Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-01, 11:48 Autor: PAP

Poniedziałek (1.08) - zobacz najważniejsze wiadomości z kraju i świata

Przemarsz grupy rekonstrukcyjnej na plac Zamkowy w Warszawie, 1 bm. W stolicy trwają obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego [fot. PAP/Leszek Szymański]
Przemarsz grupy rekonstrukcyjnej na plac Zamkowy w Warszawie, 1 bm. W stolicy trwają obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego [fot. PAP/Leszek Szymański]
(18:50) Mieszkańcy 110 krajów świata wpłacili już ponad 161 mln dolarów na wsparcie Ukrainy za pośrednictwem międzynarodowej internetowej platformy United24 - poinformował w poniedziałek na Telegramie ukraiński resort transformacji cyfrowej.


Pomagają Ukrainie obywatele m.in. USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Kanady, ale też ludzie z tak egzotycznych państw i terytoriów, jak np. Wybrzeże Kości Słoniowej, Nikaragua, Honduras, Antigua i Barbuda oraz Anguilla na Karaibach czy Niue na Oceanie Spokojnym - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Dowiedz się więcej.


(18:20) Wiara w Boga, obok miłości Ojczyzny, była główną inspiracją dla znakomitej większości powstańców warszawskich do podejmowania czynów bohaterskich - mówił w poniedziałek podczas uroczystości przy pomniku Gloria Victis na Wojskowych Powązkach biskup polowy WP Wiesław Lechowicz.

Na stołecznych Powązkach w godzinę "W" przedstawiciele władz, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także weterani, mieszkańcy miasta, harcerze, oddali hołd powstańcom warszawskim.

Dowiedz się więcej.


(16:20) Stany Zjednoczone są gotowe do negocjacji nowego traktatu o redukcji broni jądrowej, który zastąpi obecną umowę New START wygasającą w 2026 roku - poinformował w poniedziałek prezydent USA Joe Biden.


Dodał jednak, że Rosja musi zademonstrować swą gotowość do negocjacji w dobrej wierze.

Dowiedz się więcej.

(16:10) Sytuacja na Ukrainie, rola Chin jako światowego mocarstwa gospodarczego i militarnego oraz współpraca polsko-australijska były tematami rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z Gubernatorem Generalnym Australii Davidem Hurleyem.

Prezydent wyraził nadzieję na większą współpracę gospodarczą polsko-australijską.

Dowiedz się więcej.

(15:00) Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau rozmawiał w poniedziałek z ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu m.in. na temat porozumienia odblokowującego eksport zboża z Ukrainy - podało MSZ.


"Minister Zbigniew Rau rozmawiał dziś ze swoim tureckim odpowiednikiem, ministrem SZ Turcji Mevlutem Cavusoglu. Ministrowie poruszyli temat porozumienia odblokowującego eksport zboża z Ukrainy oraz możliwości współpracy wielostronnej, celem zapewnienia bezpieczeństwa transportu żywności" - poinformowało polskie ministerstwo spraw zagranicznych na Twitterze.

Dowiedz się więcej.


(13:30) Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres z zadowoleniem przyjął wypłynięcie pierwszego statku przewożącego ukraińskie zboże z portu w Odessie do Libanu.


Dodatkowo ma nadzieję, że jego śladem podąży więcej statków, co przyniesie stabilizację żywnościową na świecie - przekazało w poniedziałek biuro rzecznika Guterresa.

Dowiedz się więcej.

(13:10) W akcji gaśniczej w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria uczestniczy 900 strażaków ze sprzętem; ogniska pożaru likwidują z ziemi i z powietrza - poinformowali w poniedziałek strażacy.

Kierujący akcją mają do dyspozycji 200 cystern, kilometry węży gaśniczych, 18 śmigłowców i pięć samolotów.

Dowiedz się więcej.

(11:50) Prezydent Andrzej Duda podpisał 29 lipca nowelizację ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej i ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko–weterynaryjnych – przekazała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Dowiedz się więcej.

(11:30) W 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pod pomnikiem "Mokotów Walczący – 1944" w parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera na Mokotowie podniesiono na maszt flagę państwową i rozpalono "ogień pamięci" przeniesiony przez sztafetę pokoleń z Grobu Nieznanego Żołnierza. Będzie on płonął przez 63 dni.

Dowiedz się więcej.

(11:00) 4 października tego roku odbędzie się koncert „The Sound of 007 in Concert”, w którym weźmie udział zespół Garbage, Shirley Bassey oraz filharmonicy z Royal Philharmonic Concert Orchestra pod batutą Nicholasa Dodda.

Wydarzenie zorganizowano w celu uczczenia 60. rocznicy premiery filmu „Doktor No”, który trafił na ekrany 5 października 1962 r. Bilety na ten wyjątkowy koncert są dostępne w sprzedaży od poniedziałku 1 sierpnia.

Dowiedz się więcej.

(10:00) Reparacje wojenne są wielką szansą dla rządu niemieckiego do zamknięcia sprawy odpowiedzialności materialnej za drugą wojnę światową - ocenił w poniedziałkowej rozmowie z TVP1 prezes IPN Karol Nawrocki.


Prezes Instytutu Pamięci Narodowej wyjaśnił w poniedziałek w rozmowie z TVP1, że aby doszło do pełnego pojednania z Niemcami, potrzebne są "reparacje i zadośćuczynienie za krzywdy".

Dowiedz się więcej.

(8:10) W niemal każdej dzielnicy współczesnej stolicy znajdują się ślady walki sprzed 77 lat lub zbrodni popełnionych przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego.

Wiele z nich stało się symbolami zrywu, inne mimo przejmującej wymowy są mało znane.

Dowiedz się więcej.

(7:40) 35 lat temu, 1 sierpnia 1987 r., zmarła Pola Negri, polska gwiazda kina niemego, która na stałe zapisała się w historii Hollywood.

Zagrała w ponad sześćdziesięciu amerykańskich i europejskich filmach. To jej przypisuje się stworzenie pierwowzoru ekranowej femme fatale.

Dowiedz się więcej.

(7:10) Wakacje kredytowe to oddech finansowy dla tych, którzy mają najtrudniej. Jeszcze w tym roku będzie można zawiesić spłatę czterech rat kredytu. W kolejnym roku będą to kolejne cztery raty.

Wnioski w bankach można składać już dziś - przypomina w rozmowie z "Super Expressem" premier Mateusz Morawiecki.

Dowiedz się więcej.

(6:20) Składaniem kwiatów w miejscach pamięci i na grobach, oddaniem hołdu o godzinie "W" oraz śpiewaniem powstańczych piosenek, mieszkańcy stolicy, władze państwowe i miejskie uczczą w poniedziałek pamięć Powstańców Warszawskich w 78. rocznicę zrywu.

Obchody pod pomnikiem "Mokotów Walczący - 1944" w parku Dreszera rozpoczną się o godz. 10. W tym samym czasie na skwerze Tadeusza Kahla odbędzie się uroczystość poświęcona "Energetykom w Powstaniu". W wydarzeniu weźmie udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2024-04-24, godz. 08:20 Do Lublina wróciła przedwojenna korespondencja Jeszywas Chachmej Lublin Do Lublina wróciła przedwojenna korespondencja Jeszywas Chachmej Lublin zrabowana w czasie II wojny światowej przez niemieckiego żołnierza. Pochodzący z… » więcej 2024-04-24, godz. 08:20 Liga NHL - wyniki Wyniki wtorkowych meczów 1. rundy play off hokejowej ligi NHL: Konferencja WschodniaFlorida Panthers - Tampa Bay Lightning 3:2 (po dogr.)(stan rywalizacji… » więcej 2024-04-24, godz. 08:10 Stolica/ Wystawa prac Grzegorza Pabla w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej - od czwartku W Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej (TW-ON) w Warszawie od 25 kwietnia czynna będzie wystawa prac Grzegorza Pabla - ucznia prof. Jana Cybisa… » więcej 2024-04-24, godz. 08:10 Liga NBA - wyniki Wyniki wtorkowych meczów 1. rundy play off koszykarskiej lidze NBA: Konferencja Wschodnia: Milwaukee Bucks - Indiana Pacers 108:125(stan rywalizacji do czterech… » więcej 2024-04-24, godz. 08:10 Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej Szefowa służby cywilnej, Anita Noskowska-Piątkowska, w wywiadzie, dal Dziennika Gazety Prawnej, poinformowała, że będzie postulować stały wzrost wynagrodzenia… » więcej 2024-04-24, godz. 08:10 Macedonia Płn./ Rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich W Macedonii Północnej rozpoczęły się w środę siódme w historii kraju wybory prezydenckie, w których ponad 1,8 mln uprawnionych do głosowania obywateli… » więcej 2024-04-24, godz. 08:00 R. Sikorski dla "Polityki": Europa nie składa się z samych Polsk Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił, że Polska ma wpływ na to, co się dzieje w Brukseli: chociażby w sprawie obronności, czy pomocy Ukrainie. Ale trzeba pamiętać… » więcej 2024-04-24, godz. 07:40 Raport Amnesty International: Sztuczna inteligencja zagrożeniem dla praw człowieka Użycie nowych technologii to jedno z najważniejszych zagrożeń dla praw człowieka - wskazuje Amnesty International w opublikowanym w środę raporcie za 2023… » więcej 2024-04-24, godz. 07:40 Stina Nilsson śladami Justyny Kowalczyk Mistrzyni olimpijska i świata w biegach narciarskich Stina Nilsson, która w 2020 roku zmieniła dyscyplinę na biathlon, zdecydowała się powrócic do biegów… » więcej 2024-04-24, godz. 07:40 10 lat temu zmarł Tadeusz Różewicz 'Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową tej komety był Różewicz, reszta to ogon' - powiedział o nim Stanisław Grochowiak. 24 kwietnia mija… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »