Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-12, 19:00 Autor: PAP

Prezes Kaczyński: Niemcy się z nami nie rozliczyły i my tego nie popuścimy

Niemcy się z nami nie rozliczyły. Jesteśmy ciągle wierzycielem Niemiec i to w wielkiej skali. To nie chodzi tylko o reparacje czy odszkodowania, chodzi także o rozliczenie moralne - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił "my tego nie popuścimy".

Lider PiS na wtorkowym spotkaniu z mieszkańcami Grójca ocenił, że "Niemcy próbują udawać, że są mocarstwem moralnym". "A co się w Niemczach stało po wojnie, jeśli chodzi o zbrodniarzy, których były setki tysięcy. Stworzono cały system abolicyjny, czyli taka amnestia i zapomnienie" - mówił Kaczyński.


"Na przykład uznano, że wszystkie przestępstwa popełnione w ramach ówczesnego prawa, to nie są przestępstwa. A Polacy zamordowani w Oświęcimiu, ale nie ci, którzy zmarli z powodu ciężkiej pracy, głodu, chorób, tylko ci którzy zostali po prostu straceni, oni wszyscy mieli wyroki. Procesy trwały minutę, albo mniej, ale ci sędziowie, którzy te wyroki wydawali zostali zwolnieni od jakiejkolwiek odpowiedzialności" - kontynuował prezes PiS. Tymczasem, jak dodał wszyscy ci zbrodniarze "zasługiwali na szubienicę, bo wtedy w okresie powojennym kara śmierci była traktowana jako coś zupełnie oczywistego".


Jak mówił to dotyczy także wielu innych funkcjonariuszy, którzy dopuszczali się ciężkich zbrodni, a po wojnie zajmowali w Niemczech nawet wysokie stanowiska. "Tak to było. Reinefarth (Heinz, SS-Gruppenführer - PAP), jeden z głównych tłumicieli i morderców w Warszawie w czasie Powstania, był przecież nawet posłem do landtagu i burmistrzem (Westerland - PAP). Nic mu nie zrobiono" - przypomniał Kaczyński.


"Oni zhańbili się potwornie w czasie wojny, ale też po wojnie, w tych demokratycznych Niemczech, tych na Zachodzie, też się zhańbili. I trzeba o tym pamiętać. I trzeba mieć odwagę, by o tym mówić. Nie wolno ustąpić różnego rodzaju szantażom" - podkreślił prezes PiS.


Kaczyński pytał zgromadzonych: "Wiecie, ilu krajom Niemcy wypłaciły odszkodowania?" "Siedemdziesięciu, na przykład Meksykowi. (...) I nawet takie kraje, którym oni w gruncie rzeczy nic nie zrobili otrzymały, może niewielkie, ale jakieś odszkodowania. Włochy otrzymały odszkodowania. A my nie" - powiedział.


"I my tego nie popuścimy" - zapewnił Kaczyński.


Prezes PiS dodał, że "nas tutaj słyszą, słyszą to, co ja mówię i sądzę, że w pewnych ambasadach, a nawet w pewnych stolicach też to usłyszą". (PAP)


autor: Marcin Jabłoński, Rafał Białkowski


mja/ rbk/ godl/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 14:50 Szef PSP: w miejscowości, w której działamy jesteśmy jedyną ekipą ratowniczą; przed nami ogrom pracy W miejscowości Besni, w której działamy mieszkało ponad 60 tys. mieszkańców, jest tutaj bardzo dużo zawalonych obiektów. Jesteśmy tam jedyną ekipą ratowniczą… » więcej 2023-02-07, godz. 14:50 Sejm/ Debata nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy w sprawie tzw. work-life balance Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zawiera wiele korzystnych zmian dla matek i ojców - wskazywał we wtorek podczas sejmowej debaty wiceminister rodziny Stanisław… » więcej 2023-02-07, godz. 14:50 Rosja/ "Nowaja Gazieta", najważniejsza niezależna gazeta, ostatecznie traci licencję Moskiewski Sąd Miejski odrzucił we wtorek apelację 'Nowej Gaziety' od decyzji o anulowaniu licencji tego pisma, najważniejszej niezależnej gazety we współczesnej… » więcej 2023-02-07, godz. 14:50 Minister Czarnek wręczył stypendia uczniom, którzy odnieśli sukcesy w nauce i sporcie Szef MEiN Przemysław Czarnek wręczył we wtorek Stypendia Ministra Edukacji i Nauki uczniom, którzy w roku szkolnym 2021/2022 odnieśli największe sukcesy… » więcej 2023-02-07, godz. 14:50 W. Brytania/ Zmiany w rządzie, powstało ministerstwo bezpieczeństwa energetycznego Brytyjski premier Rishi Sunak dokonał we wtorek pierwszej rekonstrukcji swojego rządu - zaledwie w 105. dniu jego istnienia. Najważniejszą zmianą jest wydzielenie… » więcej 2023-02-07, godz. 14:50 Sejmowa komisja pozytywnie o kandydaturze P. Skwiecińskiego na ambasadora RP w Armenii Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała we wtorek kandydaturę Piotra Skwiecińskiego na stanowisko ambasadora Polski w Armenii. » więcej 2023-02-07, godz. 14:40 Paryż - kraje nordyckie za zakazem startów Rosjan i Białorusinów Pięć komitetów olimpijskich krajów nordyckich wezwało we wtorek MKOl do zakazania rosyjskim i białoruskim sportowcom oraz działaczom „uczestnictwa w międzynarodowym… » więcej 2023-02-07, godz. 14:40 Komisje senackie poparły ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników Senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi poparły we wtorek nowelę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników… » więcej 2023-02-07, godz. 14:30 LM siatkarek - Chemik Police zagra z niepokonanym Eczacibasi Stambuł na koniec fazy grupowej Dla układu tabeli grupy E mecz siatkarek Grupy Azoty Chemika Police z tureckim Eczacibasi nie będzie miał znaczenia. Będzie jednak ważny dla morale zespołu… » więcej 2023-02-07, godz. 14:30 Minister Buda: fundacja rodzinna pozwoli utrzymać majątek w rodzinie przez pokolenia Podpisana przez prezydenta ustawa o fundacji rodzinnej umożliwi utrzymywanie przez pokolenia majątku i biznesu w rodzinie - podkreślił w komentarzu dla PAP… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »