Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-01, 11:48 Autor: PAP

Poniedziałek (1.08) - zobacz najważniejsze wiadomości z kraju i świata

Przemarsz grupy rekonstrukcyjnej na plac Zamkowy w Warszawie, 1 bm. W stolicy trwają obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego [fot. PAP/Leszek Szymański]
Przemarsz grupy rekonstrukcyjnej na plac Zamkowy w Warszawie, 1 bm. W stolicy trwają obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego [fot. PAP/Leszek Szymański]
(18:50) Mieszkańcy 110 krajów świata wpłacili już ponad 161 mln dolarów na wsparcie Ukrainy za pośrednictwem międzynarodowej internetowej platformy United24 - poinformował w poniedziałek na Telegramie ukraiński resort transformacji cyfrowej.


Pomagają Ukrainie obywatele m.in. USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Kanady, ale też ludzie z tak egzotycznych państw i terytoriów, jak np. Wybrzeże Kości Słoniowej, Nikaragua, Honduras, Antigua i Barbuda oraz Anguilla na Karaibach czy Niue na Oceanie Spokojnym - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Dowiedz się więcej.


(18:20) Wiara w Boga, obok miłości Ojczyzny, była główną inspiracją dla znakomitej większości powstańców warszawskich do podejmowania czynów bohaterskich - mówił w poniedziałek podczas uroczystości przy pomniku Gloria Victis na Wojskowych Powązkach biskup polowy WP Wiesław Lechowicz.

Na stołecznych Powązkach w godzinę "W" przedstawiciele władz, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także weterani, mieszkańcy miasta, harcerze, oddali hołd powstańcom warszawskim.

Dowiedz się więcej.


(16:20) Stany Zjednoczone są gotowe do negocjacji nowego traktatu o redukcji broni jądrowej, który zastąpi obecną umowę New START wygasającą w 2026 roku - poinformował w poniedziałek prezydent USA Joe Biden.


Dodał jednak, że Rosja musi zademonstrować swą gotowość do negocjacji w dobrej wierze.

Dowiedz się więcej.

(16:10) Sytuacja na Ukrainie, rola Chin jako światowego mocarstwa gospodarczego i militarnego oraz współpraca polsko-australijska były tematami rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z Gubernatorem Generalnym Australii Davidem Hurleyem.

Prezydent wyraził nadzieję na większą współpracę gospodarczą polsko-australijską.

Dowiedz się więcej.

(15:00) Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau rozmawiał w poniedziałek z ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu m.in. na temat porozumienia odblokowującego eksport zboża z Ukrainy - podało MSZ.


"Minister Zbigniew Rau rozmawiał dziś ze swoim tureckim odpowiednikiem, ministrem SZ Turcji Mevlutem Cavusoglu. Ministrowie poruszyli temat porozumienia odblokowującego eksport zboża z Ukrainy oraz możliwości współpracy wielostronnej, celem zapewnienia bezpieczeństwa transportu żywności" - poinformowało polskie ministerstwo spraw zagranicznych na Twitterze.

Dowiedz się więcej.


(13:30) Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres z zadowoleniem przyjął wypłynięcie pierwszego statku przewożącego ukraińskie zboże z portu w Odessie do Libanu.


Dodatkowo ma nadzieję, że jego śladem podąży więcej statków, co przyniesie stabilizację żywnościową na świecie - przekazało w poniedziałek biuro rzecznika Guterresa.

Dowiedz się więcej.

(13:10) W akcji gaśniczej w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria uczestniczy 900 strażaków ze sprzętem; ogniska pożaru likwidują z ziemi i z powietrza - poinformowali w poniedziałek strażacy.

Kierujący akcją mają do dyspozycji 200 cystern, kilometry węży gaśniczych, 18 śmigłowców i pięć samolotów.

Dowiedz się więcej.

(11:50) Prezydent Andrzej Duda podpisał 29 lipca nowelizację ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej i ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko–weterynaryjnych – przekazała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Dowiedz się więcej.

(11:30) W 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pod pomnikiem "Mokotów Walczący – 1944" w parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera na Mokotowie podniesiono na maszt flagę państwową i rozpalono "ogień pamięci" przeniesiony przez sztafetę pokoleń z Grobu Nieznanego Żołnierza. Będzie on płonął przez 63 dni.

Dowiedz się więcej.

(11:00) 4 października tego roku odbędzie się koncert „The Sound of 007 in Concert”, w którym weźmie udział zespół Garbage, Shirley Bassey oraz filharmonicy z Royal Philharmonic Concert Orchestra pod batutą Nicholasa Dodda.

Wydarzenie zorganizowano w celu uczczenia 60. rocznicy premiery filmu „Doktor No”, który trafił na ekrany 5 października 1962 r. Bilety na ten wyjątkowy koncert są dostępne w sprzedaży od poniedziałku 1 sierpnia.

Dowiedz się więcej.

(10:00) Reparacje wojenne są wielką szansą dla rządu niemieckiego do zamknięcia sprawy odpowiedzialności materialnej za drugą wojnę światową - ocenił w poniedziałkowej rozmowie z TVP1 prezes IPN Karol Nawrocki.


Prezes Instytutu Pamięci Narodowej wyjaśnił w poniedziałek w rozmowie z TVP1, że aby doszło do pełnego pojednania z Niemcami, potrzebne są "reparacje i zadośćuczynienie za krzywdy".

Dowiedz się więcej.

(8:10) W niemal każdej dzielnicy współczesnej stolicy znajdują się ślady walki sprzed 77 lat lub zbrodni popełnionych przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego.

Wiele z nich stało się symbolami zrywu, inne mimo przejmującej wymowy są mało znane.

Dowiedz się więcej.

(7:40) 35 lat temu, 1 sierpnia 1987 r., zmarła Pola Negri, polska gwiazda kina niemego, która na stałe zapisała się w historii Hollywood.

Zagrała w ponad sześćdziesięciu amerykańskich i europejskich filmach. To jej przypisuje się stworzenie pierwowzoru ekranowej femme fatale.

Dowiedz się więcej.

(7:10) Wakacje kredytowe to oddech finansowy dla tych, którzy mają najtrudniej. Jeszcze w tym roku będzie można zawiesić spłatę czterech rat kredytu. W kolejnym roku będą to kolejne cztery raty.

Wnioski w bankach można składać już dziś - przypomina w rozmowie z "Super Expressem" premier Mateusz Morawiecki.

Dowiedz się więcej.

(6:20) Składaniem kwiatów w miejscach pamięci i na grobach, oddaniem hołdu o godzinie "W" oraz śpiewaniem powstańczych piosenek, mieszkańcy stolicy, władze państwowe i miejskie uczczą w poniedziałek pamięć Powstańców Warszawskich w 78. rocznicę zrywu.

Obchody pod pomnikiem "Mokotów Walczący - 1944" w parku Dreszera rozpoczną się o godz. 10. W tym samym czasie na skwerze Tadeusza Kahla odbędzie się uroczystość poświęcona "Energetykom w Powstaniu". W wydarzeniu weźmie udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-08-09, godz. 14:50 Francja/ Z powodu suszy w ponad 100 gminach brakuje wody pitnej Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy, najpoważniejszej w historii Francji, w ponad 100 gminach kraju brakuje wody pitnej. Na terenach górskich lokalne… » więcej 2022-08-09, godz. 14:40 RCB: w poniedziałek utonęły dwie osoby W poniedziałek utonęły dwie osoby - poinformowało we wtorek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 222 utoni… » więcej 2022-08-09, godz. 14:40 Już wkrótce premiera singla Britney Spears i Eltona Johna zatytułowanego „Hold Me Closer” Zakończenie trwającej 13 lat kurateli pozwoliło Britney Spears spełnić marzenia. Piosenkarka na początku czerwca poślubiła swojego narzeczonego, Sama Asghariego… » więcej 2022-08-09, godz. 14:40 Prof. R. Musioł: bezpieczna chemia pomaga ratować zabytki literatury Dla ratowania książek, starodruków, opracowujemy nowe, bezpieczne metody, jakich używa się przy projektowaniu leków. Podczas konserwacji archiwalnych książek… » więcej 2022-08-09, godz. 14:30 Mark Brzezinski: Stany Zjednoczone wspierają wolną i demokratyczną Białoruś Stany Zjednoczone wspierają wolną i demokratyczną Białoruś i stają po stronie tych, którzy domagają się poszanowania praw człowieka w obliczu brutalnych… » więcej 2022-08-09, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (09-08-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2022-08-09 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2022-08-09, godz. 14:30 Pomorskie/ Dwa kąpieliska zamknięte z powodu zakwitu sinic Woda w kąpielisku Jastarnia 'Leśna' na półwyspie helskim oraz nad Jeziorem Żarnowieckim w Lubkowie-DPS nie nadaje się do kąpieli. Sanepid wskazał, że… » więcej 2022-08-09, godz. 14:30 Ukraina/ Władze: do kraju sprowadzono ciała 17 poległych żołnierzy Władze Ukrainy sprowadziły do kraju ciała kolejnych 17 poległych żołnierzy - powiadomiło we wtorek ministerstwo ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych… » więcej 2022-08-09, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (09-08-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2022-08-09 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2022-08-09, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: Po południu na północnym wschodzie możliwe burze Jak powiedziała PAP synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk, we wtorek po południu na północnym wschodzie mogą pojawić się burze. Słonecznie za to powinno być… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »