Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-15, 06:30 Autor: PAP

Konserwatyści z krajów UE na kampusie w Warszawie rozmawiają o Ukrainie i dziedzictwie L. Kaczyńskiego

Stu młodych konserwatystów z kilkunastu europejskich krajów przyjechało do Warszawy na kampus - przekazał PAP rzecznik PiS, sekretarz ds. międzynarodowych partii Radosław Fogiel. Wśród panelistów są m.in. członkowie rządu, a wśród tematów - m.in. Ukraina i dziedzictwo Lecha Kaczyńskiego.

Od piątku do poniedziałku w Warszawie trwa kampus młodych konserwatystów "Wolność i Suwerenność" zorganizowany przez fundację New Direction oraz partię Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, a partnerem lokalnym wydarzenia jest Biuro ds. Międzynarodowych PiS i Klub Parlamentarny PiS.


Jak przekazał PAP Radosław Fogiel, w wydarzeniu uczestniczy około stu osób m.in. z Belgii, Chorwacji, Czech, Danii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Luksemburga, Macedonii Północnej, Rumunii, Słowacji, Słowenii czy Włoch.


Wśród zaproszonych gości i panelistów są politycy i członkowie rządu m.in. szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot, ambasador Ukrainy w Warszawie Wasyl Zwarycz, wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, szef klubu parlamentarnego PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, szef sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej Kacper Płażyński czy wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.


Głównymi osiami tematycznymi - jak podkreśla rzecznik PiS - są polityka i dziedzictwo prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Ukraina i kwestie dotyczące pomocy oraz wojny informacyjnej, a także część historyczna dotycząca Bitwy Warszawskiej 1920 roku, bo uczestnicy kampusu wezmą także udział w poniedziałkowych uroczystościach upamiętniających to wydarzenie.


"Celem spotkań młodych konserwatystów jest budowanie sieci kontaktów pomiędzy podobnie myślącymi i bliskimi sobie ideologicznie partiami czy organizacjami" - mówi PAP Fogiel.


"To jest też świetna okazja do promowania interesów Polski, budowania soft power, pokazywania polskiej perspektywy i historii, ale też bieżącej roli Polski np. w kontekście wojny na Ukrainie czy wyjaśniania np. partnerom z Europy Zachodniej tych aspektów, które mogą dla nich nie być oczywiste" - dodał.


Polityk PiS podkreśla, że uczestnicy wydarzenia są osobami zaangażowanymi politycznie w swoich krajach, a regularnie na takich spotkaniach pojawiają się również parlamentarzyści, którzy będą przekazywać dalej informacje z kampusu "Wolność i Suwerenność". (PAP)


autor: Grzegorz Bruszewski


gb/ mrr/


Kraj i świat

2022-10-01, godz. 06:50 Europoseł Jurgiel: budżet UE na dostarczanie owoców, warzyw i mleka do szkół powinien być większy; wyzwania rodzi… Środki UE na dostarczanie owoców, warzyw, mleka do szkół powinny być większe. Takie stanowisko prezentuje Polska na unijnym forum - powiedział europoseł… » więcej 2022-10-01, godz. 06:50 Śląskie/ W październiku druga droga do strefy ekonomicznej w Jasienicy Jeszcze w październiku gotowa będzie druga droga prowadząca do Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej. Prace przy niej dobiegają już końca - podały… » więcej 2022-10-01, godz. 06:40 Eurodeputowana Kempa dla "Naszego Dziennika": Tylko NATO zdaje egzamin Jeżeli cokolwiek się stanie, to na nikogo nie możemy liczyć. Jedynym oparciem jest dla nas Sojusz Północnoatlantycki. Jak na razie NATO zdaje egzamin - mówi… » więcej 2022-10-01, godz. 06:40 80. rocznica śmierci bł. księdza Antoniego Rewery w Dachau 1 października 1942 r. w szpitalu obozu w Dachau zmarł ks. Antoni Rewera. Aresztowany przez gestapowców, nie wydał osób, które dostarczały mu konspiracyjną… » więcej 2022-10-01, godz. 06:40 W Norymberdze nie będzie meczów przy sztucznym świetle Niemiecki drugoligowy klub piłkarski z Norymbergi nie będzie rozgrywał meczów przy sztucznym świetle. Rada miasta w piątek zdecydowała o oszczędnościach… » więcej 2022-10-01, godz. 06:20 Tabletka-robot ma lepiej dostarczać leki Powstała zrobotyzowana tabletka, która chroni delikatne, np. białkowe leki przed strawieniem w żołądku i uwalnia je dopiero w jelicie. Dodatkowo, w odpowiednim… » więcej 2022-10-01, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: od zachodu nadchodzi pogorszenie pogody W sobotę nad Polską będzie przemieszczał się od zachodu front atmosferyczny ze strefą opadów - powiedział PAP Michał Ogrodnik, synoptyk Centralnego Biura… » więcej 2022-10-01, godz. 06:20 Wielkopolskie/ Ludzka czaszka w miejscu odkrycia skarbu z epoki brązu W miejscu odkrytego kilkadziesiąt lat temu, jednego z największych skarbów z późnej epoki brązu na terenie Wielkopolski w Kaliszanach, archeolodzy natknęli… » więcej 2022-10-01, godz. 06:10 Łotwa/ Rozpoczęły się wybory parlamentarne Na Łotwie w sobotę trwają wybory parlamentarne. Z sondaży wynika, że nowy parlament będzie rozdrobniony. W badaniach opinii publicznej najwyższym poparciem… » więcej 2022-10-01, godz. 06:10 Ubrania z czujnikami będą monitorować stan zdrowia Naukowcom z Imperial College London udało się opracować metodę wszywania w ubrania czujników monitorujących m.in. tętno i oddychanie - informuje pismo „Materials… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »