Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-10, 10:32 Autor: PAP

Środa (10.08) - zobacz najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Pożar lasu w Saint Magne, w regionie Gironde w południowo-zachodniej Francji [fot. PAP/EPA/HANDOUT/SDIS 33 HANDOUT]
Pożar lasu w Saint Magne, w regionie Gironde w południowo-zachodniej Francji [fot. PAP/EPA/HANDOUT/SDIS 33 HANDOUT]
(21:00) Rosja ma dużo instrumentów, aby działać globalnie, wciąż jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ - powiedział ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski. Dodał, że nie ma obecnie dyskusji o wykluczeniu Rosji z Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Szczerski podkreślił w rozmowie z Polsat News, że wojna Rosji z Ukrainą nie jest konfliktem lokalnym, a jej skutki są widoczne w każdej części świata, który jego zdaniem obecnie jest bardzo niestabilny.

Dowiedz się więcej.

(19:40) Synoptyk IMGW: czwartek najgorętszy na zachodzie - do 30 st. C

W czwartek na przeważającym obszarze kraju będzie słoneczna aura. Najcieplej na zachodzie - tam termometry wskażą 30 stopni Celsjusza. Przelotny deszcz i lokalne burze są możliwe na południowym wschodzie - powiedział PAP synoptyk IMGW Kamil Walczak.

Dowiedz się więcej.

(17:30) W okolicach Oławy (woj. dolnośląskie) wyłowiono z Odry około 5 ton śniętych ryb. Proces ich zbioru w okolicach dolnośląskiego Głogowa i Cigacic (woj. lubuskie) wciąż trwa - przekazał w środę prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Zaznaczył, że nie odnotowano obumierania innych organizmów.

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca odniósł się podczas konferencji prasowej w środę do aktualnej sytuacji na Odrze i zgłoszeń dotyczących zaobserwowania śniętych ryb. Zwiększona liczba śniętych ryb wystąpiła na kanale Odry w miejscowości Oława. Informację tę podał Polski Związek Wędkarski.

Dowiedz się więcej

(17:10) Wydarzenia sportowe w skrócie, środa 10 sierpnia, 17.00

Prezes PZPN Cezary Kulesza potwierdził PAP, że 16 listopada – tuż przed wylotem na mundial – reprezentacja Polski zagra z Chile w Warszawie. "Porozumieliśmy się z chilijską federacją. Do ustalenia pozostały nam jedynie szczegóły" – dodał.

Dowiedz się więcej

(16:10) 17 chińskich myśliwców naruszyło w środę linię mediany Cieśniny Tajwańskiej – poinformował resort obrony Tajwanu. Mediana ta, to nieformalna granica kontroli morskiej między ChRL a Tajwanem.

Armia Chin kontynuowała w środę ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu - poinformował przedstawiciel tajwańskiego ministerstwa obrony, cytowany przez agencję Reutera.

Dowiedz się więcej

(14:10) Wzywamy Rosję do natychmiastowego wycofania swoich wojsk z terytorium Ukrainy i przekazania rządowi w Kijowie pełnej kontroli nad Zaporoską Elektrownią Atomową na południu kraju - oświadczyli w środę ministrowie spraw zagranicznych państw G7. Treść ich komunikatu przekazała agencja Reutera.

Szefowie dyplomacji wezwali też Kreml do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej sąsiedniego państwa, a także przywrócenia władzom w Kijowie zwierzchnictwa nad "wszystkimi obiektami jądrowymi, znajdującymi się w uznanych przez społeczność międzynarodową granicach Ukrainy w celu zapewnienia ich bezpiecznego funkcjonowania".

Dowiedz się więcej

(13:50) Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński spotkał się w środę z Wasylem Zwaryczem, ambasadorem Ukrainy w Polsce. Tematem spotkania było m.in. wsparcie udzielane przez MKiDN ukraińskim instytucjom kultury oraz pomoc dla ludzi kultury, którzy w wyniku wojny znaleźli się na terenie Polski.

Na stronie MKiDN przypomniano, że Wasyl Zwarycz został mianowany przez prezydenta Ukrainy na stanowisko Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ukrainy w Polsce na początku lutego br., jednak ze względu na wybuch wojny na Ukrainie rozpoczął swoją misję dopiero w czerwcu br., zastępując na stanowisku Andrija Deszczycę.

Dowiedz się więcej

(13:50) Albo Polska otrzyma pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, albo czeka nas śmierć gospodarcza; Eurostat prognozuje, że w 2023 r. inflacja w Polsce będzie najwyższa w Europie - powiedział w środę PAP.PL szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w poniedziałkowym wywiadzie dla tygodnika "Sieci" odniósł się do relacji Polski z Brukselą w kontekście odblokowania środków z unijnego Funduszu Odbudowy, które mają być rozdysponowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy. "Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, ale ustępstwa nic nie dały. Była umowa – z naszej strony dotrzymana. Z tamtej złamana. Czas wyciągnąć wnioski" - powiedział Kaczyński.

Dowiedz się więcej

(10:00) Wobec embarga na rosyjski węgiel, Europa szuka tego surowca już nie tylko w Australii, RPA czy Indonezji, ale też np. w Tanzanii, Kazachstanie i Nigerii

„Mimo wysiłków wielu krajów na rzecz ograniczania importu węgla, analiza rosyjskiego eksportu drogą morską od czasu inwazji na Ukrainę (…) wskazuje, że nie tylko udało się utrzymać, ale również zwiększyć jego wielkość” - wskazano w opublikowanym przez katowicki oddział ARP comiesięcznym podsumowaniu publikacji prasowych dotyczących światowego rynku węgla.

Dowiedz się więcej

(8:10) Rosyjska rakieta wyniosła we wtorek na orbitę okołoziemską irańskiego satelitę zwiadowczego, który może zostać wykorzystany do zbierania wojskowych danych wywiadowczych na temat Ukrainy

Władze Iranu twierdzą, że satelita teledetekcyjny Chajam, wyposażony w kamerę o wysokiej rozdzielczości, będzie używany do celów cywilnych. Amerykańscy urzędnicy i niezależni eksperci sądzą jednak, że podniesie on zdolności Teheranu do monitorowania potencjalnych celów w Izraelu i na całym Bliskim Wschodzie – podał dziennik „New York Times”.

Dowiedz się więcej

(7:30) Nauczyciele z okupowanego przez siły rosyjskie Enerhodaru w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy utworzyli dla dzieci tego miasta szkołę online, prowadzoną z terenów kontrolowanych przez władze ukraińskie

„Kierownictwo nad tym projektem objęły osoby przebywające w Zaporożu. Od 1 września wszyscy uczniowie enerhodarskich placówek oświatowych będą mogli włączyć się do nauki” – zapewnił Orłow na Telegramie

Dowiedz się więcej

(6:40) Nielegalni migranci, którzy próbowali ostatnio przekroczyć granicę polsko-białoruską pochodzą aż z czterdziestu państw, przede wszystkim afrykańskich

Z Dżibuti, Beninu, Gabonu, Nowej Gwinei, Chin, a nawet z Haiti i Mauritiusu pochodzą osoby, które latem próbowały nielegalnie sforsować granicę polsko-białoruską.

Dowiedz się więcej

Kraj i świat

2022-10-07, godz. 11:00 PiS: budżet na 2023 r. to budżet bezpieczeństwa i odpowiedzialności Projekt budżetu na 2023 r. odpowiada na wyzwania makroekonomiczne - zapewnił w piątek w Sejmie Andrzej Kosztowniak z PiS. Według niego to budżet bezpieczeństwa… » więcej 2022-10-07, godz. 11:00 Wąsik: Są pieniądze na budowę zapory perymetrycznej na granicy z Rosją Straż Graniczna uzyskała środki na budowę zapory perymetrycznej na granicy z Rosją - poinformował w piątek w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw… » więcej 2022-10-07, godz. 11:00 Lewica zapowiada dalsze prace nad budżetem w Sejmie Klub Lewicy będzie pracował nad budżetem na rok 2023 w komisjach sejmowych - zapowiedział podczas piątkowej debaty poseł Tomasz Trela Lewicy nie zdradzając… » więcej 2022-10-07, godz. 11:00 Ukraina/ W Kijowie rozpoczęły się XVII Dni Kina Polskiego W stolicy Ukrainy rozpoczęły się w czwartek wieczorem XVII Dni Kina Polskiego. Jest to wydarzenie, organizowane przez Instytut Polski w Kijowie. W tym roku… » więcej 2022-10-07, godz. 11:00 Francja/ Brak paliwa na wielu stacjach benzynowych, kilometrowe kolejki samochodów Na wielu stacjach benzynowych we Francji ustawiają się od kilku dni kilometrowe kolejki samochodów. Około 15 proc. stacji w kraju nie ma paliwa, głównie… » więcej 2022-10-07, godz. 11:00 MI: ograniczenia w przewozach drogowych do, z i przez terytorium Federacji Rosyjskiej (komunikat) Ministerstwo Infrastruktury informuje: Ministerstwo Infrastruktury informuje o ograniczeniach obowiązujących od 10 października 2022 r. w wykonywaniu międzynarodowych… » więcej 2022-10-07, godz. 11:00 Tusk o Kuchcińskim: trzeba spytać prezesa PiS, dlaczego skompromitowany polityk znalazł się w tak kluczowym miejscu Trzeba skierować bezpośrednie pytanie do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o to, jakie argumenty stoją za tym, żeby skompromitowany polityk, którego sam… » więcej 2022-10-07, godz. 10:50 Warmińsko-mazurskie/ Straż graniczna przejęła papierosy o wartości 163 tys. zł Funkcjonariusze straży granicznej w Braniewie przejęli białoruskie papierosy o szacunkowej wartości 163 tys. zł. Przewoził je 45-latek z Suwałk, który… » więcej 2022-10-07, godz. 10:50 Lider PO o Nuclear Sharing: dopóki taka mizerna administracja nami rządzi, wolę, żeby nie miała broni atomowej. Póki taka bałaganiarska administracja z panami typu Jacek Sasin, takie polityczne monstra zarządzają naszym życiem publicznym, to wolę, żeby nie mieli do… » więcej 2022-10-07, godz. 10:50 17 listopada Solidarność zorganizuje manifestację w Warszawie (opis) Po dwóch turach rozmów z rządem Solidarność zdecydowała o zorganizowaniu 17 listopada protestu w Warszawie. W ocenie Związku propozycje rządu nie gwarantują… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »