Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-13, 12:29 Autor: PAP

Sobota (13.08) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa, dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Białas, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. broni Wiesław Kukuła oraz dowódca 10 Brygady Logistycznej w Opolu gen. bryg. Maciej Siudak podczas prz
Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa, dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Białas, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. broni Wiesław Kukuła oraz dowódca 10 Brygady Logistycznej w Opolu gen. bryg. Maciej Siudak podczas prz
(18:00) Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na pikniku wojskowym w Iławie poinformował, że wojsko wróci do Ostródy - w tym mieście ma się znaleźć batalion czołgów, który będzie częścią 20. Brygady Zmechanizowanej.

Podczas pikniku wojskowego w Iławie (woj. warmińsko-mazurskie) szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że podjął decyzję o "powrocie wojska do Ostródy". Ogłoszenie tej informacji spotkało się z gorącym aplauzem ludzi zgromadzonych na pikniku - wielu biło brawa.

Dowiedz się więcej.

(17:30) W przypadku obecnej katastrofy ekologicznej na Odrze najbardziej prawdopodobny wydaje się zrzut dużej ilości jakichś substancji. Nie mówimy tu o jednej substancji - powiedział PAP prof. dr hab. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Proces renaturalizacji rzeki potrwa kilkanaście, kilkadziesiąt lat - dodał.

Badania pobranej wody z Odry wskazują na jej wysokie zasolenie – poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. W następnym wpisie minister poinformowała, że wyniki toksykologii z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego wykluczyły rtęć jako powód śnięcia ryb.

Dowiedz się więcej.

(15:30) Szef MON odwiedził piknik wojskowy w Ossowie – miejsce bitwy z sierpnia 1920 r.

Jeszcze w tym roku gmach Muzeum Bitwy Warszawskiej osiągnie stan zamknięty i rozpoczną się prace wykończeniowe – powiedział w sobotę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Ossowie pod Warszawą.

Konferencja prasowa ministra obrony odbyła się podczas jednego z kilkudziesięciu pikników wojskowych, które w ten weekend odbywają się w całej Polsce.

Dowiedz się więcej.

(13:30) Męska czwórka podwójna w składzie: Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Fabian Barański zdobyła srebrny medal wioślarskich mistrzostw Europy rozgrywanych w Monachium. Polacy stracili nieco ponad sekundę do Włochów. Trzecie miejsce zajęli Rumuni. (PAP)

To pierwszy medal wywalczony przez biało-czerwonych na regatach w Monachium. W sobotę w finale wystąpi jeszcze żeńska dwójka podwójna w składzie Marta Wieliczko i Joanna Dittmann. (PAP)

(13:10) Burmistrz miasta Schwedt Annekathrin Hoppe (SPD) określiła w sobotę śnięcie ryb w Odrze jako katastrofę ekologiczną na bezprecedensową skalę. Ostrzegła, że jej konsekwencje dla Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry mogą być odczuwalne przez lata.

Dowiedz się więcej.

(13:10) Burmistrz miasta Schwedt Annekathrin Hoppe (SPD) określiła w sobotę śnięcie ryb w Odrze jako katastrofę ekologiczną na bezprecedensową skalę. Ostrzegła, że jej konsekwencje dla Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry mogą być odczuwalne przez lata.

W sobotę w Schwedt nad Odrą rozpoczęła się akcja zbierania śniętych ryb. „Służby ratunkowe zostały wyposażone w kombinezony ochronne. Zakładamy, że (w wodzie) występują substancje, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia” – poinformowała burmistrz w rbb Inforadio.

Dowiedz się więcej.

(11:30) Dodatkowy kontyngent sił USA zostanie rozmieszczony w Bułgarii, by wzmocnić wschodnią flankę NATO - poinformowała misja Stanów Zjednoczonych przy Sojuszu.


Do Bułgarii trafi część liczącej 2,4 tys. żołnierzy 101 dywizji powietrznodesantowej, która będzie rozmieszczona również w Rumunii, na Węgrzech i Słowacji. Na razie nie podano, ilu dokładnie żołnierzy przybędzie do Bułgarii. Według umów dwustronnych w kraju na zasadzie rotacji może przebywać do 2 tys. amerykańskich wojskowych.

Dowiedz się więcej.

(11:10) Badania pobranej wody z Odry wskazują na jej wysokie zasolenie – poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

"Otrzymaliśmy oficjalnie od strony niemieckiej aktualne wyniki badań wody. Nie stwierdzono obecności rtęci. Analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie. W Polsce trwają kompleksowe badania toksykologiczne. Poinformujemy o kolejnych wnioskach" – podała minister na Twitterze.

Dowiedz się więcej.

(10:30) Komendant główny policji wyznaczył 1 mln zł nagrody za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej – powiedział w sobotę wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

W czasie konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim wiceszef MSWiA Maciej Wąsik powiedział, że służby państwowo działają w trybie ciągłym.

Dowiedz się więcej.

(10:30) Wyniki laboratoryjne badań wody pobranej ze skażonej Odry są takie same po stronie niemieckiej jak i polskiej - poinformował podczas sobotniej konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

"Do ministerstwa klimatu oficjalnie z Republiki Federalnej Niemiec wpłynęła informacja, że wyniki niemieckie są tożsame z wynikami polskimi w zakresie również zawartości rtęci. (...) Mamy te same parametry, które wskazują na podwyższone niektóre czynniki między innymi parametry chemiczne i fizyczne" - powiedział Ozdoba.

Dowiedz się więcej.

(10:20) Premier: zrobimy wszystko, aby ograniczyć straty i zminimalizować negatywne skutki zanieczyszczenia dla Odry

Zrobimy wszystko, aby ograniczyć straty i zminimalizować negatywne skutki zanieczyszczenia dla Odry, codziennie odbieram raporty od służb – powiedział w sobotę w Gorzowie Wielkopolskim (woj. lubuskie) premier Mateusz Morawiecki. Nie wykluczył kolejnych konsekwencji kadrowych.

Dowiedz się więcej.

(9:00) Tyrania Władimira Putina i jego wojna na Ukrainie sprawiły, że obudził się "śpiący gigant" Europy, Niemcy, które muszą teraz zmienić politykę energetyczną, zagraniczną i obronną. Dla Berlina jest to szansą, a dla prezydenta Rosji może stać się koszmarem - pisze „Economist".

Partnerskie relacje Niemiec z Rosją i ich uzależnienie od rosyjskiego gazu zostały zdezawuowane przez wojnę na Ukrainie. Nie tylko bowiem okazało się jak bardzo narażony był Berlin na energetyczny szantaż Kremla, ale też że import surowców z Rosji jest finansowaniem jej operacji wojennych - przypomina brytyjski tygodnik.

Dowiedz się więcej.

(7:30) Woda deszczowa już nigdzie na świecie nie nadaje się do picia

Smutną konkluzję przynosi nowy raport szwedzkich naukowców, którzy badali skład chemiczny deszczówki w różnych rejonach świata. Okazało się, że skażenie nieulegającymi biodegradacji chemikaliami dotyczy już całej naszej planety. Na Ziemi nie ma już miejsc, gdzie poziom związków per- i polifluoroalkilowych (PFAS) w wodzie deszczowej nie przekracza bezpiecznego poziomu.

Dowiedz się więcej.

(7:00) Kompletne zaburzenie funkcjonowania ekosystemu Odry w wyniku zatrucia substancją toksyczną potrwa dziesięciolecia - ocenił profesor w Katedrze Hydrobiologii, Ichtiologii i Biotechnologii Rozrodu w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie Adam Tański.

"Jeszcze w czwartek, kiedy miałem tylko informację, że (w Odrze – PAP) może być to tak zwany metyzylen, związek chemiczny, bardzo toksyczny, szkodliwy dla życia ryb, sprawa była prostsza, jeżeli chodzi o diagnozę, dlaczego ryby sną" – przyznał w rozmowie z PAP prof. Tański.

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-10-07, godz. 11:10 Piłkarski weekend w Europie - klasyki w Niemczech i we Włoszech Najciekawiej zapowiadające się mecze najbliższego weekendu w piłkarskich ligach Europy odbędą się w Niemczech i we Włoszech - Borussia Dortmund w klasyku… » więcej 2022-10-07, godz. 11:10 Tusk: ostatnie wypowiedzi Komorowskiego nie prezentują poglądów PO Bronisław Komorowski ma rację, mówiąc, że jest poza Platformą Obywatelską, jego ostatnie wypowiedzi: na temat aborcji i rozmów Ukrainy z Putinem nie prezentują… » więcej 2022-10-07, godz. 11:10 Wystawiono na sprzedaż białego cadillaca escalade z serialu „Rodzina Soprano” Fani serialowych pamiątek i motoryzacyjnych perełek mogą zacierać ręce. Do kupienia jest biały cadillac escalade z 2003 roku, który był używany podczas… » więcej 2022-10-07, godz. 11:10 R. Terlecki: Marek Kuchciński zostanie powołany na szefa KPRM prawdopodobnie w poniedziałek Marek Kuchciński zostanie powołany na szefa KPRM prawdopodobnie w poniedziałek - powiedział portalowi i.pl szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Te… » więcej 2022-10-07, godz. 11:10 Illumination i Nintendo prezentują pierwszy zwiastun „The Super Mario Bros. Film”, który będzie miał premierę… SANTA MONICA, Kalifornia --(BUSINESS WIRE)-- Illumination (Siedziba: Santa Monica, CA, USA; założyciel i dyrektor generalny: Chris Meledandri) i Nintendo Co.… » więcej 2022-10-07, godz. 11:10 Prezydent: nauka odgrywa doniosłą rolę, w niespokojnych czasach szczególną (krótka) Nauka odgrywa doniosłą rolę we współczesnym świecie. W trudnych, niespokojnych czasach jej znaczenie jest szczególnie wielkie - powiedział w piątek prezydent… » więcej 2022-10-07, godz. 11:10 Premier: jesteśmy przeciwni niszczeniu jednolitego rynku europejskiego (krótka) Jesteśmy zdecydowanie przeciwni niszczeniu jednolitego rynku europejskiego. Będziemy dyskutować na Radzie Europejskiej, w jaki sposób kształtować sprawiedliwą… » więcej 2022-10-07, godz. 11:10 W Polsce wykonano dotąd blisko 57 mln szczepień przeciw COVID-19 Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 56 959 799 szczepionek - wynika z danych zamieszczonych w piątek na… » więcej 2022-10-07, godz. 11:00 PiS: budżet na 2023 r. to budżet bezpieczeństwa i odpowiedzialności Projekt budżetu na 2023 r. odpowiada na wyzwania makroekonomiczne - zapewnił w piątek w Sejmie Andrzej Kosztowniak z PiS. Według niego to budżet bezpieczeństwa… » więcej 2022-10-07, godz. 11:00 Wąsik: Są pieniądze na budowę zapory perymetrycznej na granicy z Rosją Straż Graniczna uzyskała środki na budowę zapory perymetrycznej na granicy z Rosją - poinformował w piątek w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »