2022-08-11, 23:30 Autor: PAP

Piłkarska LK - Raków i Lech grają dalej, faza grupowa o krok (podsumowanie)

Raków Częstochowa i Lech Poznań awansowały do czwartej, decydującej rundy kwalifikacji piłkarskiej Ligi Konferencji. Wicemistrz Polski po drugi pokonał Spartak Trnawa, tym razem 1:0, a "Kolejorz" wygrał z Vikingurem Reykjavik po dogrywce 4:1 i odrobił straty z Islandii.

Raków potwierdził, że w europejskich pucharach czuje się jak ryba w wodzie i bardzo ciężko mu jest strzelić bramkę. A zwycięstwo 2:0 na Słowacji w pierwszym spotkaniu oznaczało, że zachowanie czystego konta będzie równoznaczne z awansem. Piłkarze trenera Marka Papszuna "na zero z tyłu" zagrali już po raz dziewiąty w 10. w historii meczu na międzynarodowej arenie.

Jedynego gola po akcji Hiszpana Iviego Lopeza uzyskał w 68. minucie Władysław Koczerhin. To już trzecie trafienie Ukraińca w tegorocznej rywalizacji w LK.

Rywalem ekipy spod Jasnej Góry w 4. decydującej rundzie eliminacji będzie Slavia Praga. Pierwsze spotkanie - 18 sierpnia w Częstochowie o godz. 18.

Slavia w 3. rundzie w dwumeczu okazała się lepsza od Panathinaikosu Ateny. Pierwsza potyczka w stolicy Czech zakończyła się zwycięstwem 2:0 siedmiokrotnego mistrza tego kraju. W rewanżu w Atenach gospodarze prowadzili 1:0 od 58. minuty po golu Słoweńca Andraża Sporara, a w czwartej minucie doliczonego czasu gry wyrównał Vaclav Jurecka.

Przed rokiem Slavia była przeciwnikiem Legii Warszawa w decydującej fazie kwalifikacji Ligi Europy. W Pradze było 2:2, a rewanż przed własną publicznością ówczesny mistrz Polski wygrał 2:1 i awansował do rozgrywek grupowych.

Częstochowianie po raz drugi z rzędu dotarli do decydującej rundy kwalifikacji LK - w poprzednim sezonie wyeliminował ich belgijski KAA Gent (1:0, 0:3).

Raków był przed rewanżem w dość komfortowej sytuacji, a Lech z Vikingurem musiał odrabiać straty po 0:1 przed tygodniem w Reykjaviku.

"Kolejorz" tym razem stanął na wysokości zadania i nie powtórzyła się historia sprzed ośmiu lat, kiedy został wyeliminowany z Ligi Europy przez inną drużynę z Islandii - Stjernen, choć poznaniacy na własne życzenie skomplikowali sobie życie i spędzili na boisku pół godziny dłużej niż mogli.

W ostatnim kwadransie pierwszej połowy w roli głównej wystąpił Kristoffer Velde. Norweg najpierw dobrze obsłużył szwedzkiego napastnika Mikaela Ishaka, a tuż przed przerwą świetnie wyszedł do podania portugalskiego obrońcy Joela Pereiry i podwyższył na 2:0.

W drugiej połowie gospodarze mieli okazje do zdobycia kolejnych bramek, ale zawodziła skuteczność. W ostatniej akcji regulaminowego czasu gry jeden z niewielu ataków gości dał im gola po strzale z bliska Danijela Djurica i konieczna była dogrywka.

W niej po pięciu minutach ładnym uderzeniem z dalszej odległości popisał się Filip Marchwiński i miejscowi wygrywali 3:1. Później czerwoną kartką, po drugiej żółtej, obejrzał Julius Magnusson, Portugalczyk Alfonso Sousa zmarnował rzut karny, a chwilę później zrehabilitował się i ustalił rezultat na 4:1.

O awans do fazy grupowej piłkarze trener Johna van den Broma powalczą z luksemburskim F91 Dudelange. Zespół ten został wyeliminowany przez szwedzkie Malmoe FF w kwalifikacjach Ligi Europy. W rewanżu na własnym stadionie rywal "Kolejorza" zremisowała 2:2, ale pierwsze spotkanie przegrał 0:3.

Zespół Dudelange także całkiem niedawno miał okazję mierzyć z polskim klubem - w 3. rundzie eliminacji Ligi Europy w 2018 roku okazał się lepszy od Legii. Przy Łazienkowskiej goście zwyciężyli 2:1, a w Luksemburgu było 2:2.

Pierwsze spotkanie Lech - Dudelange 18 sierpnia w Poznaniu.(PAP)

pp/ co/

2024-03-28, godz. 18:00 Ekstraklasa piłkarska - Siemieniec: na tym etapie nie ma już łatwych spotkań Przed starciem lidera z Białegostoku z ostatnią drużyną piłkarskiej ekstraklasy ŁKS Łódź trener Jagiellonii Adrian Siemieniec podkreśla, że na tym etapie… » więcej 2024-03-28, godz. 18:00 Wspólne oświadczenie po polsko-ukraińskich konsultacjach: oba kraje łączy wyjątkowe partnerstwo (krótka) Polskę i Ukrainę łączy wyjątkowe partnerstwo. Będziemy dążyć do znalezienia długoterminowych rozwiązań dzielących nas obecnie wyzwań - czytamy we… » więcej 2024-03-28, godz. 18:00 Słowacja/ Ostra debata kandydatów przed druga turą wyborów prezydenckich Słowackie radio publiczne zorganizowało w czwartek pierwszą, bezpośrednią debatę kandydatów na prezydenta, Ivana Korczoka i Petra Pellegriniego. Konkurenci… » więcej 2024-03-28, godz. 18:00 Tusk po spotkaniu ze Szmyhalem: jesteśmy bliscy rozwiązań w sprawie tranzytu (opis) Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że Polska i Ukraina są bliskie rozwiązań, które sprawią, że tranzyt ukraińskich produktów rolnych nie będzie… » więcej 2024-03-28, godz. 17:50 Szefowa MEN: nie planujemy organizacji punktów szczepień w szkołach (korekta) Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że resort nie planuje organizacji punktów szczepień w szkołach. Zastrzegła, że wyjątkiem mogą być szczepienia… » więcej 2024-03-28, godz. 17:50 El. ME 2025 kobiet - trener Islandii: Polki to silny zespół, potrafiący zaskoczyć Mecz eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy kobiet 2025 pomiędzy reprezentacjami Islandii i Polski (5 kwietnia) może być ciekawy, ponieważ oba zespoły… » więcej 2024-03-28, godz. 17:50 Wybory/ W obie niedziele wyborcze po cztery konferencje PKW W niedzielę 7 kwietnia, w dniu wyborów samorządowych, a także w dniu drugiej tury 21 kwietnia Państwowa Komisja Wyborcza zaplanowała po cztery konferencje… » więcej 2024-03-28, godz. 17:40 Szef MS odwołał pięcioro sędziów z delegacji do Sądu Apelacyjnego w Warszawie Szef MS Adam Bodnar odwołał w czwartek pięcioro sędziów z delegacji do pełnienia obowiązków w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Wśród nich jest szefowa… » więcej 2024-03-28, godz. 17:40 Francja/ Groźby śmierci wobec dyrektora liceum wywołały szeroką debatę o laickości szkół Premier Francji Gabriel Attal interweniował, gdy okazało się, że dyrektor liceum, który wdał się w spór z uczennicą na temat zakazanej we francuskim systemie… » więcej 2024-03-28, godz. 17:40 Ekstraklasa piłkarska - Urban: Legia goni czołówkę, my chcemy do niej dołączyć Piłkarze Górnika podejmą w poniedziałek Legię Warszawa w meczu 26. kolejki ekstraklasy. „Nikt nie ma nic do stracenia, a dużo do zyskania. Legia goni czołówkę… » więcej