Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-09, 17:10 Autor: PAP

Mazowieckie/ Powstaną Ogrody Płońskie

Na terenie po byłych ogródkach działkowych powstaną Ogrody Płońskie. Przedsięwzięcie, które wsparł samorząd Mazowsza, obejmuje m.in. założenie nowych trawników na powierzchni ponad 5,6 tys. metrów kw. oraz posadzenie 40 drzew i 90 krzewów, a także pielęgnację istniejącego drzewostanu.

W ramach realizacji projektu we wtorek w Urzędzie Miasta Płońska podpisana została umowa o wartości 187,7 tys. zł na urządzenie terenu zieleni po byłych ogródkach działkowych wzdłuż rzeki Płonki. Wykonawcą inwestycji będzie warszawska firma Adam Bujakiewicz A&M Partners Eko-Partner.


Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik wyjaśnił, iż nowe tereny zielone w centrum miasta powstaną w miejscu, gdzie kiedyś było przedszkole, a później mieszkańcy urządzili ogródki. „Teraz chcemy, żeby to miejsce funkcjonowało pod nazwą Ogrody Płońskie” – powiedział Pietrasik, cytowany w informacji Urzędu Miasta.


Jak podkreślił, płoński samorząd postarał się o dofinansowanie projektu przez samorząd Mazowsza. „Otrzymaliśmy grant w wysokości 100 tys. zł. Drugą część dołożyło miasto” – dodał burmistrz Płońska.


Według Urzędu Miasta, plan utworzenia Ogrodów Płońskich zakłada m.in. przygotowanie terenu, w tym demontaż nieprzepuszczalnych nawierzchni, betonowych fundamentów i innych pozostałości po altankach działkowych, a także uzupełnienie gleby.


W dalszym etapie projekt przewiduje założenie trawników o powierzchni 5640 metrów kw., zasadzenie 40 drzew wraz z tzw. ściółkowaniem, w tym topoli włoskiej, olszy czarnej i wierzby płaczącej oraz posadzenie 90 krzewów, jak tawuła szara, lilak pospolity i jaśminowiec.


W ramach przedsięwzięcia zaplanowano też pielęgnację istniejącego, dorosłego drzewostanu, który stanowią m.in. świerki srebrne, sosny żółte, żywotniki zachodnie, cyprysy, wierzby japońskie, brzozy, orzechy i drzewa owocowe.


Pomysłodawcą projektu Ogrodów Płońskich, jak zaznaczono w informacji Urzędu Miasta, jest miejski ogrodnik Małgorzata Melińska. Inwestycja otrzymała wsparcie w ramach programu „Mazowiecki Instrument Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu – Mazowsze dla klimatu 2022”. (PAP)


mb/ skr/


Kraj i świat

2022-09-25, godz. 09:20 Wrocław/ Od poniedziałku konferencja nt. współpracy Polski z krajami Azji Przedsiębiorcy, samorządowcy oraz dyplomaci wezmą udział w pięciodniowej konferencji poświęconej współpracy Polski z krajami Azji w wymiarze gospodarczym… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 Łódź/ Pierwsze Łódzkie Targi Aktywności pomogą w wyborze sportu dla rodziców i dzieci Ponad 60 klubów i stowarzyszeń sportowych zaprezentuje w niedzielę w Łodzi swoją ofertę podczas pierwszych Łódzkich Targów Aktywności. W hali Miejskiego… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 Król Karol III jest jednym z najbardziej cenionych żyjących malarzy w Wielkiej Brytanii Nowy władca Wielkiej Brytanii od prawie pół wieku maluje akwarele. Jego ulubioną tematyką są pejzaże, często przedstawiające okolice królewskich rezydencji… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 W. Brytania/ Resort obrony: mobilizacja w Rosji może być użyta do wzmocnienia Rosgwardii Istnieje realna możliwość, że ogłoszona w Rosji częściowa mobilizacja zostanie wykorzystana do wzmocnienia dodatkowym personelem jednostek Rosgwardii, których… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 Piłkarska LN - przed meczem Walii z Polską brytyjskie media piszą głównie o powrocie Bale'a Głównym tematem w brytyjskich mediach w kontekście niedzielnego meczu reprezentacji Walii z Polską w piłkarskiej Lidze Narodów jest ewentualny powrót do… » więcej 2022-09-25, godz. 09:00 MŚ w kolarstwie - zwycięstwo Evenepoela (krótka) Belg Remco Evenepoel zdobył w australijskim Wollongong po samotnej ucieczce tytuł mistrza świata w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego elity. Na mecie wyprzedził… » więcej 2022-09-25, godz. 09:00 Kraków/ Zderzenie taksówki z tramwajem; komunikacja zastępcza Do zderzenia taksówki z tramwajem doszło w niedzielę rano przy ul. Ćwiklińskiej w Krakowie, w kierunku Nowego Bieżanowa. Pasażer samochodu odniósł niegroźne… » więcej 2022-09-25, godz. 08:50 Garderoba legendarnej redaktor naczelnej włoskiego „Vogue’a” trafiła na wystawę Do 30 października na wystawie w Mediolaniemożna podziwiać ubrania Francy Sozzani, dziennikarki, która przez prawie trzy dekady kierowała włoską edycją… » więcej 2022-09-25, godz. 08:40 MŚ 2022 - Meksyk wygrał z Peru Piłkarze Meksyku, grupowi rywale Polaków w zbliżających się mistrzostwach świata w Katarze, wygrali z Peru 1:0 (0:0) w towarzyskim meczu rozegranym w kalifornijskiej… » więcej 2022-09-25, godz. 08:40 Lubelskie/ Dwóch młodych mężczyzn zginęło w wypadku w powiecie tomaszowskim Mężczyźni w wieku 24 i 17 lat zginęli w wypadku, do którego doszło w nocy na trasie między miejscowościami Bełżec - Chyże (Lubelskie) w powiecie tomaszowskim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »