Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-07, 16:10 Autor: PAP

Szef agencji ONZ ds. rozwoju: Ukraina musi walczyć z Rosją, ale także z korupcją

Oprócz walki z Rosją Ukraina musi także prowadzić aktywne działania przeciwko korupcji, aby można było uwolnić masowy napływ pieniędzy na odbudowę tego kraju - powiedział szef Programu Narodów Zjednoczonych na rzecz Rozwoju (UNDP) Achim Steiner w rozmowie z AFP, cytowanej w czwartek przez Radio France Internationale.

Zwalczanie korupcji, obecnej na Ukrainie na długo przed rosyjską inwazją, zapobiegnie okradaniu ukraińskich obywateli - podkreślił Steiner.


Steiner powiedział, że UNDP ma system wsparcia antykorupcyjnego, który jest gotowy przekazać rządom różnych krajów, jednak tylko na ich prośbę. Dodał, że w interesie Ukrainy leży bycie postrzeganą jako państwo aktywnie zwalczające korupcję.


Jak przypomina AFP, szef oenzetowskiego programu wziął udział w niedawnej międzynarodowej konferencji w szwajcarskim Lugano, której uczestnicy uzgodnili wspólną deklarację, określającą kluczowe zasady odbudowy Ukrainy po wojnie. Zaznaczono w niej m.in., że to Ukraina musi decydować o tym, jak się odbudowywać, a także, że proces odbudowy musi być połączony z daleko sięgającymi reformami.


W Lugano ukraiński premier Denys Szmyhal powiedział, że celem jego rządu jest nie tyle "zwalczanie korupcji, co jej uniemożliwienie", zwłaszcza poprzez szeroką cyfryzację usług publicznych w celu ograniczenia okazji do stosowania praktyk korupcyjnych. Steiner zapewnił, że UNDP będzie współpracować z Ukrainą w zakresie odpowiedzialności, przejrzystości i wykorzystywania technologii cyfrowych w e-administracji.


W Indeksie Percepcji Korupcji w sektorze publicznym z 2021 r. organizacja pozarządowa Transparency International umieściła Ukrainę na 122. miejscu na 180 krajów. To lepsza pozycja niż w 2014 r., kiedy zajęła 142. miejsce, ale wciąż daleko w tyle za krajami Unii Europejskiej, do której Kijów chce dołączyć. Najniżej w rankingu z krajów UE znalazła się Bułgaria, która zajęła 78. miejsce. (PAP)


kjm/ akl/


Kraj i świat

2022-08-09, godz. 19:10 Liga niemiecka - powrót Timo Wernera do RB Lipsk Niemiecki piłkarz Timo Werner, który w 2020 roku przeniósł się z RB Lipsk do Chelsea Londyn, wrócił do swojego poprzedniego zespołu - poinformowano na… » więcej 2022-08-09, godz. 19:10 Niemcy/ Instytut Polski w Berlinie prezentuje wystawę prac studentów Akademii Sztuki w Szczecinie Instytut Polski w Berlinie zaprasza od wtorku na wystawę 'Imagine', prezentującą prace studentów drugiego i trzeciego roku w pracowni projektowania konceptualnego… » więcej 2022-08-09, godz. 19:10 Wiceminister Kaleta o sporze ws. KPO: Polska jest bezprawnie szykanowana; jesteśmy pozbawieni należnych nam funduszy Faktem jest, że Polska jest bezprawnie szykanowana, jesteśmy pozbawieni należnych nam funduszy, ale co gorsze - Komisja Europejska fałszywymi zarzutami wobec… » więcej 2022-08-09, godz. 19:10 Zdymisjonowany prezes spółki NJGT nie będzie również szefem Taurona Wytwarzanie Sebastian Gola, zdymisjonowany prezes spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT), odpowiedzialnej za eksploatację bloku o mocy 910 MW w Jaworznie, nie będzie… » więcej 2022-08-09, godz. 19:00 Kujawsko-Pomorskie/ Po wypadku na dk 91 w Chełmnie - ruch wahadłowy Wprowadzono ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 91 w Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie w wypadku uczestniczyły dwa samochody osobowe i ciężarówka… » więcej 2022-08-09, godz. 19:00 Ekstraklasa piłkarska - meksykański pomocnik w Miedzi Legnica Santiago Naveda został zawodnikiem grającej w piłkarskiej ekstraklasie Miedzi Legnica. 21-letni Meksykanin został wypożyczony do końca sezonu z Club de Futbol… » więcej 2022-08-09, godz. 19:00 USA/ Sąd pozwolił na udostępnienie zeznań podatkowych Trumpa komisji Kongresu Sąd apelacyjny w Waszyngtonie podtrzymał we wtorek decyzję sądu niższej instancji, by pozwolić na udostępnienie komisji finansów Izby Reprezentantów USA… » więcej 2022-08-09, godz. 18:50 Bułgaria/ Szaleją pożary lasów, jedna osoba nie żyje Pożary lasów szaleją we wtorek na południowym wschodzie i w środkowej części Bułgarii, a walkę z żywiołem utrudniają upał i silny wiatr, które pozwalają… » więcej 2022-08-09, godz. 18:40 Szef BBN otrzymał od ambasadora Ukrainy odznaczenie za wzmacnianie dwustronnych relacji Szef BBN Paweł Soloch otrzymał od ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza odznaczenie za wzmacnianie dwustronnych relacji przyznane mu przez Radę Bezpieczeństwa… » więcej 2022-08-09, godz. 18:40 Dr Paweł Kuch powołany na stanowisko p.o. dyrektora NCBR Wiceszef resortu Funduszy i Polityki Regionalnej Jacek Żalek powołał dr. Pawła Kucha na pełniącego obowiązki dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »