Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-12, 19:00 Autor: PAP

Łódź/ W EC1 powstanie wystawa "Materia kina"

Narodowe Centrum Kultury Filmowej w EC1 Łódź rozpoczyna prace nad wystawą stałą "Materia kina", która będzie poświęcona kolejnym fazom realizacji filmu. Na realizację ekspozycji finansowanej w ramach funduszy UE przeznaczono ponad 7,1 mln zł. Otwarcie ma nastąpić w 2023 roku.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej (NCKF) ma być jedynym w Polsce i w tej części Europy ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym dla wszystkich zainteresowanych światem filmu i kulturą audiowizualną; centrum wiedzy i spotkań w niezwykłej przestrzeni zrewitalizowanej elektrociepłowni EC1, w sercu Nowego Centrum Łodzi.


Największą atrakcją NCKF-u mają być wystawy stałe, unikatowe pracownie edukacyjne i trzysalowe kino. Jak zapowiadają organizatorzy, na 3,2 tys. metrów kwadratowych zwiedzający zostaną zaproszeni na narracyjne ekspozycje poświęcone historii, teraźniejszości i przyszłości kina.


Prace nad pierwszą wystawą - "Kino Polonia", która będzie opowieścią o 120-letniej historii kultury filmowej na ziemiach polskich od pierwszych projekcji po czasy współczesne, trwają już od grudnia 2021 roku. Kilka dni temu EC1 Łódź podpisało umowę z firmą Trias Avi na wykonanie aranżacji i przestrzeni drugiej wystawy stałej, która ma być przedstawiona zwiedzającym w 2023 roku.


"Wystawa +Materia kina+ będzie poświęcona kolejnym fazom realizacji filmu. Następujące po sobie stanowiska zostaną powiązane w rozgrywkę, w ramach której zwiedzający będą realizować zadania związane z różnymi etapami produkcji filmu, takimi jak np. skompletowanie ekipy realizatorskiej, wybór obsady, zaplanowanie ruchów kamery, wymyślenie tytułu i projektu plakatu filmowego czy zaplanowanie budżetu produkcji i promocji. Dzięki temu zapoznają się z cechami charakterystycznymi dla każdego etapu powstawania dzieła filmowego" – wyjaśnia producentka wykonawcza wystawy Anna Warda.


Elementami towarzyszącymi rozgrywce będą stanowiska, na których zwiedzający będą mogli na podstawie analiz istniejących filmów odkrywać zagadnienia dotyczące poszczególnych etapów produkcji filmowej. Zaprezentowane na nich materiały pozwolą zapoznać się ze źródłami inspiracji polskich filmowców, obejrzeć projekty graficzne scenografii i kostiumów, zapoznać się z fragmentami scenariuszy czy zajrzeć za kulisy tworzenia efektów specjalnych.


Zdaniem dyrektora technicznego Trias AVI Jakuba Szymusia, EC1 Łódź, którego częścią jest NCKF, to - obok Centrum Nauki Kopernik, Epi-Centrum w Białymstoku lub powstającego Morskiego Centrum Nauki, największa i najbardziej rozpoznawalna ekspozycja w Polsce. "Warto podkreślić, że w przypadku wszystkich wymienionych obiektów, Trias AVI był lub nadal jest zaangażowany w realizację wystaw" - dodał.


Planowany czas realizacji "Materii kina" to 10 miesięcy, a kwota finansowania wynosi ponad 7,1 mln zł brutto. Kuratorem wystawy jest Adam Uryniak, a jej producentką wykonawczą Anna Warda. Projekt finansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w ramach komponentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.


Narodowe Centrum Kultury Filmowej, działające w ramach EC1 Łódź Miasto Kultury, jest instytucją współprowadzoną przez Miasto Łódź i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)


Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska


agm/ pat/


Kraj i świat

2022-09-26, godz. 11:50 Piłkarska LN - Lato: utrzymanie się to był obowiązek reprezentacji 'Utrzymanie się w grupie A, to był obowiązek reprezentacji' - uważa król strzelców MŚ w 1974 r., a w latach 2008-12 prezes PZPN Grzegorz Lato. Polacy utrzymali… » więcej 2022-09-26, godz. 11:50 Kazachstan/ MSZ: nie uznajemy referendów na terenach Ukrainy okupowanych przez Rosję Kazachstan nie uznaje referendów przeprowadzanych w samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej na wschodzie Ukrainy, a także na południu tego… » więcej 2022-09-26, godz. 11:40 Włochy/ Cząstkowe wyniki wyborów: 43 proc. dla centroprawicy, 26 proc. - centrolewicy Ponad 43 proc. głosów otrzymał blok centroprawicy w niedzielnych wyborach parlamentarnych we Włoszech - takie nadal cząstkowe dane z większości komisji… » więcej 2022-09-26, godz. 11:40 Małopolskie/ Po naprawieniu kotła wznowiono dostawy ciepła w Andrychowie Zakończyła się na naprawa kotła węglowego, który uległ awarii w komunalnej elektrociepłowni w Andrychowie (Małopolskie). Po blisko dwóch tygodniach wznowiono… » więcej 2022-09-26, godz. 11:40 Chiny/ MSZ: liczymy, że nowy rząd Włoch będzie kontynuował pragmatyczną politykę wobec ChRL Liczymy, że nowy rząd Włoch będzie kontynuował aktywną i pragmatyczną politykę wobec Chin - oświadczył w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Wang… » więcej 2022-09-26, godz. 11:30 UKNF: wynik finansowy netto banków w 2021 r. przekroczył 5,9 mld zł Wynik finansowy netto banków w 2021 r. wyniósł 5 mld 976 mln zł i był wyższy o 6 mld 298 mln zł niż w 2020 r., w którym sektor bankowy zanotował stratę… » więcej 2022-09-26, godz. 11:30 Rosja/ Prigożyn, biznesmen zwany „kucharzem Putina”, przyznał się do utworzenia w 2014 r. prywatnej armii - Grupy… Związany z Kremlem biznesmen Jewgienij Prigożyn po raz pierwszy przyznał się publicznie do utworzenia Grupy Wagnera i kierowania tą prywatną armią, która… » więcej 2022-09-26, godz. 11:20 Rosja/ Reuters: co najmniej dziewięć osób, w tym pięcioro dzieci, zginęło w strzelaninie w szkole w Iżewsku (op… W mieście Iżewsk, stolicy republiki Udmurcja w europejskiej części Rosji, doszło w poniedziałek do strzelaniny w szkole; odnotowano co najmniej dziewięć… » więcej 2022-09-26, godz. 11:20 Grupa sportowców stworzyła organizację mającą wspierać polskich olimpijczyków Grupa utytułowanych polskich sportowców stworzyła inicjatywę 'OlimpijczycyPL', mającą na celu wspieranie wszystkich reprezentantów kraju w igrzyskach. Prezesem… » więcej 2022-09-26, godz. 11:20 Korea Płd./ Władze: Chiny i Korea Płn. wznowiły transport kolejowy przez granicę Korea Północna i Chiny wznowiły transport kolejowy przez most na granicy po pięciomiesięcznej przerwie związanej z lockdownem covidowym - podała w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »