Radio Opole » Kraj i świat
2022-07-07, 15:50 Autor: PAP

Sejm/ Projekt noweli ws. zasad wykonywania kar więzienia skierowany do komisji

Sejm skierował do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach projekt nowelizacji ws. zasad wykonywania kar więzienia, mający polepszyć warunki bezpieczeństwa więzień oraz ochronę przed sprawcami najcięższych przestępstw, a także poszerzyć stosowanie systemu dozoru elektronicznego.

Chodzi o przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego, który był zapowiadany jesienią zeszłego roku jako jeden z filarów kompleksowej reformy dotyczącej zakładów karnych i kwestii odbywania kar nazwanej "Nowoczesne Więziennictwo".


Proponowana reforma zakłada m.in. wyeliminowanie wezwania skazanego do stawienia się w wyznaczonym terminie w areszcie śledczym i wprowadzenie zasady wydawania przez sąd w każdym przypadku polecenia zatrzymania i doprowadzenia do aresztu każdego skazanego na karę pozbawienia wolności, bez uprzedniego wzywania skazanego do stawienia się w wyznaczonym terminie. Zmiany przewidują też poszerzenie i usprawnienie stosowania dozoru elektronicznego dla sprawców lżejszych przestępstw. Nowe przepisy wprowadzą zasadę udzielania świadczeń zdrowotnych więźniom z zachowaniem reguł obowiązujących wszystkich pacjentów.


Prezentując w czwartek w Sejmie ten projekt wiceszef MS Michał Woś powiedział, że "więzienie to nie sanatorium". "Więzienie to miejsce resocjalizacji, ale także izolacji, odbywania kary. To miejsce, w którym sprawcy przestępstw są izolowani od społeczeństwa po to, żeby społeczeństwo chronić. I w ramach tej bardzo głębokiej reformy Kkw jest cały szereg spraw, które są porządkowane" - powiedział Woś.


Jak mówił, proponowane przez resort przepisy zapewnią m.in. poprawę warunków bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych, poprawę procedur związanych z wykonywaniem kar, poprawę skuteczności w zakresie osadzania prawomocnie skazanych, rozszerzenie możliwości stosowania dozoru elektronicznego, eliminację sprzeczności w Kkw.


"To projekt bardzo ważny potrzebny i usprawni działanie SW i systemu penitencjarnego. Spowoduje, to że rzeczywiście będzie można mówić o odbywaniu kary, lepszej resocjalizacji, a nie o jakimś łagodnym traktowaniu" - powiedział Woś.


W dyskusji nad projektem poseł PiS Bartłomiej Dorywalski zapowiedział poparcie przez jego klub proponowanych zmian. "Proponowane rozwiązania legislacyjne są oparte na doświadczeniach personelu jednostek penitencjarnych całego kraju, dotyczących najbardziej wrażliwych obszarów pozostających we właściwości Służby Więziennej i stanowią kompleksowe podejście do rozwiązania najbardziej żywotnych problemów z jakimi spotykają się funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej podczas codziennej realizacji obowiązków w zakładach karnych i aresztach śledczych" - powiedział.


Poseł KO Michał Szczerba odnosząc się do przedstawionych zmian powiedziała, ze jego klub będzie pracował nad tym projektem. Poseł wskazał przy tym na niepokojące - jego zdaniem - obszary polityki karnej państwa. "Istnieje cały czas konieczność wykorzystania potencjału kadry więziennej. (...) Trzeba zapewniać godne warunki wykonywania kary pozbawienia wolności i traktować więźniów z poszanowaniem ich praw" - mówił Szczerba.


Z kolei posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic pytała, po co powstał prezentowany projekt. "Ten sam minister o którym wiemy, że jego skuteczność jako Prokuratora Generalnego jest jedynie PR-owa, a jako reformatora wymiaru sprawiedliwości wręcz szkodliwa, chce teraz widowiskowo pogorszyć sytuację więźniów" - mówiła. Wyraziła nadzieję, że podczas prac nad tym projektem uda się poznać prawdziwe - jej zdaniem - intencje resortu sprawiedliwości.


W dyskusji poseł koła Konfederacja powiedział, że zmiany w przepisach dotyczących Służby Więziennej są potrzebne. Jak mówi, Polskę czeka znaczący wzrost przestępczości z uwagi na prowadzoną politykę migracyjną. Zachęcał przy tym do poparcia projektu Konfederacji zakładającego lepsze oznakowanie identyfikacyjne funkcjonariuszy policji.


Michał Gramatyka z koła Polska 2050 powiedział, że założenia ustawy brzmią bajkowo. Powiedział, że jest to ważna i potrzebna ustawa. Zapewnił, że w komisjach posłowie Polski 2050 będą uczestniczyć w pracach. "Abstrahując od tego jaki jest cel tej ustawy, gdzie widzicie prawa jednych ludzi, a nie widzicie par innych ludzi" - mówił poseł do przedstawicieli MS.(PAP)


autor: Mateusz Mikowski


mm/ itm/


Kraj i świat

2023-06-01, godz. 08:30 Szef polskiego MSZ rozmawiał z sekretarzem Blinkenem o komisji ds. badania wpływów rosyjskich Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował w czwartek, że przy okazji spotkania szefów MSZ rozmawiał w Oslo z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem… » więcej 2023-06-01, godz. 08:20 Prezes ZUS: w czwartek wypłaciliśmy pierwsze 600 mln zł w nowym okresie świadczeniowym 500 plus 1 czerwca rozpoczął się kolejny roczny okres wypłaty świadczenia 500 plus. W czwartek wypłaciliśmy pierwsze ponad 600 mln złotych. Zdecydowana większość… » więcej 2023-06-01, godz. 08:20 85-letnia Mavis Paterson objechała Szkocję na rowerze 85-letnia Mavis Paterson objechała Szkocję na rowerze, pokonując rekordowy dystans 1051 mil (1691 km). Pobiła swój poprzedni rekord - 960 mil i została najstarszą… » więcej 2023-06-01, godz. 08:20 MC: Jest strona umożliwiająca sprawdzenie, czy przestępcy nie skradli danych użytkowników internetu W związku z upublicznieniem loginów i haseł polskich użytkowników, jednostki odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo udostępniły w czwartek stronę, która… » więcej 2023-06-01, godz. 08:10 Pielęgniarki dążą do autonomii (MediaRoom) Pandemia udowodniła, że w trosce o bezpieczeństwo pacjentów konieczne jest zwiększanie zakresu kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych. Specjalistyczne… » więcej 2023-06-01, godz. 08:10 Minister Czarnek: wpływy rosyjskie są gigantyczne, także w UE (wideo) Stwierdzam, że wpływy rosyjskie są absolutnie gigantyczne, również w Unii Europejskiej i - nie daj Boże - także w Stanach Zjednoczonych - powiedział PAP.PL… » więcej 2023-06-01, godz. 08:10 Norwegia/ Sekretarz generalny NATO: wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji … Wszystkie kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zgodne, że Ukraina przystąpi do tej organizacji, a Rosja nie dysponuje w tym względzie żadnym… » więcej 2023-06-01, godz. 08:00 Koordynator przeszczepów: nie rozmawia się o tym, co z organami po śmierci Nasze społeczeństwo nie rozmawia o tym, co byśmy chcieli, żeby stało się po naszej śmierci z naszymi organami - oceniła Iwona Dymek, koordynator przeszczepów… » więcej 2023-06-01, godz. 08:00 ITS: w ciągu ostatnich 10 lat liczba wypadków z udziałem dzieci spadła o 51 proc. W ostatnim dziesięcioleciu liczba wypadków drogowych z udziałem dzieci zmalała o 51 proc. - przekazała PAP kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego… » więcej 2023-06-01, godz. 08:00 RPA/ W cieniu wojny w Ukrainie BRICS chce stać się przeciwwagą dla Zachodu i zaprasza do swego grona kolejne państ… Ministrowie spraw zagranicznych BRICS - Brazylii, Rosji, Indii, Chin oraz Republiki Południowej Afryki - spotkają się w czwartek w Cape Town w RPA. Blok pięciu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »