Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-11, 22:10 Autor: PAP

Komisarz Wojciechowski: Polska otrzyma fundusze na KPO

Polska otrzyma fundusze na KPO - powiedział w czwartek komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zwrócił uwagę, że nie został jeszcze złożony wniosek o płatność.

Komisarz UE ds. rolnictwa na pytanie Polsat News o to, czy za brak pieniędzy z KPO odpowiada Prawo i Sprawiedliwość, czy Bruksela, powiedział, że to przedwczesne pytanie, ale - jak dodał - pieniądze trafią do Polski. "Polska otrzyma fundusze na KPO" - zapewnił Wojciechowski.


Dodał, że Polska ma zatwierdzony Krajowy Plan Odbudowy, ale nie został jeszcze złożony wniosek o płatność.


"Według mojej oceny Polska wypełniła wszystkie kamienie milowe wymagane dla tego planu. Takie były warunki podjęcie tej decyzji 1 czerwca, w której podjęciu uczestniczyłem. KE uznała widoczny postęp i ten plan mógł być zatwierdzony" - powiedział.


Janusz Wojciechowski był również pytany o problemy na rynku żywności w związku z wojną na Ukrainie. W odpowiedzi podkreślił, że żywności w Polsce i w UE nie zabraknie. "Musimy jednak być przygotowani na to, że kryzys na Ukrainie będzie się pogłębiał. Trzeba realnie liczyć się z kryzysem głodowym i migracją głodową z Ukrainy" - wskazał unijny komisarz ds. rolnictwa.


Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in., że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".


15 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie, z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstaje Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Prezydent - kierując w lutym tego roku projekt do Sejmu - podkreślał, że jego celem jest naprawienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju oraz "danie rządowi narzędzia" do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odblokowania Krajowego Planu Odbudowy. Zmian w SN oczekiwała KE w związku z decyzją Trybunału Sprawiedliwości UE z lipca ub. roku. Komisja m.in. od zmian w tym zakresie uzależniała akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy.


Pod koniec lipca szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała "DGP", że aby otrzymać środki z Krajowego Planu Odbudowy, Polska musi wywiązać się ze zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych. Przyznała, że nowe prawo jest ważnym krokiem, jednak "nowa ustawa (nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym - PAP) nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej". Von der Leyen podkreśliła, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, co jeszcze nie nastąpiło. "W szczególności nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa. Jesteśmy w kontakcie z władzami polskimi w tych kwestiach i zależy nam na znalezieniu rozwiązania" - dodała. (PAP)


lgs/ mk/


Kraj i świat

2022-10-04, godz. 14:50 LM piłkarzy ręcznych – Dujszebajew: mecze z THW Kiel zawsze są wyjątkowe Piłkarze ręczni Łomży Industrii Kielce w 4. kolejce Ligi Mistrzów zmierzą się w czwartek we własnej hali z THW Kiel. „Mecze z tą drużyną zawsze są… » więcej 2022-10-04, godz. 14:50 Małopolskie/ Pierwsze wyniki badań obszaru wokół zapadliska w Trzebini Wyniki dotychczasowych badań przeprowadzonych w rejonie cmentarza w Trzebini (Małopolskie), gdzie wystąpiło zapadlisko nie wykazały, aby pod tym terenem była… » więcej 2022-10-04, godz. 14:50 Pomorskie/ Kierowca potrącił siedem dzików w powiecie bytowskim Siedem dzików potrącił kierowca samochodu na drodze w okolicy Parchowa. Sześć zwierząt zginęło pod kołami, jedno uciekło do lasu. Kierowca miał wiele… » więcej 2022-10-04, godz. 14:50 Wielkopolskie/ Śmiertelny wypadek na S5; auto potrąciło robotnika pracującego w pasie drogowym Do śmiertelnego wypadku doszło we wtorek po południu na trasie S5 między węzłami Konarzewo i Stęszew (woj. wielkopolskie). Samochód osobowy śmiertelnie… » więcej 2022-10-04, godz. 14:50 Podlaskie/ 15,6 mln zł dodatkowych pieniędzy mają dostać podlaskie szpitale sieciowe 15,6 mln zł mają dostać do końca 2022 r. podlaskie szpitale sieciowe w ramach mechanizmu korygującego tzw. 16 proc. - poinformował we wtorek na konferencji… » więcej 2022-10-04, godz. 14:50 Prognoza pogody na 5 i 6 października Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa północno-zachodnia będzie w zasięgu rozległego niżu z frontami atmosferycznymi oraz… » więcej 2022-10-04, godz. 14:50 Bank Światowy: polska gospodarka może urosnąć o 1,6 proc. w 2023 r. W przyszłym roku polska gospodarka może urosnąć o 1,6 proc. w porównaniu do 4,0 proc. szacowanych na 2022 r. i do 3,6 proc. oczekiwanych w poprzedniej prognozie… » więcej 2022-10-04, godz. 14:50 Turniej ATP w Astanie - lider rankingu Alcaraz przegrał już w pierwszej rundzie Carlos Alcaraz, który od 12 września jest liderem rankingu ATP, przegrał z Belgiem Davidem Goffinem 5:7, 3:6 w pierwszej rundzie turnieju ATP 500 w Astanie… » więcej 2022-10-04, godz. 14:50 „Der Spiegel”: KE obawia się niedoborów energii i innych sytuacji kryzysowych w Europie Komisja Europejska obawia się, że brak energii, spowodowany wojną na Ukrainie i sankcjami wobec Rosji, może nadal prowadzić do poważnych problemów z dostawami… » więcej 2022-10-04, godz. 14:50 Pomorskie/ Ponad 4 mln tabletek z jodkiem potasu trafiło do samorządów Samorządy na Pomorzu otrzymały tabletki zawierające jodek potasu. 'Każdy samorząd przygotował plan ich dystrybucji' - poinformował we wtorek wojewoda pomorski… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »