Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-14, 14:10 Autor: PAP

Kowalczyk na Podlaskim Święcie Chleba: rolnicy zapewniają Polsce żywność

Rolnicy zapewniają Polsce żywność; mimo różnych trudności, np. wojny w Ukrainie, możemy być o żywność spokojni - zapewnił w niedzielę w Ciechanowcu (Podlaskie) wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk na XX Podlaskim Święcie Chleba i dożynkach wojewódzkich.

Do wieczora na terenach skansenu - Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka - będą się odbywać pokazy dawnych tradycji związanych ze żniwami, koncerty, konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Na licznych stoiskach można kupić wiele gatunków chleba, w tym wypiekane tradycyjnie, nabyć też ciasta, miody, lemoniady.


W imprezie bierze udział wielu odwiedzających, władze województwa, politycy, samorządowcy.


Obecny na imprezie wicepremier Kowalczyk powiedział, że takie święta są symboliczne, bo chleb to symbol bezpieczeństwa żywnościowego. Zaznaczył, że w Polsce chleba nie brakuje i jest to zasługa rolników, którzy to gwarantują.


"Polscy rolnicy zabezpieczają nam żywność, nie tylko dla Polaków, ale również dla wszystkich, którzy uciekli przed wojną, dla wszystkich obywateli z Ukrainy. To jest wielkie dzieło i za to rolnikom należą się wielkie słowa uznania. Chylę czoło przed polskimi rolnikami, którzy właśnie zapewniają Polsce żywność" - powiedział wicepremier.


Według niego o tym, że mamy bezpieczeństwo żywnościowe świadczy nadprodukcja żywności i eksport, choć wojna w Ukrainie może - nie w Polsce, ale na świecie - spowodować "trudne czasy bezpieczeństwa żywnościowego".


"I tutaj bardzo istotne jest abyśmy my, w Polsce, polscy rolnicy, polscy przetwórcy, odnaleźli się się w tych trudnych czasach, zabezpieczyli to bezpieczeństwo żywnościowe, aby czasem uzupełnić te luki, które wynikają z przerwania łańcucha dostaw, zakazu eksportu, niemożliwości eksportu ukraińskiego zboża czy choćby nawet spadku plonów" - powiedział wicepremier.


Kowalczyk zapewnił, że rząd wspiera rolników. "(...) mimo różnych trudności ekonomicznych, mimo różnych przeszkód, choćby związanych ze skutkami wojny w Ukrainie, jak wzrost cen energii (...) rząd, który reprezentuję, rząd PiS, wspomaga rolników na miarę możliwości" - oświadczył minister rolnictwa.


Przypomniał, że np. pomoc na dopłaty do nawozów na wynieść 4 mld zł. "Te środki trafiają do rolników już w tej chwili. Do końca sierpnia otrzymają je wszyscy rolnicy. To ma przede wszystkim dawać pewność, że trzeba stosować nawozy, trzeba dbać o ziemię, trzeba dbać o plony, aby nigdy tych plonów nie zabrakło" - podsumował Kowalczyk.


Rolnikom dziękowali też przedstawiciele władz wojewódzkich. Wicemarszałek podlaski Sebastian Łukaszewicz podkreślił, że święto chleba w Ciechanowcu jest jednym z największych wydarzeń w kalendarzu regionu.


"Dziękuję za waszą codzienną i bardzo często niełatwą pracę, którą wykonujecie niezależnie od pogody, pory roku czy też wszelkich przeciwności" - powiedział do rolników wicemarszałek. Dodał, że polska wieś była też zawsze ostoją "państwowości, moralności, patriotyzmu". Podkreślił także, że polska żywność jest ceniona za jakość, a konsumenci powinni wybierać w sklepach właśnie rodzime produkty. "Będzie to przejaw naszego patriotyzmu, patriotyzmu konsumenckiego i wsparcia naszych rolników" - dodał. (PAP)


autor: Izabela Próchnicka


kow/ mmu/


Kraj i świat

2022-09-28, godz. 11:40 Szef PSL o wydłużeniu kadencji samorządów: ten projekt to iloczyn bojaźni przed werdyktem wyborczym Ten projekt to suma waszych strachów, iloczyn bojaźni przed werdyktem wyborczym; chcecie ustawić warunki gry pod siebie - mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz… » więcej 2022-09-28, godz. 11:40 Turniej WTA w Parmie - Kania-Choduń w ćwierćfinale debla Paula Kania-Choduń i Czeszka Renata Voracova wygrały z najwyżej rozstawionymi Węgierką Anną Bondar oraz Belgijką Kimberley Zimmermann 6:4, 6:3 w pierwszej… » więcej 2022-09-28, godz. 11:40 T. Trela: projekt PiS ws. wydłużenia kadencji samorządów, to "polityczne krętactwo" Projekt ustawy PiS w sprawie wydłużenia kadencji samorządów, to 'polityczne krętactwo' - ocenił w środę w Sejmie poseł Tomasz Trela (Lewica). Nie dotykajcie… » więcej 2022-09-28, godz. 11:40 UE/ Europosłanka Zalewska: wypowiedź von der Leyen na temat Włoch "arogancka i niedopuszczalna" Europosłanka PiS Anna Zalewska wystosowała w środę pytanie do Komisji Europejskiej dotyczące wypowiedzi przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen na temat… » więcej 2022-09-28, godz. 11:30 DMŚ w tenisie stołowym - polskie ekipy poznały rywali Japonia, Węgry, Słowacja i Uzbekistan będą rywalami polskich tenisistek stołowych w drużynowych mistrzostwach świata, które w piątek rozpoczną się w… » więcej 2022-09-28, godz. 11:30 Minister Buda: nic nie zostało jeszcze przesądzone w sprawie podatku od nadmiarowych zysków firm (korekta) Nic nie zostało jeszcze przesądzone w sprawie podatku od nadmiarowych zysków firm - zapewnił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że rząd… » więcej 2022-09-28, godz. 11:30 KO: w imieniu narodu polskiego składamy wniosek o odrzucenie projektu pozwalającego przesunąć wybory samorządowe Podczas środowej debaty w Sejmie poseł KO Waldy Dzikowski złożył wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy PiS dot. przedłużenia kadencji… » więcej 2022-09-28, godz. 11:30 "The Economist": Życie w europejskich miastach po pandemii; Warszawie bliżej do końca listy niż jej liderów W miastach Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Warszawie, znacznie wolniej wraca jakość życia do poziomu sprzed pandemii Covid-19 niż na Zachodzie Europy… » więcej 2022-09-28, godz. 11:30 Dania/ Min. obrony: mamy powody, by bać się o bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku Istnieją powody, by niepokoić się o bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku, najnowszym przykładem jest podejrzenie sabotażu na odcinkach gazociągów Nord Stream… » więcej 2022-09-28, godz. 11:30 Spiżarnia Caritas w 2021 r. przekazała żywność dla ponad 60 tys. osób W ramach programu Spiżarnia Caritas w 2021 r. sprzedawcy przekazali ponad 7 tys. ton żywności o wartości ponad 88 mln zł. Dzięki temu cykliczne wsparcie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »