Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-06, 13:10 Autor: PAP

436 absolwentów WAT i 93 absolwentów Studium Oficerskiego WAT otrzymało promocję na podporucznika WP

436 absolwentów pięcioletnich studiów magisterskich Wojskowej Akademii Technicznej i 93 absolwentów Studium Oficerskiego WAT otrzymało w sobotę promocję na pierwszy stopień oficerski – podporucznika Wojska Polskiego.

Uroczysta promocja absolwentów odbyła się w sobotę na Placu Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości udział wzięli m.in. rektor-komendant WAT płk prof. Przemysław Wachulak, wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen dyw. Piotr Błazeusz, przedstawiciele wojska, kombatanci, biskupi i księża Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, przedstawiciele innych uczelni mundurowych, absolwenci WAT i ich rodziny.


Zwracając się do absolwentów rektor WAT podkreślił, że tytuł podporucznika jest potwierdzeniem umiejętności i kompetencji, które zdobyli w murach tej uczelni.


"Przede wszystkim świadczy on o waszej wytrwałości w służbie ojczyźnie i wierności przysiędze, którą jej złożyliście. Od dziś stoicie na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej już jako oficerowie WP. Jestem przekonany, że wiedzę i doświadczenie, jakie zdobyliście w WAT wykorzystacie w poczuciu dobrze wykonanych obowiązków wobec naszej ojczyzny" - powiedział Wachulak.


List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. dyw. Dariusz Łukowski. Prezydent zaznaczył, że to właśnie absolwenci WAT są przeznaczeni do dowodzenia i wyznaczania przyszłych kierunków rozwoju Polskich Sił Zbrojnych.


"To wielka odpowiedzialność, zwłaszcza obecnie, kiedy po dekadach umniejszania znaczenia kwestii obrony kraju wydarzenia rozgrywające się na Ukrainie uświadomiły wszystkim, jak nietrwałe i złudne może być poczucie absolutnego bezpieczeństwa. Tym bardziej dziękuję państwu za gotowość włączenia się w zadania służące zapewnieniu jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa w naszej ojczyźnie" - zastrzegł.


Podczas uroczystości odczytano także list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która stwierdziła, że promocja na pierwszy stopień oficerski to "przejaw patriotyzmu a zarazem olbrzymie zobowiązanie". "Jestem pewna, że wypełnicie je wzorowo, zgodnie ze złożoną przysięgą i własnym poczuciem obowiązku" - podkreśliła.


Podkreśliła, że WAT jest jedną z wiodących wojskowych uczelni, która jest nie tylko szkołą oficerską, ale też nowoczesnym ośrodkiem naukowo-badawczym. "Jestem głęboko przekonana, że WAT bardzo dobrze przygotowała was do realizacji współczesnych wyzwań" - oceniła Witek.


List do absolwentów skierował również premier Mateusz Morawiecki, który zaznaczył, że choć dzień promocji na stopień podporucznika to "dzień zasłużonej radości, jest on także zwieńczeniem pewnego etapu". "Kończy się dla was okres przygotowawczy. Odtąd treścią waszego życia będzie służba. Wiem, że jesteście znakomicie przygotowani do wypełniania zadań z nią związanych" - napisał.


Zdaniem premiera, służba to nie tylko umiejętności, wiedza i sprawność działania. "Są to kwestie niezbędne, ale niewystarczające, by udźwignąć wspaniałe dziedzictwo jakie niesie mundur polskiego oficera (...). Dlatego wam wszystkim, którzy dołączacie dziś do grona oficerów WP życzę, byście nigdy nie zapomnieli o dewizie waszej uczelni: +Omnia pro patria+ (łac. Wszystko dla ojczyzny). Te słowa wyrażają najgłębszego ducha polskiego patriotyzmu" - podkreślił.


List od szefa MON Mariusza Błaszczaka odczytał wiceminister Skurkiewicz. Jak zaznaczył, "mundur oficerski to z jednej strony powód do dumy, symbol wiedzy i umiejętności, z drugiej zaś zobowiązania wobec ojczyzny i sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz odpowiedzialności za powierzonych wam żołnierzy".


"Nie mam wątpliwości, że jesteście wspaniale przygotowani do stawiania czoła każdemu z wyzwań a honor oficerski i etos służby będą dla was codzienną inspiracją" - dodał.


Wojskowa Akademia Techniczna (WAT), powołana ustawą z 1951 roku, jest publiczną uczelnią akademicką nadzorowaną przez Ministra Obrony Narodowej. Jako otwarty uniwersytet techniczny służy Siłom Zbrojnym RP, nauce, gospodarce i społeczeństwu poprzez kształcenie podchorążych i studentów, rozwój kadry naukowo-dydaktycznej oraz prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinach nauk ścisłych, technicznych i społecznych. Proces dydaktyczny w WAT realizuje osiem wydziałów akademickich: Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania, Cybernetyki, Elektroniki, Inżynierii Lądowej i Geodezji, Inżynierii Mechanicznej, Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa, Nowych Technologii i Chemii, Instytut Optoelektroniki.(PAP)


autor: Iwona Żurek


iżu/ mok/


Kraj i świat

2022-08-12, godz. 20:40 ME w pływaniu - polska sztafeta tuż za podium, Dowgierd i Peda w finale Polska sztafeta mieszana 4x100 m st. zmiennym zajęła czwarte miejsce w pływackich mistrzostwach Europy w Rzymie. W finale 200 m st. grzbietowym Laura Bernat… » więcej 2022-08-12, godz. 20:40 USA/ Pisarz Salman Rushdie kilkukrotnie dźgnięty w szyję, trafił do szpitala (opis) Salman Rushdie, brytyjski pisarz pochodzenia indyjskiego, w piątek został kilkukrotnie dźgnięty w szyję tuż przed wykładem, który miał wygłosić w mieście… » więcej 2022-08-12, godz. 20:40 Tour of Szeklerland - Raileanu wygrał etap, Rekita wciąż liderem Rumun Cristian Raileanu (CSA Steaua Bukareszt) wygrał czwarty etap wyścigu kolarskiego Tour of Szeklerland, z metą w miejscowości Hargitafurdo. Liderem pozostał… » więcej 2022-08-12, godz. 20:30 Ekstraklasa piłkarska – Miedź – Zagłębie 0:1 (opis2) Miedź Legnica - KGHM Zagłębie Lubin 0:1 (0:0). Bramka: 0:1 Jon Aurtenetxe (53-samobójcza). Żółta kartka - Miedź Legnica: Olaf Kobacki, Szymon Matuszek… » więcej 2022-08-12, godz. 20:30 1. liga żużlowa - Polonia - Wybrzeże 56:34 Rewanżowy mecz ćwierćfinałowy: Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Zdunek Wybrzeże Gdańsk 56:34. Pierwszy mecz 46:43 dla Wybrzeża. Awans: Abramczyk Polonia Bydgoszcz… » więcej 2022-08-12, godz. 20:20 Turniej ATP w Montrealu - Hurkacz awansował do półfinału (opis) Hubert Hurkacz pokonał Australijczyka Nicka Kyrgiosa 7:6 (7-4), 6:7 (5-7), 6:1 w ćwierćfinale turnieju ATP w Montrealu. W półfinale polski tenisista zmierzy… » więcej 2022-08-12, godz. 20:20 USA/ Biały Dom: pogłębimy związki z Tajwanem i zwiększymy obecność na zachodnim Pacyfiku W najbliższych dniach USA otworzą nowe, ambitne negocjacje handlowe z Tajwanem i dostosują swoją obecność wojskową na zachodnim Pacyfiku do prowokacyjnych… » więcej 2022-08-12, godz. 20:10 Prezes spółki Jack-Pol: nie mamy nic wspólnego z katastrofą ekologiczną na Odrze Zakład Jack-Pol nie ma nic wspólnego, ani też w żaden sposób nie przyczynił się do katastrofy ekologicznej na Odrze - napisał prezes spółki Jacek Woźniak… » więcej 2022-08-12, godz. 20:10 Wiceszef MSWiA: skala zatrucia Odry była niedoszacowana przez urzędników, którzy w piątek stracili stanowiska W sprawie zatrucia Odry byliśmy uspokajani i ta skala była jak gdyby w pewien sposób niedoszacowana przez urzędników, którzy w piątek stracili stanowiska… » więcej 2022-08-12, godz. 20:10 Turniej ATP w Montrealu - Hurkacz awansował do półfinału (krótka) Hubert Hurkacz pokonał Australijczyka Nicka Kyrgiosa 7:6 (7-4), 6:7 (5-7), 6:1 w ćwierćfinale turnieju ATP w Montrealu. W półfinale polski tenisista zmierzy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »