Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-02, 11:00 Autor: PAP

CNN: Biden uczestniczył w planowaniu zamachu na przywódcę Al-Kaidy

Prezydent USA Joe Biden był osobiście zaangażowany w planowanie operacji zabicia przywódcy Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego - informuje we wtorek stacja CNN. Chciał, by w amerykańskim ataku nie ucierpieli cywile, w tym rodzina terrorysty. Dopytywał o konstrukcję domu, w którym przebywał Zawahiri i analizował ją na modelu budynku.

Zawahiri, najbardziej poszukiwany terrorysta świata i jeden ze współorganizatorów ataków na USA 11 września 2001 r., został zabity w nocy z soboty na niedzielę w stolicy Afganistanu - Kabulu. Mężczyzna zginął w ataku amerykańskiego drona, który wystrzelił dwie rakiety Hellfire w balkon budynku, w którym się ukrywał - ogłosił w poniedziałek Biden.


Według Białego Domu w precyzyjnym nalocie nie ucierpieli postronni cywile, w tym znajdujący się w tym samym domu członkowie rodziny terrorysty.


Operacja zabicia Zawahiriego była planowana od kwietnia br., gdy wywiad amerykański zdobył informację o tym, że mężczyzna ukrywa się w jednym z budynków w Kabulu. Biden i wąskie grono jego doradców uczestniczyli w tajnych przygotowaniach do operacji - relacjonuje CNN, opierająca się na informacjach ujawnionych przez jednego z urzędników prezydenckiej administracji.


Dla Bidena i członków jego zespołu najważniejsze było uniknięcie śmierci cywilów, w tym rodziny Zawahiriego, która żyła w tym samym budynku - zaznacza stacja. Dodaje, że prezydent USA obawiał się powtórki wydarzeń z sierpnia 2021 r., gdy podczas chaotycznego odwrotu sił amerykańskich z Kabulu po przejęciu władzy przez talibów w atakach dronów zginęli cywile.


Dodatkową trudnością było to, że budynek, w którym ukrywał się terrorysta, stał w śródmieściu Kabulu, w jednej z dzielnic mieszkaniowych. Analitycy wywiadu przez kilka miesięcy obserwowali dom Zawahiriego i oceniali zachowanie mężczyzny. Terrorysta nigdy nie opuszczał kryjówki, ale często przesiadywał na balkonie. Później amerykańscy specjaliści zaczęli analizować konstrukcję budynku tak, by zabijając Zawahiriego nie zburzyć go, grzebiąc pod nim innych ludzi.


Podczas narad z Bidenem w Biały Domu przedstawiciele wywiadu pokazywali prezydentowi mały model budynku, w którym miał być zabity Zawahiri i na nim objaśniali szczegóły operacji. Biden dopytywał się o to, od której strony dom będzie oświetlony przez słońce, z czego dokładnie jest zbudowany, jaki jest układ pomieszczeń, jak na operację mogą wpłynąć warunki meteorologiczne - wylicza CNN.


Biden był głęboko zaangażowany w te odprawy, zadawał szczegółowe pytania o to, co wiemy i skąd to wiemy - powiedział stacji jeden z przedstawicieli wywiadu. Ostatecznie, 25 lipca wydał zgodę na "precyzyjny nalot", w którym pięć dni później zginął Zawahiri.


Zawahiri urodził się w Egipcie, z wykształcenia był chirurgiem. Jego miejsce pobytu przez ostatnie lata nie było znane; według różnych pogłosek przebywał w Pakistanie lub w Afganistanie. Uważa się, że wraz z innymi wyższymi rangą członkami Al-Kaidy Zawahiri planował przeprowadzony 12 października 2000 r. atak na okręt USS Cole w Jemenie, w którym zginęło 17 amerykańskich marynarzy, a rannych zostało ponad 30. W USA został także oskarżony o udział w zamachach bombowych na ambasady USA w Kenii i Tanzanii, w których 7 sierpnia 1998 r. zginęły 224 osoby, a rannych zostało ponad 5 tys. osób.


Biden zapewnił, że Afganistan nigdy nie stanie się bezpiecznym schronieniem dla któregokolwiek terrorysty. Zdaniem amerykańskiego prezydenta obecność Zawahirego w Kabulu była złamaniem umowy, którą USA zawarły z talibami po wycofaniu się amerykańskich wojsk z Afganistanu.(PAP)adj/ mal/


Kraj i świat

2022-09-25, godz. 16:50 Żaryn: Rękas wspiera Kreml, szerzy antypolskie kłamstwa Znany z prorosyjskich poglądów i zaangażowany w działania na rzecz propagandy Kremla Konrad Rękas po raz kolejny szerzy antypolskie kłamstwa - napisał w… » więcej 2022-09-25, godz. 16:50 1. liga żużlowa - PSŻ Poznań awansował na zaplecze ekstraligi W rewanżowym meczu finałowym drugiej ligi żużlowej Bedmet OK Kolejarz Opole pokonał SpecHouse PSŻ Poznań 46:44, ale ponieważ pierwsze spotkanie wygrał… » więcej 2022-09-25, godz. 16:40 Lider Polski 2050: to najlepszy moment, by odnowić Europę (krótka3) To najważniejszy moment w historii Europy od wielu lat i to też najlepszy moment, by odnowić Europę - mówił w niedzielę podczas kongresu Europa 2050 Szymon… » więcej 2022-09-25, godz. 16:40 Włochy/ Kajakiem popłynął zalaną ulicą na wybory Kajakiem popłynął na wybory zalaną ulicą właściciel sklepu na włoskiej wyspie Ischia, co sam uwiecznił w mediach społecznościowych. W wielu rejonach… » więcej 2022-09-25, godz. 16:40 Prezes PiS: możliwe dodatkowe opodatkowanie firm uzyskujących nadzwyczajne zyski Prawdopodobnie zostanie wprowadzone opodatkowanie nadzwyczajnych zysków dużych firm - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Natomiast w sobotę… » więcej 2022-09-25, godz. 16:30 Serbia nie uzna wyników rosyjskich pseudoreferendów na Ukrainie Szef MSZ Serbii Nikola Selaković oświadczył w niedzielę, że Belgrad nie uzna wyników pseudoreferendów przeprowadzanych przez Rosję na okupowanych terytoriach… » więcej 2022-09-25, godz. 16:20 dpa: Niemcy za zakazem obejmowania stanowisk w rosyjskich spółkach państwowych przez obywateli EU Rząd Niemiec proponuje, by w nowym pakiecie sankcji unijnych wobec Rosji zawrzeć zakaz obejmowania najwyższych stanowisk w rosyjskich spółkach państwowych… » więcej 2022-09-25, godz. 16:10 Przewodniczący Renew Europe: będziemy walczyć, by Polacy jak najszybciej mogli korzystać z pieniędzy KPO (krótka… Renew Europe będzie walczyła o to, by Polacy jak najszybciej mogli korzystać z pieniędzy z Funduszu Odbudowy - mówił w niedzielę w Warszawie podczas Kongresu… » więcej 2022-09-25, godz. 16:10 Małopolskie/ Zderzenie czołowe busa wiozącego dzieci z autem osobowym Do zderzenia czołowego busa wiozącego dzieci i samochodu osobowego doszło w niedzielę w miejscowości Faściszowa (Małopolskie). Pasażerowie busa odnieśli… » więcej 2022-09-25, godz. 16:00 Iran/ MSZ wezwało brytyjskiego i norweskiego ambasadora w związku z falą protestów w kraju Irański resort spraw zagranicznych wezwał ambasadorów Wielkiej Brytanii i Norwegii; jako powód podano wrogi przekaz medialny oraz komentarze dotyczące protestów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »