

Dowiedz się więcej.

(16:10) Aż 80 ton śniętych ryb odłowili strażacy na Odrze od piątku – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

W zwalczanie skutków katastrofy ekologicznej na Odrze zaangażowanych jest 450 strażaków.

Dowiedz się więcej.

(15:20) W najlepszym wypadku Finlandia będzie pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego do końca tego roku – oświadczył w poniedziałek minister obrony tego kraju Antti Kaikkonen.

Według niego Finlandia od lat utrwalała współpracę i zgodność z systemami NATO. „Można by rzec, że nie pozostaje nic innego jak tylko podłączyć wtyczkę” – powiedział Kaikkonen podczas oficjalnego otwarcia kursu obrony narodowej organizowanego cyklicznie przez siły zbrojne od ponad 60 lat.

Dowiedz się więcej.

(15:00) Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 11 polskich. Najwyżej w rankingu są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce - wynika z opublikowanej w poniedziałek Listy Szanghajskiej - Academic Ranking of World Universities (ARWU).

Kolejna w zestawieniu jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (w siódmej setce), Politechnika Gdańska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (dziewiąta setka).

Dowiedz się więcej.

(13:40) Nasz kraj bezpośrednio znalazł się w zagrożeniu; nie tylko granica Rzeczypospolitej jako taka - mówił w poniedziałek podczas uroczystości Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda.

"To było zagrożenie, którego podtekstem było to, czego najbardziej się wtedy obawialiśmy i o czym my - jako politycy analizujący i rozważający tę sytuację i podejmujący decyzje o kolejnych działaniach i środkach, które będą podejmowane - mówiliśmy cicho między sobą" - wspominał Andrzej Duda.

Dowiedz się więcej.

(12:10) W przyszłym tygodniu złożony będzie pozew przeciwko Donaldowi Tuskowi - zapowiedział w poniedziałek szef MEiN Przemysław Czarnek, odnosząc się do wypowiedzi lidera PO na temat treści w podręczniku do HiT.

Na czwartkowym spotkaniu z mieszkańcami Jaktorowa Donald Tusk skrytykował podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.

Dowiedz się więcej.

(11:20) Tegoroczne Święto Wojska Polskiego przypada w dramatycznie trudnym czasie – powiedział wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak, wskazując na wojnę w Ukrainie. Podziękował żołnierzom "za wszystkie wysiłki, które składają się na nasze bezpieczeństwo".
"Piętnasty sierpnia, to 102. rocznica wiktorii warszawskiej, wielkiej bitwy która przesądziła o losach świata" – powiedział Błaszczak w poniedziałek dziennikarzom.

Dowiedz się więcej.

(10:40) Państwo ma prawo, a nawet obowiązek obrony obywateli, także za pomocą środków zbrojnych - powiedział biskup polowy Wiesław Lechowicz podczas mszy św. z okazji Święta Wojska Polskiego. Przypomniał, że nauczanie Kościoła dopuszcza "usprawiedliwioną obronę konieczną".

"Kościół docenia wysiłki polskich żołnierzy na rzecz pokoju i pragnie im towarzyszyć z posługą duszpasterską" - powiedział biskup polowy.

Dowiedz się więcej.

(9:40) Coś z naszymi relacjami, jeśli chodzi o współpracę transgraniczną Polski z Niemcami funkcjonuje niedobrze; dobrze, że doszło do spotkania ws. sytuacji na Odrze - powiedział w poniedziałek były szef MSZ Jacek Czaputowicz.

"My nie możemy się tutaj zamykać i musimy współpracować z naszymi sąsiadami, jeśli chodzi oczywiście o kwestie współpracy transgranicznej. A opieka nad wspólną rzeką należy do tego. I tutaj na pewno coś nie funkcjonuje. Mam nadzieję, że w przyszłości ta współpraca już bezpośrednia między władzami regionalnymi po obu stronach rzeki będzie prowadzona na bieżąco" - powiedział Czaputowicz w Polsat News.

Dowiedz się więcej.

(8:20) Odpowiednie służby powinny wyjaśnić, czy marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak "dezinformowała opinię publiczną" ws. sytuacji na Odrze - uważa wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

12 sierpnia marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak napisała na Twitterze, że "Axel Vogel minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia w bezpośredniej rozmowie ze mną potwierdził, że stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali"

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-10-07, godz. 10:20 Łódź/ Nikita Kadan i "Obywatele kosmosu" - dwie nowe wystawy w Muzeum Sztuki Od piątku w Muzeum Sztuki w Łodzi prezentowane będą dwie nowe wystawy. 'I ogień i popiół' to wybór prac współczesnego ukraińskiego artysty i aktywisty… » więcej 2022-10-07, godz. 10:20 Szef PO: złożymy w piątek projekt o zamrożeniu cen energii Platforma Obywatelska złoży w piątek projekt ustawy o zamrożeniu cen energii elektrycznej. Wzywam rządzących, by nie przedłużali dyskusji na ten temat… » więcej 2022-10-07, godz. 10:20 Rzeczkowska o projekcie budżetu na 2023 r.: to odpowiedzialny i ambitny budżet na trudne czasy (opis) To odpowiedzialny i ambitny budżet na trudne czasy, który stanowi odpowiedź rządu na sytuację geopolityczną i uwarunkowania makroekonomiczne - powiedziała… » więcej 2022-10-07, godz. 10:20 UE/ Prezydent Litwy: trzeba zbudować silne zdolności odstraszania, aby utrzymać Kreml w ryzach Zachód musi zbudować silne zdolności odstraszania, aby mieć pewność, że Rosja nie będzie chciała ryzykować rozszerzenia wojny - powiedział w piątek… » więcej 2022-10-07, godz. 10:20 Kowalczyk: poprawki Senatu dotyczące limitu zużycia cen energii to zachowanie populistyczne Poprawki Senatu do ustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej w 2023 r. to zachowanie populistyczne - ocenił w piątek wicepremier, minister rolnictwa i… » więcej 2022-10-07, godz. 10:20 Przedstawiciele GIF, GIS i URPL przyjęli IV dawkę szczepionki przeciw COVID-19 Główny inspektor farmaceutyczny Ewa Krajewska, główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka i prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych… » więcej 2022-10-07, godz. 10:10 Korea Płd./ Otwarto pierwszą stację tankowania pojazdów wodorowych w centrum Seulu Ministerstwo środowiska Korei Południowej poinformowało, że w piątek otwarto pierwszą stację tankowania pojazdów wodorowych w centrum Seulu - przekazał… » więcej 2022-10-07, godz. 10:10 Braight Technologies najbardziej innowacyjnym startupem (MediaRoom) Polska spółka technologiczna Braight Technologies wróciła z organizowanej w Bukareszcie konferencji How to Web z nagrodą w wysokości 465 tys. EUR. W konkursie… » więcej 2022-10-07, godz. 10:00 Zakrzepicy można uniknąć i można ją leczyć. Pod warunkiem, że się o niej wie (MediaRoom) Z powodu zakrzepicy rocznie w Polsce umiera więcej osób niż powodu raka piersi czy płuca. Społeczna świadomość jej objawów jest raczej niska, zwłaszcza… » więcej 2022-10-07, godz. 10:00 Szef MON: ruszamy z kampanią społeczną "Trenuj z wojskiem" Ruszamy z kampanią społeczną 'Trenuj z wojskiem', jej celem jest przeszkolenie jak największej liczby osób do działania w trudnych sytuacjach - chodzi o… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »