Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-14, 06:00 Autor: PAP

Dzieci z łagodną infekcją także mogą mieć długi Covid

U części niehospitalizowanych dzieci z SARS-CoV-2 także pojawia się tzw. długi Covid. Jego ryzyko jest obecnie większe, na było początku pandemii.

Już dosyć dawno ustalono, że konieczność hospitalizacji przy infekcji SARS-CoV2 może zarówno u dorosłych, jak i u dzieci oznaczać rozwój utrzymujących się jeszcze po wyleczeniu zakażenia, przykrych objawów. Tak manifestuje się tzw. długi Covid.


Jednak nowe badanie dotyczące dzieci pokazuje, że przypadłość może się rozwinąć nawet, gdy dany pacjent nie wymaga leczenia szpitalnego.


Naukowcy z University of Texas przeanalizowali dane na temat osób w wieku od 5 do 18 lat zbierane od października 2020 roku. Objęły one okres przed oraz po wprowadzeniu szczepień i różne fale pandemii, w tym powodowane przez warianty delta i omikron.


„Chcieliśmy dowiedzieć się, czy dzieci dotknięte przez ostrą czy ciężką infekcję Covid-19 będą cierpiały z powodu utrzymujących się objawów - tzw. długiego Covid” - mówi prof. Sarah Messiah, autorka badania opisanego na łamach „The Pediatric Infectious Disease Journal” (https://journals.lww.com/pidj/Fulltext/9900/Comparison_of_Persistent_Symptoms_Following.151.aspx).


„Projekt ten jest unikalny, ponieważ to pierwsze populacyjne, opisane w literaturze naukowej badanie, które donosi o obecności długiego Covid u dzieci, które nie były hospitalizowane z powodu Covid-19” - podkreśla specjalistka.


Wśród ponad 1800 młodych osób u 82 pojawił się długi Covid. 1,5 proc. ochotników narzekało na trwające od 4 do 12 tygodni takie objawy, jak zaburzenia smaku i węchu, zmęczenie i kaszel. Kolejne 3,3 proc. z podobnymi problemami borykało się dłużej niż 12 tygodni.


„Chcieliśmy się z tych danych dowiedzieć, co zwiększa zagrożenie długim Covid u dzieci i kto jest bardziej narażony. Kiedy przyjrzeliśmy się czynnikom ryzyka u tych, którzy informowali o objawach w ciągu wcześniejszych 12 tygodni, odkryliśmy, że dzieci niezaszczepione oraz otyłe były bardziej zagrożone rozwojem długiego Covid. Wyniki te zgadzają się z literaturą, według której dzieci i dorośli z chorobami towarzyszącymi oraz niezaszczepieni są bardziej zagrożenie koniecznością hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem” - wyjaśnia prof. Messiah.


Badacze odkryli też inną, istotną zależność. Jak się okazało, dzieci zakażone zanim pojawił się wariant delta, miały większe ryzyko pojawienia się długiego Covid, niż zainfekowane później.


„Jeśli ktoś miał Covid-19 na wcześniejszym etapie pandemii, miał też wyższe ryzyko rozwoju utrzymujących się długo objawów. Przy wariantach delta i omikron wiele dzieci trafiało do szpitali, ale ich objawy były łagodniejsze, a według naszych wyników rzadziej pojawiały się też u nich długotrwałe symptomy” - mówi badaczka.


Naukowcy apelują do rodziców o czujność i o odpowiednie szczepienia. (PAP)


Marek Matacz


mat/ zan/


Kraj i świat

2022-09-26, godz. 11:50 Piłkarska LN - Lato: utrzymanie się to był obowiązek reprezentacji 'Utrzymanie się w grupie A, to był obowiązek reprezentacji' - uważa król strzelców MŚ w 1974 r., a w latach 2008-12 prezes PZPN Grzegorz Lato. Polacy utrzymali… » więcej 2022-09-26, godz. 11:50 Kazachstan/ MSZ: nie uznajemy referendów na terenach Ukrainy okupowanych przez Rosję Kazachstan nie uznaje referendów przeprowadzanych w samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej na wschodzie Ukrainy, a także na południu tego… » więcej 2022-09-26, godz. 11:40 Włochy/ Cząstkowe wyniki wyborów: 43 proc. dla centroprawicy, 26 proc. - centrolewicy Ponad 43 proc. głosów otrzymał blok centroprawicy w niedzielnych wyborach parlamentarnych we Włoszech - takie nadal cząstkowe dane z większości komisji… » więcej 2022-09-26, godz. 11:40 Małopolskie/ Po naprawieniu kotła wznowiono dostawy ciepła w Andrychowie Zakończyła się na naprawa kotła węglowego, który uległ awarii w komunalnej elektrociepłowni w Andrychowie (Małopolskie). Po blisko dwóch tygodniach wznowiono… » więcej 2022-09-26, godz. 11:40 Chiny/ MSZ: liczymy, że nowy rząd Włoch będzie kontynuował pragmatyczną politykę wobec ChRL Liczymy, że nowy rząd Włoch będzie kontynuował aktywną i pragmatyczną politykę wobec Chin - oświadczył w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Wang… » więcej 2022-09-26, godz. 11:30 UKNF: wynik finansowy netto banków w 2021 r. przekroczył 5,9 mld zł Wynik finansowy netto banków w 2021 r. wyniósł 5 mld 976 mln zł i był wyższy o 6 mld 298 mln zł niż w 2020 r., w którym sektor bankowy zanotował stratę… » więcej 2022-09-26, godz. 11:30 Rosja/ Prigożyn, biznesmen zwany „kucharzem Putina”, przyznał się do utworzenia w 2014 r. prywatnej armii - Grupy… Związany z Kremlem biznesmen Jewgienij Prigożyn po raz pierwszy przyznał się publicznie do utworzenia Grupy Wagnera i kierowania tą prywatną armią, która… » więcej 2022-09-26, godz. 11:20 Rosja/ Reuters: co najmniej dziewięć osób, w tym pięcioro dzieci, zginęło w strzelaninie w szkole w Iżewsku (op… W mieście Iżewsk, stolicy republiki Udmurcja w europejskiej części Rosji, doszło w poniedziałek do strzelaniny w szkole; odnotowano co najmniej dziewięć… » więcej 2022-09-26, godz. 11:20 Grupa sportowców stworzyła organizację mającą wspierać polskich olimpijczyków Grupa utytułowanych polskich sportowców stworzyła inicjatywę 'OlimpijczycyPL', mającą na celu wspieranie wszystkich reprezentantów kraju w igrzyskach. Prezesem… » więcej 2022-09-26, godz. 11:20 Korea Płd./ Władze: Chiny i Korea Płn. wznowiły transport kolejowy przez granicę Korea Północna i Chiny wznowiły transport kolejowy przez most na granicy po pięciomiesięcznej przerwie związanej z lockdownem covidowym - podała w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »