Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-09, 16:10 Autor: PAP

USA/ Nowe sankcje na urzędników Białorusi w rocznicę sfałszowanych wyborów w tym kraju

Departament Stanu USA ogłosił we wtorek nałożenie restrykcji wizowych na 100 przedstawicieli władz Białorusi oraz dodatkowych sankcji na rodziny urzędników zaangażowanych w represje wobec uczestników antyrządowych protestów. Restrykcje ogłoszono w drugą rocznicę sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi, które wywołały największe w historii tego kraju demonstracje.

Jak oznajmił w komunikacie szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken, zakaz podróży do USA objął wysoko postawionych urzędników m.in. w administracji przywódcy kraju Alaksandra Łukaszenki, MSW, KGB, mediach państwowych, siłach zbrojnych, a także sędziów i deputowanych białoruskiego parlamentu. Osoby te miały brać udział w represjach i torturach wobec demonstrantów i przedstawicieli opozycji.


Dodatkowo resort rozszerzył sankcje przeciwko wiceszefowi MSW Mikałajowi Karpiankouowi i szefowi mińskiego OMON Dźmitryjowi Bałabie, zakazując wstępu do USA ich rodzinom.


Jak dotąd, restrykcjami objęto 297 osób związanych z białoruskim reżimem.


"Stany Zjednoczone jednoczą się z narodem białoruskim dążącym do demokratycznej, suwerennej i dostatniej przyszłości. Będziemy kontynuować pociąganie do odpowiedzialności (przedstawicieli reżimu Łukaszenki) za nadużycia praw człowieka (...)" - oznajmił Blinken.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ akl/


Kraj i świat

2022-09-25, godz. 09:40 Ślepowron pokonał tysiące kilometrów w pięć dni, by przezimować w Afryce 4,5 tys. km w pięć dni pokonał ślepowron o imieniu Karolina, który migrował z Kańczugi do północnej Nigerii, gdzie spędzi zimę. Ptak monitorowany jest… » więcej 2022-09-25, godz. 09:20 Wrocław/ Od poniedziałku konferencja nt. współpracy Polski z krajami Azji Przedsiębiorcy, samorządowcy oraz dyplomaci wezmą udział w pięciodniowej konferencji poświęconej współpracy Polski z krajami Azji w wymiarze gospodarczym… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 Łódź/ Pierwsze Łódzkie Targi Aktywności pomogą w wyborze sportu dla rodziców i dzieci Ponad 60 klubów i stowarzyszeń sportowych zaprezentuje w niedzielę w Łodzi swoją ofertę podczas pierwszych Łódzkich Targów Aktywności. W hali Miejskiego… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 Król Karol III jest jednym z najbardziej cenionych żyjących malarzy w Wielkiej Brytanii Nowy władca Wielkiej Brytanii od prawie pół wieku maluje akwarele. Jego ulubioną tematyką są pejzaże, często przedstawiające okolice królewskich rezydencji… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 W. Brytania/ Resort obrony: mobilizacja w Rosji może być użyta do wzmocnienia Rosgwardii Istnieje realna możliwość, że ogłoszona w Rosji częściowa mobilizacja zostanie wykorzystana do wzmocnienia dodatkowym personelem jednostek Rosgwardii, których… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 Piłkarska LN - przed meczem Walii z Polską brytyjskie media piszą głównie o powrocie Bale'a Głównym tematem w brytyjskich mediach w kontekście niedzielnego meczu reprezentacji Walii z Polską w piłkarskiej Lidze Narodów jest ewentualny powrót do… » więcej 2022-09-25, godz. 09:00 MŚ w kolarstwie - zwycięstwo Evenepoela (krótka) Belg Remco Evenepoel zdobył w australijskim Wollongong po samotnej ucieczce tytuł mistrza świata w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego elity. Na mecie wyprzedził… » więcej 2022-09-25, godz. 09:00 Kraków/ Zderzenie taksówki z tramwajem; komunikacja zastępcza Do zderzenia taksówki z tramwajem doszło w niedzielę rano przy ul. Ćwiklińskiej w Krakowie, w kierunku Nowego Bieżanowa. Pasażer samochodu odniósł niegroźne… » więcej 2022-09-25, godz. 08:50 Garderoba legendarnej redaktor naczelnej włoskiego „Vogue’a” trafiła na wystawę Do 30 października na wystawie w Mediolaniemożna podziwiać ubrania Francy Sozzani, dziennikarki, która przez prawie trzy dekady kierowała włoską edycją… » więcej 2022-09-25, godz. 08:40 MŚ 2022 - Meksyk wygrał z Peru Piłkarze Meksyku, grupowi rywale Polaków w zbliżających się mistrzostwach świata w Katarze, wygrali z Peru 1:0 (0:0) w towarzyskim meczu rozegranym w kalifornijskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »