Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-04, 09:54 Autor: PAP

Czwartek (04.08) - zobacz najważniejsze wiadomości z kraju i świata

Reakcja na ćwiczenia ogniowe na żywo przez Chiny na Tajwanie [fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO]
Reakcja na ćwiczenia ogniowe na żywo przez Chiny na Tajwanie [fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO]
(21:10) Rzeka Rio Grande wyschła w Albuquerque, w stanie Nowy Meksyk, po raz pierwszy od 40 lat

Zmiany klimatyczne, ciągnąca się od lat susza, wyjątkowo wysokie temperatury i nieprzewidywalny sezon monsunowy sprawiają, że władze stanowe "mają niewiele opcji, poza liczeniem na to, że spadnie deszcz" - pisze "USA Today".

Dowiedz się więcej

(18:50) Mamy trzy razy mniej wody na jednego mieszkańca niż statystyczny Europejczyk

Racjonalne gospodarowanie nią to konieczność. Służyć mają temu m.in. inwestycje, jak projekt retencji korytowej czy budowa zbiorników retencyjnych - powiedział PAP prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Dowiedz się więcej

(18:30) Brytyjczyk Ethan Hayter jest o krok od zwycięstwa w 79. Tour de Pologne

Po czwartkowej jeździe indywidualnej na czas na Wierch Rusiński kolarz ekipy Ineos Grenadiers ma przewagę 11 sekund nad zwycięzcą tego odcinka Holendrem Thymenem Arensmanem.

Dowiedz się więcej.

(16:40) Od początku rosyjskiej pełnowymiarowej agresji przeciwko Ukrainie zginęły tysiące ukraińskich wojskowych

Nie ujawniamy dokładnej liczby poległych - powiedziała w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, cytowana przez portal Suspilne. Wiceminister podkreśliła, że straty osobowe po stronie ukraińskiej są "znacznie mniejsze" niż straty rosyjskie. "I możemy powiedzieć, że to tysiące, a nie setki" - dodała.
Dowiedz się więcej.

(15:50) Wydobycie PGNiG na Szelfie Norweskim - 3 mld m sześc. plus kontrakt z duńskim Oerstedem na ponad 6 mld m sześc. to jest Baltic Pipe

"Wydobycie własne na szelfie 3 mld m sześć. plus ten duży kontrakt z Oerstedem na ponad 6 mld m sześc. To jest Baltic Pipe. Oczywiście nie ma pozostałych kontraktów zawartych. I tak powinno być. To jest zgodnie z harmonogramem negocjacji, który PGNiG przyjął" - poinformowała Anna Moskwa.

Dowiedz się więcej.

(14:30) Myśliwce amerykańskich Sił Powietrznych F-22 Raptor wylądowały w bazie w Łasku

"W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku wylądowały myśliwce F-22 Raptor z 90. Eskadry Myśliwców USA. Jedne z najnowocześniejszych myśliwców świata przybywają do Polski w ramach misji NATO Air Shielding na wschodniej flance Sojuszu" - napisał Błaszczak na Twitterze.

Dowiedz się więcej.

(13:20) Trwają prace nad ustawą wprowadzającą 14. emeryturę na stałe. Będziemy szli w tym kierunku – powiedziała PAP.pl minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dodała, że ostateczny kształt projektu ustawy zostanie przedstawiony na początku 2023 r.

Dowiedz się więcej.

(12:50) Zagraniczni politycy, którym Polacy ufają najbardziej to Wołodymyr Zełenski (86 proc.), Joe Biden (74 proc.) i Boris Johnson (55 proc.).

Największą nieufność budzą Władimir Putin i Aleksandr Łukaszenka – wynika z lipcowego badania CBOS.

Dowiedz się więcej.

(12:40) "Procedura pisemna wymagana dla przyjęcia rozporządzenia o ograniczeniu wykorzystania gazu ziemnego w Unii Europejskiej rozpoczęła się w czwartek i potrwa do piątku do godz. 12" - przekazało PAP źródło unijne.

Dowiedz się więcej.

(11:40) Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy o dodatku węglowym, rozszerzając zakres gospodarstw domowych uprawnionych do otrzymania dodatku w wysokości 3 tys. zł.

Senat zaproponował też wykreślenie wszystkich przepisów dotyczących banków i Prawa bankowego.

Dowiedz się więcej.

(9:30) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami. Synoptycy wydali alerty pierwszego i drugiego stopnia. Obejmują one niemal całą Polskę, z wyjątkiem północno-wschodnich wschodnich krańców kraju.

Na obszarach objętych ostrzeżeniem temperatury przekroczą 30 stopni Celsjusza, a miejscami nawet sięgną 36 stopni.

Dowiedz się więcej.

(8:40) Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 5,249 mln osób – przekazała Straż Graniczna.

Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy wjechało 24,3 tys. osób.

Dowiedz się więcej.

(7:50) Armia Chin rozpoczęła ćwiczenia z wykorzystaniem ostrej amunicji na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan - poinformowała w czwartek chińska telewizja państwowa.

W tym samym dniu marynarka wojenna USA oświadczyła, że amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan prowadzi "zaplanowane działania" w pobliżu wyspy.

Dowiedz się więcej.

(7:00) Prezes PiS Jarosław Kaczyński rusza w objazd po kraju na przełomie sierpnia i września - powiedział PAP wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Jak podkreślił, od początku było ustalone, że sierpień miał być miesiącem wolnym od takiej aktywności.

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-08-09, godz. 15:00 Płock/ Ponad stu artystów i kilka scen na trzydniowym festiwalu hip-hop - początek 11 sierpnia Podczas trzech dni festiwalu hip-hop w Płocku (Mazowieckie), który rozpocznie się 11 sierpnia na kilku scenach wystąpi ponad stu artystów, a wśród nich… » więcej 2022-08-09, godz. 15:00 Francja/ Białucha, która utknęła w Sekwanie, zostanie przeniesiona do śluzy z wodą morską Białucha arktyczna, która od tygodnia uwięziona jest w Sekwanie, zostanie przeniesiona do śluzy ze słoną wodą w pobliżu morza - poinformowała we wtorek… » więcej 2022-08-09, godz. 15:00 MON: Święto Wojska Polskiego 2022 (komunikat) Ministerstwo Obrony Narodowej informuje: „Weekend z wojskiem” - pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywać się będą się centralne obchody Święta… » więcej 2022-08-09, godz. 15:00 Sztuczna inteligencja zaprojektowała plakaty do słynnych filmów na podstawie opisu ich fabuły ROBOMOJO to wymyślony przez artystę Vincenziego projekt, który nieco przypomina zabawę w kalambury. Zasada jest prosta. Vincenzi “opowiada” sztucznej inteligencji… » więcej 2022-08-09, godz. 14:50 Francja/ Z powodu suszy w ponad 100 gminach brakuje wody pitnej Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy, najpoważniejszej w historii Francji, w ponad 100 gminach kraju brakuje wody pitnej. Na terenach górskich lokalne… » więcej 2022-08-09, godz. 14:40 RCB: w poniedziałek utonęły dwie osoby W poniedziałek utonęły dwie osoby - poinformowało we wtorek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 222 utoni… » więcej 2022-08-09, godz. 14:40 Już wkrótce premiera singla Britney Spears i Eltona Johna zatytułowanego „Hold Me Closer” Zakończenie trwającej 13 lat kurateli pozwoliło Britney Spears spełnić marzenia. Piosenkarka na początku czerwca poślubiła swojego narzeczonego, Sama Asghariego… » więcej 2022-08-09, godz. 14:40 Prof. R. Musioł: bezpieczna chemia pomaga ratować zabytki literatury Dla ratowania książek, starodruków, opracowujemy nowe, bezpieczne metody, jakich używa się przy projektowaniu leków. Podczas konserwacji archiwalnych książek… » więcej 2022-08-09, godz. 14:30 Mark Brzezinski: Stany Zjednoczone wspierają wolną i demokratyczną Białoruś Stany Zjednoczone wspierają wolną i demokratyczną Białoruś i stają po stronie tych, którzy domagają się poszanowania praw człowieka w obliczu brutalnych… » więcej 2022-08-09, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (09-08-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2022-08-09 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »